آزمایش 40 دقیقه ای کرونا با ارسال نتایج به تلفن همراه

به گزارش بازی های اندروید، پژوهشگران آمریکایی، آزمایشی برای تشخیص کووید-19 ابداع نموده اند که می تواند نتایج را طی 40 دقیقه آماده کند و آنها را در تلفن همراه نمایش دهد.

آزمایش 40 دقیقه ای کرونا با ارسال نتایج به تلفن همراه

از پروفایل ما دور زمین دیدن نمایید.

پژوهشگران دانشگاه ایلینوی در اربانا-شمپین(UIUC)، نوعی آزمایش سریع برای تشخیص کووید-19 ابداع نموده اند که نتایج را روی تلفن همراه نمایش می دهد. آنها باور دارند که این روش جدید می تواند امکان دسترسی گسترده به آزمایش کارآمد کووید-19 را در مناطقی که فاقد تخصص، زیرساخت و تجهیزات مخصوص آزمایشگاهی هستند، فراهم کند.

در اختیار داشتن یک آزمایش دقیق، کلید کنترل کروناویروس و کاهش انتقال آن است. روش موسوم به RT-PCR در حال حاضر، بهترین روش آزمایش ابتلا به کووید-19 به شمار می رود. آمریکا، اروپا و آسیا به صورت گسترده از آزمایش های RT-PCR استفاده می نمایند. اگرچه این آزمایش های استاندارد، مقیاس پذیری بالایی دارند اما بزرگترین محدودیت آنها این است که برای انجام دادن آنها، تجهیزات آزمایشگاهی مورد احتیاج است.

این آزمایش برای تقویت ماده ژنتیکی ویروسی، به دمای متفاوتی در هر چرخه احتیاج دارد تا دانشمندان بتوانند آن را تجزیه و تحلیل نمایند. این فرایند موجب می گردد که زمان انتظار برای دریافت نتایج، در مناطقی که به زیرساخت و تخصص مورد احتیاج دسترسی ندارند، افزایش یابد.

پژوهشگران دانشگاه ایلینوی با در نظر دریافت این محدودیت ها، یک آزمایش سریع و کم هزینه موسوم به RT-LAMP ابداع کردند. به گفته پژوهشگران، این آزمایش می تواند با یاری یک ابزار دستی خوانش، یک کارتریج سه بعدی و یک تلفن همراه هوشمند، وجود کروناویروس را طی 40 دقیقه تشخیص دهد.

کاهش زمان انتظار

این آزمایش جدید به جای تکیه بر تقویت ماده ژنتیکی ویروس و استفاده از آن در 35 تا 40 چرخه متفاوت، فرایند ساده تری را به کار می گیرد.

دانشمندان، یک روش آزمایشی موسوم به LAMP را حدود 20 سال پیش ابداع کردند و آن را به عنوان یک جایگزین مقرون به صرفه در تقویت DNA به کار دریافتد. آنها در حال حاضر از این روش برای تشخیص DNA در سل و مالاریا استفاده می نمایند.

دانشمندان اخیرا روش RT-LAMP را برای تشخیص آران ای در ویروس هایی مانند HIV ابداع نموده اند. در این آزمایش، نمونه تا دمای 149 درجه فارنهایت گرم می گردد تا همه ویروس های موجود در آن فعالیت خود را شروع نمایند. سپس پژوهشگران، ویروس را تجزیه می نمایند تا توالی ژنتیکی نشان دهنده کروناویروس را تشخیص دهند.

گزارش ها نشان می دهند که RT-LAMP، حساسیت کمتری نسبت به آزمایش PCR دارد و نمی تواند وجود ویروس را در سطوح پایین تشخیص دهد.

پژوهشگران به رغم وجود این محدودیت ها، روش RT-LAMP را به کار دریافتد زیرا این روش، به دستگاه های تجاری موسوم به ترموسایکلر (Thermocycler) که جهت تقویت و تکثیر DNA از آنها استفاده می گردد، احتیاجی ندارد. علاوه بر این، روش RT-LAMP احتیاجی ندارد که چندین مرحله را برای جذب ویروس پشت سر بگذارد.

در مقاله این پژوهش آمده است: شاید این روش بتواند به تشخیص مقیاس پذیر کووید- 19 بدون احتیاج به زیرساخت ها و منابع آزمایشگاهی یاری کند و به خصوص در مکان هایی مانند مدارس، مراکز مراقبت از سالمندان و رویدادهای ورزشی به کار برود.

این گروه پژوهشی در حال حاضر با شرکتی موسوم به Fast Radius که در شیکاگو واقع است، همکاری می نمایند تا آزمایش خود را به مرحله تجاری برسانند.

این پژوهش، در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences به چاپ رسید.،ایسنا

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و دنیا را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 29 مهر 1399 بروزرسانی: 29 مهر 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 722

به "آزمایش 40 دقیقه ای کرونا با ارسال نتایج به تلفن همراه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمایش 40 دقیقه ای کرونا با ارسال نتایج به تلفن همراه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید