توافق آمریکا-طالبان؛ صلح یا فریب؟

به گزارش بازی های اندروید، طرح 7 روزه کاهش خشونت در حالی از امروز در افغانستان آغاز شد که مذاکره ای با دولت افغانستان در متن توافق طالبان با آمریکا گنجانده نشده و به نظر می رسد دو طرف در پی برآورده کردن خواسته های خود در دوحه هستند.

توافق آمریکا-طالبان؛ صلح یا فریب؟

سایت افغانستان بازی های اندروید- زینب رحیمی: طرح کاهش خشونت در افغانستان از امروز در این کشور شروع شد.

بر اساس این طرح، به مدت 7 روز طالبان موظف است حملات خود در افغانستان را متوقف کند تا پس از طی این دوره، توافقنامه صلح میان آمریکا و این گروه، در دوحه قطر به امضاء برسد.

این طرح یعنی کاهش خشونت که با اعلام رسمی اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان، در این کشور شروع شد، در روزهای گذشته با مخالفت ارگ روبرو شده بود. به طوریکه صدیق صدیقی سخنگوی غنی با انتقاد از این موضوع، در جمع بازی های اندروید گفته بود این طرح به طالبان اجازه می دهد تا خشونت را در افغانستان ادامه دهند.

نهمین دور گفت وگوهای آمریکا و طالبان که گفته می شود آخرین دور از این مذاکرات است، روز پنجشنبه (31 مرداد) سال جاری در دوحه قطر شروع شد.

به گفته بسیاری از کارشناسان، با وجود تمامی موانع موجود در این گفت وگوها اما به نظر می رسد دولت ترامپ، در اندیشه کسب توافقی با طالبان به هر شکل ممکن تا پیش از شروع انتخابات 2020 است.

در سال 1390 زمانی که حامد کرزی رئیس جمهور وقت افغانستان از مذاکره مستقیم آمریکا و طالبان پرده برداشت، با واکنش های بسیاری روبرو شد. در همین حال یک مجله آلمانی (اشپیگل) نیز از مذاکره آمریکا و طالبان پرده برداشت و حتی مدعی شد که چندین دور این مذاکرات برگزار شده که آخرین دور این مذاکره در آلمان اجرا شده است.

این روزنامه از قول مقامات غربی نوشت که اولین دیدار رودرروی مقامات آمریکایی و طالبان در ماه نوامبر سال 2010 در آلمان انجام یافته است، کشورهای آلمان و قطر آن را میانجیگری می کردند.

شروع گفت وگوی آمریکا با طالبان، هرچند با ادعای تحقق صلح و پایان دادن به خشونت توجیه شد، اما نمی توان کتمان کرد که واکنش های خشم آلود و ناراحت کننده ای را نیز بوجود آورد.

قبل از همه حکومت وقت افغانستان نسبت به این عملکرد آمریکایی ها خشمگین بوده و راجع به اهداف آن شک و تردید داشت. چنانچه این نارضایتی را به روشنی می توان از گفته های رئیس جمهور وقت و سایر اعضای حکومت دریافت.

مذاکره با طالبان از سال ها پیش در افغانستان شروع شده، اما تا به امروز نیز به نتیجه ای نرسیده است. یکی از دلایل ناکامی را می توان خواسته ها و شروط این گروه طالبان دانست. طالبان تا به امروز دریافته که مردم افغانستان خواهان بازگشت به دوران امارت اسلامی نبوده و این شروط قابل پذیرش جامعه این کشور نیست.

خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان یکی از خواسته های اصلی طالبان از همان شروع مذاکرات اولیه با واشنگتن بوده است. مقامات طالبان بارها در مصاحبه ها و مواضع رسمی خود اعلام کرده اند که تا زمان حضور آمریکا در افغانستان حاضر به هیچگونه مذاکره ای با آمریکا نیستند.

از سوی دیگر مقامات آمریکا و ناتو گفتند تا زمان استقرار صلح در افغانستان در این کشور باقی خواهند ماند. این در حالی است که ترامپ چندی پیش در نطق سالانه خود اعلام کرده بود آمریکا به دنبال خروج از طولانی ترین جنگ افغانستان است.

این اظهار نظرهای متناقض مقامات غربی و آمریکایی درباره افغانستان در نهایت داد طالبان را درآورد به طوریکه سهیل شاهین ناکامی و شکست مذاکرات را زیاده خواهی ها و اظهارات متناقض آمریکایی ها دانسته بود.

این موضوع از جنبه دیگری نیز مورد بررسی است. نهایی شدن توافقنامه صلح آن هم پس از گذشت چند روز از اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری، نشان از مذاکرات پشت پرده دیگری دارد.

تغییر یکباره موضع دولت فعلی افغانستان درباره مذاکرات پس از سفر اشرف غنی به مونیخ و دیدار با مقامات آمریکایی خود جای سوال است. این در حالی است که دولت افغانستان تا پیش از این بر موضع عدم پذیرش هرگونه طرح چند روزه کاهش خشونت، پافشاری می کرد اما اکنون اعلام کرده حاضر است این شرط را بپذیرد.

اما این در حالی است که همزمان با اعلام نهایی شدن توافقنامه آمریکا با طالبان، علی رغم گفته های خلیلزاد و مقامات افغان مبنی بر شروع گفت وگوهای بین الافغانی پس از امضا، طالبان گفت هیچگونه مذاکره ای با دولت افغانستان جز این توافقنامه نیست.

به نظر می رسد تصویر روشنی از آینده توافقنامه میان آمریکا و طالبان وجود ندارد چراکه اگر مذاکره با دولت افغانستان به عنوان محور و بازیگر اصلی نادیده گرفته شود، می تواند سرنوشت افغانستان را با بحران روبرو کند.

به گفته بسیاری از کارشناسان، آمریکا پس از گذشت 19 سال حضور در افغانستان و بر اساس توافقنامه امنیتی کابل-واشنگتن، تا به امروز نتوانسته وعده های خود را عملی کند. ظهور و رشد گروه های تروریستی از جمله داعش در شمال افغانستان گویای همین مطلب است.

بر اساس گفته های کارشناسان، از آن جا که ایالات متحده آمریکا دیگر هیچ شانسی برای پیروزی نظامی در جنگ افغانستان ندارد، به راهکار سیاسی متوسّل شده است. این کشور سعی می کند در تفاهم با طالبان، ضمن حفظ پایگاه های نظامی و نفوذ سیاسی خود در افغانستان، نیروهای نظامی خود را از باتلاق افغانستان بیرون ببرد.

از سوی دیگر حملات اخیر طالبان به مواضع آمریکا در افغانستان می تواند عامل مهمی در دست برتر این گروه طی مذاکرات صلح داشته باشد. در واقع می توان گفت آمریکا برای در امان ماندن از حملات طالبان سعی دارد تا خود به عنوان طرف اصلی مذاکره با طالبان باشد و همین امر موجب محو نقش دولت افغانستان در گفت وگوهای اخیر شده است.

پس از حمله اخیر طالبان به هواپیمای ارتش آمریکا در غزنی که به گفته طالبان موجب کشته شدن بسیاری از افسران ارشد سیا شد، این تصور پیدا شد که مذاکرات دوحه تغییر جهت داد. به طوریکه مقامات آمریکایی با امتناع از ارائه آمار تلفات این هواپیما همچنان بر ادامه مذاکره با طالبان اصرار ورزیدند.

این عملیات ها علیه مواضع آمریکا می تواند امتیازی را برای طالبان در توافق نهایی گنجانده باشد. چراکه در طول سال های اخیر عملیات مشابه زیادی از جمله حمله به پایگاه بگرام و کاروان نیروهای آمریکا در ولایات مختلف اجرا شده که موجب هراس مقامات واشنگتن شده است.

از سوی دیگر به دلیل انشعابی بودن طالبان، این امکان نیز وجود دارد که برخی شاخه های این گروه و هواداران آنها به مفاد این توافق پایبند نباشند.

از این رو می توان چنین برداشت کرد که طرح 7 روزه کاهش خشونت موقتی بوده و طالبان به دنبال فریب افکار عمومی برای رسیدن به اهداف خود در افغانستان است و همچنین آمریکا تلاش می کند با به حاشیه راندن دولت افغانستان در این مذاکرات، بحران تازه ای را پیش روی این کشور و مردم آن بگذارد.

با توجه به شرایط کنونی افغانستان، تضعیف دولت محوری این کشور بیش از هر زمان دیگری این کشور را با خطرات بیشتری روبرو خواهد کرد. این همان موضوعی است که احزاب افغانستان از عملکرد خلیلزاد به عنوان نماینده آمریکا در به حاشیه راندن دولت طی مذاکرات صلح انتقاد کردند.

چراکه رفتار منفعلانه و عدم مشارکت محوری دولت افغانستان در فرایند مذاکرات صلح میان آمریکا و طالبان، می تواند تاثیرات مخربی را بر سرنوشت افغانستان طی دهه های آینده بگذارد.

ر

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 18 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 305

به "توافق آمریکا-طالبان؛ صلح یا فریب؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق آمریکا-طالبان؛ صلح یا فریب؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید