افزایش مبادلات چکی و رشد چک های برگشتی در دی ماه 98

به گزارش بازی های اندروید، آمارهای منتشر شده توسط بانک مرکزی از چک های مبادله ای در دی امسال از این قرار است که در کل کشور بالغ بر 8.4 میلیون فقره چک به ارزش حدود 110 هزار میلیارد تومان مبادله شد که نسبت به ماه گذشته ازنظر تعداد 4.8 درصد و ازلحاظ ارزش 12.4 درصد افزایش داشته است.

افزایش مبادلات چکی و رشد چک های برگشتی در دی ماه 98

در این ماه در استان تهران حدود 2.8 میلیون فقره چک به ارزش حدود 57 هزار میلیارد تومان مبادله شده و بدین ترتیب 51 درصد از چک های مبادله ای کل کشور در این ماه در سه استان تهران، اصفهان و خراسان رضوی بوده است که بیشترین سهم را نسبت به سایر استان ها دارند.

این در حالی است که 64.1 درصد از ارزش چک های فوق نیز در استان های تهران، اصفهان و خراسان رضوی مبادله شده است.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، در دی سال جاری 7.7 میلیون فقره چک به ارزشی بیش از 99 هزار میلیارد تومان وصول شده که نسبت به ماه گذشته ازنظر تعداد و مبلغ به ترتیب پنج و 13 درصد رشد را نشان می دهد. از سوی دیگر از کل تعداد و مبلغ چک های مبادله شده در این ماه به ترتیب 91.8 و 89.9 درصد وصول شده است.

در استان تهران نیز حدود 2.6 میلیون فقره چک به ارزشی بالغ بر 51 هزار میلیارد تومان وصول شده که ازنظر تعداد 92.6 و ازنظر ارزش 91.2 درصد از کل چک های مبادله شده این استان وصول شده است.

بااین حال بیشترین نسبت تعداد چک های وصولی به کل چک های مبادله ای در استان به استان های گیلان، یزد و البرز اختصاص یافته و در مقابل استان های کهکیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، کردستان و لرستان پایین ترین تعداد چک های وصولی به کل چک های مبادله شده در استان را به خود اختصاص دادند.

بر اساس گزارش منتشر شده توسط بانک مرکزی این نسبت ازنظر ارزش نیز استان های ایلام، البرز و گیلان را در رده های نخست و استان های کرمانشاه، کرمان و خراسان جنوبی را در پایین ترین رده های نسبت ارزش چک های وصولی به کل ارزش چک های مبادله ای در استان قرار داده است.

به این ترتیب در دی ماه سال جاری در کل کشور حدود 694 هزار فقره چک به ارزشی حدود 11 هزار میلیارد تومان برگشت داده شده که نسبت به ماه قبل ازنظر تعداد و مبلغ به ترتیب 3.9 و 7.7 درصد افزایش را نشان می دهد. به این ترتیب از کل تعداد و مبلغ چک های مبادله شده در این ماه به ترتیب 8.2 و 10.1 درصد از چک ها برگشت داده شده است.

سهم استان تهران از چک های برگشتی 205 هزار فقره چک به ارزشی بیش از 5000 میلیارد تومان بوده که ازنظر تعداد 7.4 درصد و ازنظر ارزش 8.8 درصد از کل چک های مبادله ای برگشت داده شده است.

بر اساس آمارهای بانک مرکزی از علل چک های برگشتی در دی سال جاری، در کل کشور بالغ بر 666 هزار فقره چک به ارزشی بیش از 10 هزار میلیارد تومان به دلیل کسری و فقدان موجودی برگشت داده شده به عبارت دیگر در کل کشور ازنظر تعداد 99.1 درصد و ازنظر ارزش 94.1 درصد از کل چک های برگشتی به دلیل کسری و فقدان موجودی بوده است.

در ماه مورد بررسی در استان تهران حدود 194 هزار فقره چک به ارزشی بیش از 4600 میلیارد تومان به دلایل کسری و فقدان موجودی برگشت داده شده است.

در این ماه همچنین در کل کشور بالغ بر 843 هزار فقره چک رمزدار به ارزشی بیش از 141 هزار میلیارد تومان وصول شده که نسبت به ماه قبل ازنظر تعداد و مبلغ به ترتیب 4.3 و 15 درصد افزایش داشته است. به این ترتیب در این ماه 46.2 درصد از تعداد چک های رمزدار وصولی در سه استان تهران، خراسان رضوی و اصفهان بوده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 24 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 331

به "افزایش مبادلات چکی و رشد چک های برگشتی در دی ماه 98" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش مبادلات چکی و رشد چک های برگشتی در دی ماه 98"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید