تبعات خروج دولت واشنگتن از سازمان جهانی بهداشت

به گزارش بازی های اندروید، یک کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به اعلام رسمی آمریکا مبنی بر خروج از سازمان جهانی بهداشت، اظهار کرد: ایالات متحده یک قدرت هنجارساز در عرصه جهانی است و ممکن است در پی خروج آمریکا از این سازمان تعدادی دیگر از کشورها نیز اقدام به ترک سازمان جهانی بهداشت نمایند؛ گرچه هنوز کشوری در این ارتباط اظهارنظری نداشته است.

تبعات خروج دولت واشنگتن از سازمان جهانی بهداشت

امیرعلی ابوالفتح در گفت وگو با خبرنگاران در مورد اعلام رسمی آمریکا مبنی بر خروج از سازمان دنیای بهداشت توضیح داد: پیش از این دولت ترامپ ادعاهایی را در مورد سازمان دنیای بهداشت مطرح نموده بود و تاکید داشت که این سازمان احتیاج به اصلاحات اساسی دارد چرا که به وظایف خود عمل ننموده و بیش از اندازه تحت نفوذ چین است.

وی ادامه داد: ترامپ معتقد است که همه گیری شیوع ویروس کرونا به خاطر این است که این سازمان اطلاعات دقیقی در این زمینه ارائه ننموده و به خاطر چین اقدام به پنهان کاری در مورد این ویروس نموده است. ترامپ در همین ارتباط یک محدوده زمانی را معین نموده بود که این سازمان اصلاحات مورد نظر آمریکا را در خود اعمال کند و پس از اینکه این اصلاحات محقق نشد ، دولت واشنگتن تصمیم گرفت که از این سازمان به صورت رسمی خارج شود.

وی با بیان اینکه اینها ادعاهایی است که آمریکا در مورد این سازمان مطرح نموده و این در حالی است که کشورهای اروپایی به عنوان هم پیمانان آمریکا به این اندازه این سازمان را مورد حمله و همجمه قرار نداده اند، گفت: دولت آمریکا به صورت رسمی اعلام به خروج از این سازمان را کرد و فرایند این موضوع حدود یک سال طول می کشد البته به شرطی که دولت آمریکا در انتخابات 2020 تغییر نکند، چرا که جو بایدن نامزد دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام نموده که اگر رئیس جمهور شود ، آمریکا بلافاصله بار دیگر به این سازمان دنیای باز می شود.

این کارشناس مسائل بین الملل در مورد تاثیرات این خروج اظهار داشت: دولت آمریکا، تا کنون اصلی ترین تامین نماینده بودجه این سازمان بوده است. البته تا یک سال آینده نیز باید تعهدات اقتصادی خود را انجام دهد و بعد از خروج آمریکا ممکن است این سازمان از نظر مسائل اقتصادی با مشکلاتی روبرو شود. گرچه این انتظار وجود دارد که بقیه کشورهای عضو کوشش نمایند هزینه های مادی خروج آمریکا را جبران نمایند و بودجه مورد احتیاج این سازمان را تامین نمایند.

وی ادامه داد: از طرف دیگر باید به این موضوع توجه داشت که آمریکا یک قدرت هنجارساز در عرصه دنیای است و ممکن است در پی خروج این کشور از این سازمان بعضی از کشورها نیز در همراهی با آمریکا ، تصمیم به خروج از این سازمان بگیرند . گرچه تا کنون کشوری در این مورد اظهارنظری ننموده است. از طرف دیگر ممکن است آمریکا به همین دلیل اقدام به ساخت یک نهاد جدید کند.

ابوالفتح همچنین با تاکید بر اینکه آمریکا کشوری صاحب نفوذ در عرصه دنیای است و از جمله کشورهای پر جمعیت دنیا محسوب می شود، اظهار داشت: این خروج باعث می شود که سازمان بهداشت دنیای نتواند نظارتی بر آمریکا در حوزه بهداشت و سلامت داشته باشد و مردم آمریکا از خدمات احتاقتصادی این سازمان محروم می شوند. از طرف دیگر این خروج باعث می شود که دیگر کشورهای دنیا دسترسی شان به تحقیقات و دستاوردهای علمی و فناوری آمریکا به وسیله سازمان بهداشت دنیای محدود شود. بنابراین این خروج برای سلامت مردم دنیا و هم سلامت شهروندان آمریکایی مخاطره آمیز است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 633

به "تبعات خروج دولت واشنگتن از سازمان جهانی بهداشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبعات خروج دولت واشنگتن از سازمان جهانی بهداشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید