شروع نشست سران جنوب شرق آسیا

به گزارش بازی های اندروید، رهبران جنوب شرق آسیا امروز (پنجشنبه) نشستی چند جانبه را شروع کردند و انتظار می رود به تنش ها در دریای چین جنوبی و طرح هایی برای مقابله با پیامدهای مالی پسا پاندمی در منطقه ای که رقابت چین و آمریکا رو به افزایش است، بپردازند.

شروع نشست سران جنوب شرق آسیا

به نقل از خبرگزاری رویترز، نخست وزیر ویتنام در سخنان آغازین خود در سی و هفتمین نشست آسه آن در هانوی گفت، مجمع کشورهای جنوب شرق آسیا تا به امروز به گرداب این رقابت ها و چالش ها در سیستم بین المللی چندجانبه کشیده نشده است.

او که دولتش ریاست این بلوک 10 عضوی را در سال 2020 عهده دار است، گفت: از زمان خاتمه جنگ دنیای دوم سه چهارم قرن گذشته است. با این حال صلح و امنیت دنیای به شکلی حقیقی هنوز پایدار نشده است. سال جاری، این صلح و امنیت بیش از پیش هدف تهدید نهاده شد که حاصل مخلوطی از خطرات است که از جانب رفتار غیر قابل پیش بینی کشورها، رقابت های مهم بر سر قدرت و اختلافات آمده است.

دستورکار اصلی این نشست، تنش ها در دریای چین جنوبی خواهد بود؛ جایی که کشتی های چینی گاهی با کشتی هایی از ویتنام، مالزی و اندونزی کشمکش پیدا می نمایند و عمده دلیل آن تاکید روی ادعاهای ارضی در این گذرگاه آبی مورد مناقشه است.

از اواسط ژوئن هم ایالات متحده بارها خشم چین را با اعزام کشتی های جنگی به دریای چین جنوبی برانگیخته است و همچنین 24 نهاد چینی را بر سر آنچه مشارکت در ساخت و نظامی سازی جزایر مصنوعی عنوان می نماید، تحریم نموده است.

در همین حال انتظار می رود سران آسه آن روز یکشنبه مشارکت مالی جامع منطقه ای را به امضا برسانند که مورد حمایت چین است و این می تواند بزرگترین توافق تجاری دنیا گردد.

این توافق در شرایطی طرح می گردد که تنش ها بر سر نتایج انتخابات آمریکا بر مشارکت واشنگتن در این منطقه سایه انداخته است و این می تواند صندلی چین را به عنوان یک شریک مالی با جنوب شرق آسیا، ژاپن و کره مستحکم تر نموده و آن را در موقعیت بهتری برای شکل دهی قوانین تجاری این منطقه قرار دهد. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 21 آذر 1399 بروزرسانی: 21 آذر 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 830

به "شروع نشست سران جنوب شرق آسیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع نشست سران جنوب شرق آسیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید