ایفای مسئولیت اجتماعی در سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها

به گزارش بازی های اندروید، امروزه مسئولیت اجتماعی شرکتی حوزه وسیعی از فعالیت ها را دربرمی گیرد و بنگاه های اقتصادی در سراسر جهان به تدریج فرامی گیرند که درکنار منفعت و سودآوری باید در قبال جامعه وسیع تر از مشتریان خود نیز مسئول باشند. این مفهوم به تدریج در کشورهای توسعه یافته به ضرورتی انکارناپذیر تبدیل شده و صاحبان کسب وکارها نه تنها صرفاً برای نیت خیرخواهانه بلکه به منظور حفظ وجهه و برند سازی و از همه مهم تر توسعه متوازن جامعه ای که خود در آن زندگی می کنند، بخشی از منافع اقتصادی بنگاه ها را به حوزه مسئولیت اجتماعی تخصیص می دهند. طی دو دهه اخیر این موضوع به قدری اهمیت پیدا کرد که بخشی از امتیازات مدل های تعالی به عنوان مبنای ارزیابی میزان موفقیت بنگاه ها و رتبه بندی آن ها توسط نهادهای مستقل و حکومت ها را به خود اختصاص داده است.

ایفای مسئولیت اجتماعی در سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها

مسئولیت اجتماعی بنگاه ها می تواند از تلاش برای حفظ محیط زیست و تولید مسئولانه تا مشارکت در سایر جنبه های متنوع توسعه پایدار همچون کمک به توسعه فرهنگی و اجتماعی و سیاسی را در برگیرد. بدون شک نمی توان صاحب کسب وکاری سودآور بود و نسبت به جامعه پیرامون و اتفاقات آن بی تفاوت به نظاره نشست. امروزه بدون درک مفهوم یکپارچگی و در هم تنیدگی ساختارهای جوامع بشری نمی توان به رهبری مو فق برای کسب وکار تبدیل شد. هر رهبر پیروزی می داند که یک تجارت و کسب وکار پایدار در جامعه ای پیروز و توسعه یافته شکل خواهد گرفت و نمی توان یک بنگاه را به عنوان زیرسیستمی از محیط دربرگیرنده آن به صورتی انتزاعی به پیروزیت رساند. لذا مسئولیت اجتماعی امروز حتی به عنوان بخشی از راستا پیروزیت بنگاه یک ضرورت برای مدیران است.

کمیسیون مسئولیت اجتماعی و حاکمیت شرکتی اتاق ایران بخش مهمی از رسالت خود را به ترویج و توسعه این مفهوم در بین فعالان بخش خصوصی کشور و حساس کردن آن ها به این مقوله مهم اختصاص داده است.جهت دهی به فعالیت های مسئولیت اجتماعی بنگاه ها بر اساس ضرورت های روز جامعه و ایجاد هم افزایی بین این حرکت های ارزشمند از دیگر مأموریت های این کمیسیون است.

امروز شرایط کشور ما به دلیل تحریم های اقتصادی پی درپی، سوء مدیریت داخلی در عرصه های مختلف و بحران یک ساله ایجادشده ناشی از بیماری کرونا به نحوی است که توجه بیش ازپیش فعالان اقتصادی و صاحبان کسب وکارها را به انجام مسئولیت های اجتماعی طلب می کند. شاید بتوان گفت این مفهوم در شرایط حال حاضر کشور دامنه وسیع تری از فعالیت ها را نیز دربرمی گیرد.

به نظر می رسد حفظ اشتغال ، عدم اخراج و تعدیل نیروی کار در این روزها علی رغم همه مسائل انبوه کسب وکارها خود می تواند مصداق عمل به مسئولیت اجتماعی طبق شعار سال 1400 باشد. چراکه بیکاری عامل اصلی افزایش فقر و درنهایت بی نظمی های گوناگون در جامعه است.

در این روزهای سخت که متأسفانه دولتمردان کمتر به فکر مدیریت نیازهای بدیهی و ابتدائی مردم هستند نقش تجار و صاحبان بنگاه ها برای کاهش درد و رنج مردم همانند آنچه در تاریخ ما نیز مشهود است پررنگ تر از همیشه خواهد بود.

شاید سال 1400 سالی باشد که حداقل در شش ماهه نخست تمرکز بیشتری از اتاق های بازرگانی و فعالان اقتصادی برای کمک به مردم مظلوم کشور از اقشار متوسط به پایین طلب کند و این امر قطعاً مستلزم کاهش فعالیت بنگاه ها در سایر ابعاد انجام مسئولیت های اجتماعی همچون محیط زیست است.

نباید فراموش کرد که بنگاه های بخش خصوصی ما خود نیز در شرایط حاضر با چالش های عظیمی در محیط کسب وکار دست وپنجه نرم می کنند و بعضاً برای بقا می جنگند اما همچنان سخاوتمندانه در تلاش برای انجام مسئولیت های اجتماعی خود در قبال جامعه هستند.

بی هیچ تردیدی سال پیش رو آزمونی سخت برای همه ما در حوزه مسئولیت اجتماعی است و قطعاً اتاق ایران نیز باید بیش ازپیش این سرفصل را موردتوجه قرار دهد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 4 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1400 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1091

به "ایفای مسئولیت اجتماعی در سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایفای مسئولیت اجتماعی در سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید