کاوش باستانی در بارگاه شمس تبریزی رونق تازه گرفت

به گزارش بازی های اندروید، قائم مقام میراث فرهنگی گفت: اجرای طرح ساخت بارگاه شمس تبریزی در خوی با کاوش های باستانی همراه است که در صورت پیدا شدن آثار باستانی به موزه منتقل خواهند شد. این مقاله درباره کاوش باستانی در بارگاه شمس تبریزی هست.

کاوش باستانی در بارگاه شمس تبریزی رونق تازه گرفت

به گزارش ایسنا، طالبیان، قائم مقام میراث فرهنگی در مراسم آغاز کلنگ زنی احداث بارگاه شمس تبریزی در خوی اظهار کرد: حدود 20 میلیارد تومان از اعتبارات مصوب سفر رئیس جمهور به خوی برای ساخت مجموعه فرهنگی و هنری شمس تبریزی در خوی اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه در ادوار گذشته اتفاقات خوبی برای ساخت بارگاه شاعران بزرگی چون حافظ و سعدی افتاده، شرح داد: خوشبختانه در سال 86 با برگزاری کنگره بین المللی شمس تبریزی، وجود مقبره شمس در خوی به اثبات رسید که در حال حاضر با تلاش های سازمان میراث فرهنگی کشور و شخص دکتر مونسان رییس میراث فرهنگی کشور بارگاه شمس نیز با شکوه فراوان ساخته می شود.

طالبیان، شمس تبریزی را از عرفای نامی و بزرگ عنوان کرد و گفت: بارگاه و یادمانی در خور شان این عارف نامی خواهیم ساخت.

وی، مکان طرح را در جوار مناره و بارگاه شمس گفت و گفت: اجرای این طرح با کاوش های باستانی همراه است که در صورت پیدا شدن آثار باستانی به موزه منتقل خواهند شد.

طالبیان، طراح طرح مجموعه فرهنگی شمس را از طراحان نامی کشور عنوان کرد و گفت: دکتر اردلان طراح طرح مقبره شمس، بسیار دقیق و با ظرافت بالا و حساس این مجموعه را طراحی کرده است.

وی مساحت موجود برای ساخت مجموعه فرهنگی 6200 متر مربع عنوان گفت و گفت: در گذشته بخشی از پلاک های پیرامونی آزاد سازی شده که بخشی هم در آینده آزاد سازی خواهند شد.

جلیل جباری مدیر کل میراث فرهنگی آذربایجان غربی نیز در این مراسم اظهار کرد: در سالیان قبل برای احیا بارگاه شمس زحمات فراوانی کشیده و امسال نیز به همت میراث کشور طرح فرهنگی المان و مجموعه شمس آماده شد. با ساخت این مجموعه شاهد تحولات ارزشمندی در حوزه گردشگری کشور و ارتباطات بین المللی خواهیم بود.

به گزارش ایسنا، کلنگ زنی مجموعه فرهنگی و هنری بارگاه شمس همزمان با سفر رئیس جمهور به خوی و با حضور دکتر مونسان رییس میراث فرهنگی کشور ، رحمانی فضلی وزیر کشور و حجت الله ایوبی رئیس بنیاد شمس تبریزی و جمع از مسئولین محلی انجام شد.

منبع: همگردی
انتشار: 17 دی 1401 بروزرسانی: 17 دی 1401 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1707

به "کاوش باستانی در بارگاه شمس تبریزی رونق تازه گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاوش باستانی در بارگاه شمس تبریزی رونق تازه گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید