چگونه نه بگوییم؟ ، چگونه نه گفتن را بیاموزیم؟

به گزارش بازی های اندروید، مهارت نه گفتن یکی از مهارت های اساسی سلامت روان است. این موضوع بسیار مهم است که بدانیم چرا، چگونه و کجا جواب نه بگوییم. فردی که بتواند به هر کدام از این پرسش ها جواب درستی دهد از سلامت روانی طبیعی و خوبی برخوردار است.

چگونه نه بگوییم؟ ، چگونه نه گفتن را بیاموزیم؟

از پروفایل اینستاگرام behrouz azand دیدن نمایید.

خبرنگاران| یکی از مسائل زندگی بیشتر انسان ها، مشغول شدن به تعارفات بی حاصل است. متاسفانه گاهی حجم این تعارفات آنقدر زیاد می شود که افراد حاضرند تن به دروغ گفتن بدهند اما به دیگران نه نگویند! بدتر از این که برخی افراد حاضرند دروغ بشنوند اما نه نشنوند. این موضوع تا بدان جا پیش رفته است که برای خیلی از افراد نه گفتن تبدیل به کاربسیار سختی شده است و البته بدتر این که برای بیشتر مردم نه شنیدن، مبدل به کار سخت تری شده است .

به گزارش خبرنگاران، بسیاری از افرادی که مدام می خواهند تایید دیگران را دریافت نمایند از گفتن نه پرهیز می نمایند. آنها می خواهند به میل همه رفتار نمایند و بدیهی است که به زودی از این کار خسته شده یا دچار اندوه و افسردگی می شوند .

با اینکه بله یک جواب آماده و راحت است، اما لزوما همواره بهترین جواب نیست. همانطور که نه گفتن ممکن است پیامدهایی داشته باشد، نه نگفتن هم عواقب خودش را دارد. خودتان فکرش را بکنید:

  • وقتی به چیزی که از آن لذت نمی برید بله بگویید، به آن چیزی که دوست دارید نه گفته اید.
  • وقتی به شغلی که هیچ علاقه ای ندارید بله بگویید، به رویاهایتان نه گفته اید.
  • وقتی به کسی که دوستش ندارید بله بگویید، به یک رابطه عالی نه گفته اید.
  • وقتی به کار کردن بیش از حد بله بگویید، به زندگی اجتماعی تان نه گفته اید.

چیزهای زیادی هستند که هر روز باید به آن ها نه بگوییم تا بتوانیم به زندگی مان برسیم. اگر این کار را نکنیم نمی توانیم آن طور که می خواهیم زندگی کنیم و با خانواده و افرادی که دوست شان داریم وقت بگذاریم.

یادگیری اینکه چطور نه بگویید، یک فرآیند همیشگی است. ممکن است اولش سخت باشد، اما وقتی که بدانید چقدر اهمیت دارد و در راستا درستی قرار دارید، همین طور به راهتان ادامه می دهید. یادتان باشد نه گفتن هیچ اشکالی ندارد، مهم این است که یاد بگیرید چطور نه بگویید و احساس بدی در خصوص آن نداشته باشید. به کار بستن این چند نکته حتماً به شما یاری خواهد نمود:

به رویاهایی که دارید فکر کنید: ممکن است این رویاها مربوط به زندگی، شغل، روابط یا موقعیت فعلی شما باشد. وقتی که بدانید چه رویایی دارید، نه گفتن خیلی راحت تر می شود، چون دلیل خوبی برای نه گفتن خواهید داشت. هرچه بیشتر در خصوص آن ها مطمئن باشید، کارتان راحت تر می شود چون حالا می دانید باید به چه چیزهایی بله بگویید و کدام ها شما را از رویای تان دور می نماید.

ما معمولا به درخواست های کوچک پاسخ مثبت می دهیم چون فکر می کنیم موضوع مهمی نیست. اگر کاری از ما بر می آید و می توانیم به کسی یاری کنیم؛ چرا که نه؟ مسئله ای پیش نمی آید، بیشتر از 10 تا 15 دقیقه، حداکثر 20 دقیقه، وقت ما را نمی گیرد. درست است؟

اما قطره قطره جمع شود وانگهی دریا شود. حتما دلیلی دارد که مدیران عالی رتبه با وجود مدیریت شرکت های کلان باز هم برای خودشان، خانواده، دوستان و کارشان وقت می گذارند. اما از سوی دیگر افرادی هستند که با وجود کار تمام وقت در هفت روز هفته، هیچ پیشرفتی در زندگی نمی نمایند. انگار گروه دوم سرشان همواره گرمِ درجا زدن است. دقیقا به همین خاطر است که گروه اول می دانند نه گفتن چه نتایجی دارد و چه وقت هایی باید نه بگویند.

وقتی شخصی از شما درخواستی دارد، قبل از اینکه جواب بدهید یک بار دیگر فکر کنید. اگر جواب مثبت بدهید چه اتفاقی می افتد؟ پیامدهای بلندمدت آن چیست؟ چه چیزی به دست می آورید؟ اگر موافقت کنید چه چیزی را از دست می دهید؟ باید حتما قبول کنید؟ چه اعتقاداتی در شما هست که اجازه نمی دهد دست رد به سینه کسی بزنید؟

یادتان باشد که وقت طلاست، پس طلای خود را به درستی خرج کنید.

واقعا نه گفتن اشکالی ندارد. ممکن است مدام با خودمان فکر کنیم فلانی ناراحت می شود، بدجنس به نظر می آیم، دیگران عصبانی می شوند، از ادب به دور است و از این دست دلایل. هرچند که این افکار حاکی از حُسن نیت و خیرخواهی شما هستند، اما خیلی از این ترس ها صرفا زاده ذهن ماست. اگر طرف مقابل شخص فهمیده و باملاحظه ای باشد، حتما جواب منفی شما را درک خواهد نمود.

باید بپذیریم که نه گفتن بخش از زندگی ماست. مردم تمامِ جهان هر روز در موقعیت های مختلف بله یا نه می گویند. شما تنها آدم جهان نیستید که نه می گویید، چیزی که فارغ از نه یا بله گفتن شما اهمیت دارد رفتار توأم با احترام است.

از یک محیط مناسب برای انتقال پیامتان بهره ببرید: رو در رو، پیامک، ایمیل، تلفن یا هر راهی که برایتان راحت تر است. تفاوت زیادی بین محیط های مختلف وجود ندارد، انتخاب محیط بیشتر به جنس رابطه شما با آن شخص بستگی دارد.

فقط بگویید که نمی توانید و شرح کوتاهی بدهید که چرا درخواست ایشان را رد می کنید. گاهی اوقات گفتن ببخشید، الان زمان مناسبی برای من نیست، در حال حاضر گرفتار کار دیگری هستم یا انشاا… دفعه بعد کافی است. لازم نیست شرحات اضافه ای بدهید که اصلا به آن شخص ارتباطی ندارد و حتی باعث شود شخص دیگری وارد مکالمه شما شود و اصرار کند که قبول کنید. شما فقط می خواهید این پیام را برسانید نه، متشکرم. هر بحثی غیر از این را به زمان دیگری موکول کنید.

برخی ها نه نمی گویند چون فکر می نمایند محترمانه نیست. اما محترمانه بودن یا نبودنِ این رفتار، بیش از آنکه به خودِ نه گفتن ربط داشته باشد به نحوه نه گفتن ربط دارد. در پاسخی که می دهید باید ادب را رعایت کنید و برای احساس طرف مقابل ارزش قائل شوید.

اگر می خواهید، یک راه چاره دیگر پیشنهاد بدهید. مثلا اگر فکر می کنید شخص مناسبی برای درخواست ایشان نیستید، شخصی که فکر می کنید مناسب است معرفی کنید. اگر در حال حاضر وقت ندارید، وقت دیگری را پیشنهاد دهید، یا اگر راه چارهی برای مشکل شخص دارید، او را هدایت کنید.

البته این به خاطر حُسن نیت شماست و اگر راه چاره جایگزین ندارید، باز هم اشکالی ندارد که نه بگویید. به یاد داشته باشید که رد کردن درخواست دیگران، مسئولیتی برای شما ایجاد نمی نماید که حالا بخواهید چیزی را جبران کنید. باز هم می گوییم: نه گفتن اشکالی ندارد.

اگر در موقعیتی هستید که همواره افراد زیادی از شما یاری می خواهند و تحت فشار قرار می گیرید، کمتر در دسترس باشید. به همه پیام هایتان خیلی سریع پاسخ ندهید، چون به این معنی هست که همواره برای یاری کردن به دیگران وقت دارید و در دسترس هستید؛ ممکن است واقعا اینطور نباشد. در عوض بهتر است وقت بیشتری برای پاسخ دادن بخواهید، کوتاه جواب بدهید و در دسترس بودنتان را محدود کنید. با این کار، دیگران هم بیشتر به وقت شما احترام می گذارند.

وقتی نمی دانید چه باید بکنید و چه جوابی بدهید، آغاز کنید به نوشتن. هرچیزی که به ذهنتان می رسد بنویسید؛ دلایلی که دارید و جوابی را که می خواهید به شخص مقابل بدهید بنویسید. وقتی این کار را می کنید، از احساس درماندگی تان کم می شود. به نوشتن ادامه بدهید. همین طور که دارید می نویسید، جواب جلوی چشمتان ظاهر می شود. باز هم ادامه بدهید، خیلی زود می فهمید که می خواهید در جواب چه بگویید. وقتی تمام شد، حالا چیزی را که نوشته اید، ویرایش کنید و پیام نهایی را ارسال کنید.

اگر علاقه ای به درخواستی که از شما شده ندارید، تاخیر در پاسخ دادن یکی از راه های نشان دادن بی علاقگی است. اگر می خواهید با ایمیل جواب دهید، چند روز یا چند هفته صبر کنید. بعد از گذشت این مدت، طرف مقابل می داند که علاقمند نیستید و بیشتر اصرار نمی نماید. یا اگر هر روز تعداد زیادی ایمیل دریافت می کنید که بیشتر آن ها برای افراد زیاد دیگری هم ارسال شده، اصلا لازم نیست پاسخ بدهید. فقط اگر فرستنده وقت زیادی صرف نموده تا ایمیل را برای شخص شما آماده و ارسال کند، همواره یک جواب کوتاه و مؤدبانه داشته باشید و ارسال کنید.

منبع: فرادید
انتشار: 4 مرداد 1399 بروزرسانی: 20 دی 1400 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 546

به "چگونه نه بگوییم؟ ، چگونه نه گفتن را بیاموزیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه نه بگوییم؟ ، چگونه نه گفتن را بیاموزیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید