توضیحات مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید درباره بازسازی های اخیر

به گزارش بازی های اندروید، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس، حمید فدایی مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید روز 26 تیرماه 1399 اظهار کرد: با توجه به بارندگی های شدید در امسال و سال گذشته و تغییرات جوی که موجب بارش های سیل آسا شده بودند و تاکید وزارتخانه متبوع بر پیشگیری از هرگونه بحران ناشی از جاری شدن سیل و آسیب به بناهای تاریخی، لزوم برنامه ریزی برای آنالیز آبراهه ها و کانال های قدیمی تخت جمشید و تسطیح و شیب بندی کف کاخ ها و محوطه هایی که در خطر جاری شدن آب های سطحی حاصل از بارش های شدید بودند، بیش از پیش احساس می شد.

توضیحات مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید درباره بازسازی های اخیر

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

فدایی ادامه داد: البته لای روبی و سامان دهی و بازسازی آبراهه ها از سالیان قبل شروع شده بود و در سال های اخیر با عنایت به حجم بارش ها باید با دقت و سرعت بیشتری انجام می شد.

مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید اضافه نمود: شیب بندی کف کاخ ها و محوطه های تخت جمشید نیز هم زمان برای تسهیل راهنمایی آب های سطحی به سمت آبراهه ها و کانال ها در دستور کار نهاده شد. لیکن در محوطه مجاور دروازه ملل و مشرف به پلکان ورودی به علت نبود یکی از بلوک ها که احتمالا در دوران گذشته سقوط نموده است و خالی بودن جای بلوک مذکور عملا راهنمایی آب در جهت مخالف پلکان و به سمت آبراهه ها امکان پذیر نبود و فضای حاصل از نبود بلوک و بر هم خوردن تراز سطح در این مکان ریزش خاک موجود در محوطه مشرف به پلکان به روی پلکان و محل تردد گردشگران را به همراه داشت و اخیرا نیز موجب سقوط بخشی از حفاظ شیشه ای لبه تختگاه روی پلکان ورودی شده بود که خوشبختانه به علت تعطیلی مجموعه کسی روی پلکان ورودی حضور نداشته است.

او ادامه داد: از طرف دیگر به علت شیوع بیماری کرونا امکان تشکیل شورای فنی برای رسیدن به طرح و راه چاره مناسب برای بازسازی اصولی و پر کردن جای خالی بلوک سنگی با کمترین مداخله نبود و به دلایل یادشده تصمیم گرفته شد فعلا یک طرح موقت برای جلوگیری از آسیب های مختلف و با دقت و ظرافت اجرا گردد که ضمن برطرف ایراد به راحتی قابل برداشت باشد و آسیبی هم برای دیواره پلکان و بلوک های مجاور ایجاد نکند.

فدایی اضافه نمود: کار موقتی ما استفاده از مصالح آجر و ملات سیمان و آهک برای پر کردن جای بلوک و ایجاد سطح تراز مناسب و همچنین تغییر راستا آب های سطحی و جلوگیری از نفوذ آب در لایه های زیرین دیواره سنگی پلکان بود تا در موقع مناسب بتوانیم یک طرح بازسازی دقیق، علمی و فنی و اصولی با نظر شورای فنی اجرا کنیم.

مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید اعلام کرد: برای اجرای این طرح موقت که به صورت روکار انجام شد هیچ سنگی جابه جا نشد و هیچ دیواری تحت تاثیر قرار نگرفت و هیچ کاری روی لایه های زیرین انجام نشد و پس از آنالیز های دقیق تر و جامع تر در کمتر از یک ساعت جمع و برداشته شد.

فدایی اظهار کرد: گرچه کارهای زیادی در سال های اخیر برای تسطیح سطوح کاخ ها و لایروبی کانال ها و آبراهه ها صورت گرفته و پشتیبانی مطالعاتی و دقیق و علمی نیز به همراه داشته و چندین فصل کاوش نیز برای شناسایی بیشتر و بهتر آبراهه ها صورت گرفته است، هنوز کارهای زیادی مانده که برای جلوگیری از آسیب های ناشی از بارش های شدید و جاری شدن سیل باید انجام دهیم و از هرگونه تخریب و ایجاد بحران جلوگیری کنیم.

میراث جهانی تخت جمشید در شهرستان مرودشت در 45 کیلومتری از شیراز واقع شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 30 تیر 1399 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 525

به "توضیحات مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید درباره بازسازی های اخیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید درباره بازسازی های اخیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید