جزئیات بازپرداخت وام ودیعه مسکن

به گزارش بازی های اندروید، به گزارش خبرنگاران، اکبر کمیجانی قائم مقام بانک مرکزی جزئیات طرح اعطای تسهیلات بانکی به مستأجران (یاری ودیعه مسکن)، را ارائه کرد و ضمن اشاره به چرایی اخذ این تصمیم گفت: با توجه به گرانی های اخیر در قیمت و اجاره مسکن و در راستای ایجاد ثبات در بازار اجاره و حمایت از مستأجران کم درآمد در شرایط اقتصادی تحمیل شده بر کشور ناشی از شیوع ویروس کرونا و اعمال تحریم های ظالمانه، موضوع اعطای تسهیلات مرابحه خرید کالا و خدمات از محل بخشی از منابع اقتصادی اختصاص یافته به ستاد ملی مقابله با کرونا در این ستاد مطرح شد.

جزئیات بازپرداخت وام ودیعه مسکن

جهت دریافت خدمات درب ورودی ساختمان ضد سرقت با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

براساس گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، وی با اشاره به سقف تسهیلات یادشده مطرح نمود: براساس تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا مقرر شد، تسهیلات یاد شده در سقف های 500 میلیون ریال در شهر تهران، 300 میلیون ریال در سایر کلانشهرها و 150 میلیون ریال در سایر شهرها با نرخ سود 13 درصد و بازپرداخت یکساله (به نحوی که مستأجر در دوره قرارداد صرفاً سود تسهیلات را پرداخت کند و اصل تسهیلات در سررسید تسویه گردد) یا با نرخ سود 12 درصد و بازپرداخت 36 ماهه (به نحوی که مستأجر در هر قسط اصل و سود تسهیلات را پرداخت کند)، با هدف یاری به تامین افزایش تحقق یافته در ودیعه اجاره های مسکن اقشار کم درآمد و آسیب پذیر در امسال اعطا گردد.

قائم مقام این بانک درخصوص نحوه ثبت نام و سازوکار پالایش و معرفی متقاضیان به منظور دریافت تسهیلات یاری ودیعه مسکن به بانک عامل، گفت: به منظور رعایت پروتکل های بهداشتی و جلوگیری از گسترش ویروس کرونا و رفاه حال متقاضیانی که قصد دریافت یاری هزینه ودیعه مسکن را دارند ثبت نام متقاضیان با استفاده از سامانه پیامکی وزارت راه وشهرسازی انجام گرفت. متقاضیان واجد شرایط از ساعت 10 صبح روز شنبه 4 مرداد ماه با ارسال کد ملی سرپرست خانوار به سرشماره پیامکی 300073640 به وسیله تلفن همراه شخصی خود تا ساعت 24 روز پنجشنبه 9 مردادماه نسبت به ثبت نام اولیه اقدام نموده اند.

وی اضافه نمود: پس از آنالیز اولیه و ارسال پیامک به متقاضی در زمان بندی اعلام شده از سوی وزارت راه و شهرسازی، متقاضیان واجد شرایط دریافت تسهیلات بانکی از سوی این وزارت می باید در سامانه وزارت راه و شهرسازی به آدرس tem.mrud.ir ثبت نام نمایند. آن گاه مشخصات متقاضیان واجد شرایط از سوی وزارتخانه یادشده به بانک مرکزی و بانک ها منعکس و متعاقب آن دستورالعمل اجرایی به بانکهای عامل ابلاغ می گردد.

کمیجانی درخصوص سقف های تسهیلات اعطایی به متقاضیان، اظهار کرد: تسهیلات یاد شده در سقف های 500 میلیون ریال در شهر تهران، 300 میلیون ریال در سایر کلانشهرها (شهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت شامل مشهد،اصفهان،کرج،شیراز،تبریز،قم، اهواز و کرمانشاه) و 150 میلیون ریال در سایر شهرها، با هدف یاری به تامین افزایش تحقق یافته در ودیعه اجاره های مسکن اقشار کم درآمد و آسیب پذیر در امسال اعطا می گردد.

مقام مسئول بانک مرکزی درباره نرخ سود تسهیلات و نحوه بازپرداخت آن گفت: نرخ سود تسهیلات 13 درصد است و با سررسید یکساله پرداخت می گردد. در دوره قرارداد صرفاً سود تسهیلات توسط مستاجر پرداخت و اصل تسهیلات در سررسید (سرانجام سال) تسویه می گردد. در صورت درخواست متقاضی، پرداخت تسهیلات یاد شده به صورت 36 ماهه، به نحوی که متقاضی در هر قسط بخشی از اصل و سود تسهیلات را پرداخت کند نیز امکان پذیر است. (نرخ سود این تسهیلات 12 درصد است).

کمیجانی در پاسخ به این سوال که اعطای تسهیلات یاری ودیعه مسکن در قالب کدام یک از عقود اسلامی امکان پذیر است، گفت: از آنجا که تسهیلات یاد شده غالباً به مستأجرانی که از اقشار نیازمند و دهک های پایین مالی بوده و در نتیجه شیوع ویروس کرونا و افزایش سطح عمومی قیمت ها به دلیل تحریم های ظالمانه اخیر آسیب دیده اند، پرداخت خواهد شد، بانک مرکزی با این دیدگاه که این اقشار برای تامین هزینه مسکن خود ناگزیر به حذف بعضی از نیازهای زندگی خود شده اند، به دنبال راهکاری در مورد پرداخت این تسهیلات بود تا به لحاظ شرعی و قانونی امکان جبران هزینه های پرداختی از سوی این اقشار بابت تامین مسکن خود فراهم گردد.

وی در سرانجام اضافه نمود: در جلسه مورخ 8 مرداد 1399 شورای فقهی بانک مرکزی تشکیل شد و باتوجه به اعلام شبهه فقهی از سوی تعدادی از مراجع بزرگوار و پس از مشورت با سایر صاحبنظران، موضوع این تسهیلات از عنوان ودیعه مسکن خارج و مصوب شد که بانکها و موسسات اعتباری غیربانکی بتوانند به مستأجرانی که براساس اعلام وزارت راه و شهرسازی در شرایط کنونی دچار مسائل مالی برای تامین مخارج خود از جمله هزینه مسکن شده اند، تسهیلات مرابحه خرید کالا و خدمات اعطا نمایند. لذا تسهیلات یاد شده، پس از پالایش اطلاعات و شناسایی اقشار هدف توسط وزارت راه و شهرسازی، از سوی بانکهای عامل و در قالب عقد مرابحه خرید کالا و خدمات و براساس دستورالعمل اجرایی که متعاقباً اعلام می گردد، پرداخت خواهد شد.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 16 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 568

به "جزئیات بازپرداخت وام ودیعه مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات بازپرداخت وام ودیعه مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید