سه ستاره که از ماده تاریک تغذیه می نمایند، کشف شگفت انگیز جیمز وب

به گزارش بازی های اندروید، دیجیاتو نوشت: تلسکوپ فضایی جیمز وب اخیراً رصدی عجیب داشته و احتمالاً ماده تاریک را به ثبت رسانده است. در تصویری که از این تلسکوپ منتشر شده، سه شی ء دیده می گردد که احتمالاً در گروه ستارگان تاریک قرار می گیرند؛ هرچند نمی توان گفت که این ستارگان تاریک دقیقاً چه چیزی هستند.

سه ستاره که از ماده تاریک تغذیه می نمایند، کشف شگفت انگیز جیمز وب

محققان دانشگاه آستین تگزاس در مقاله ای مدعی شده اند که تصویر نو جیمز وب ستارگان تاریک را نشان می دهد و این ستارگان احتمالاً انرژی خود را از ماده تاریک می گیرند. مشاهدات تلسکوپ فضایی جیمز وب حاکی از آن است که سه شیء دوردست با خصوصیات مشخص شده برای ستارگان تاریک همخوانی دارند. این یعنی این ستارگان نورانی هستند، اما دمایشان به میزان ای نیست که همجوشی در آن ها اتفاق بیفتد.

محققان در مقاله ای که پیرامون این اکتشاف منتشر شده است، می گویند: مجموعه ای از پارامترهای مشخص وجود دارند که شکل گیری و تکامل ستارگان تاریک و درنهایت خصوصیات قابل رصد آن ها را کنترل می نمایند.

نام این سه کاندید ستاره تاریک چیست؟

این سه ستاره کاندید با نام های JADES-GS-z13-0 ،JADES-GS-z12-0 و JADES-GS-z11-0 احتمالاً در آینده هم هدف رصدهای بیشتر به وسیله تلسکوپ جیمز وب قرار خواهند گرفت. دانشمندان با این کار آنالیز خواهند کرد که در باندهای فرکانسی خاص افزایش یا کاهشی در شدت نور این ستاره ها وجود دارد یا خیر. سپس این داده ها با سایر پیش بینی ها پیرامون انرژی ستارگان تاریک مقایسه خواهد شد.

دانشمندان باور دارند که ماده تاریک بخش عمده دنیا ماده را تشکیل داده است اما با تلسکوپ های مرسوم دیده نمی گردد. همان طور که ستارگان عادی سوخت خود را از مواد عادی تأمین می نمایند، ستارگان تاریک هم احتمالاً سوخت خود را از مواد تاریک می گیرند. مطالعه روی این ستارگان می تواند به دانشمندان در درک چگونگی فراوری اولین نورها در دنیا یاری کند. پژوهشگران باور دارند که ستارگان تاریک اولین ستارگانی بوده اند که تنها پس از حدود 700 میلیون سال در کیهان شکل گرفته اند.

نام این ستارگان از آهنگ ستاره تاریک از سال 1967 از The Grateful Dead گرفته شده است. این نام اولین بار در سال 2009 مطرح شد که دانشمندان مدعی پیش بینی ستاره های تاریک شده بودند. نتایج پژوهش حاضر در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences چاپ شده و به همتاداوری رسیده است.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 25 تیر 1402 بروزرسانی: 25 تیر 1402 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1788

به "سه ستاره که از ماده تاریک تغذیه می نمایند، کشف شگفت انگیز جیمز وب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سه ستاره که از ماده تاریک تغذیه می نمایند، کشف شگفت انگیز جیمز وب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید