شناسایی شهر ساسانی - شروع اسلامی داراکان فسا

به گزارش بازی های اندروید، نتایج آنالیز باستان شناسی محوطه تاریخی داراکان فسا تا به امروز بیانگر این بوده که بنیاد اولیه شهر در دوره ساسانی و با نقشه ای نسبتا مستطیل شکل و شبکه بندی داخلی شطرنجی شکل گرفته یا تاسیس شده است.

شناسایی شهر ساسانی - شروع اسلامی داراکان فسا

میراث آریا: روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، حامد مهدی علمدارلو روز 11خرداد 1400 با اعلام این خبر گفت: محوطه داراکان شهرستان فسا از سوی هیأت باستان شناسی ایرانی به مدت یک ماه آنالیز می گردد.

سرپرست هیأت آنالیز باستان شناسی اضافه کرد: آنالیز روشمند محوطه داراکان شهرستان فسا با سه هدف آنالیز تطبیقی منابع باستان شناختی و تاریخی در ارتباط با محوطه، آنالیز نظام شهری آن بر اساس داده های باستان شناسی و متون تاریخی و شناسایی دوره های سکونتی شهر داراکان بر اساس یافته های باستان شناختی انجام می گردد.

علمدارلو با اشاره به اینکه شناسایی محوطه شهر دراکان در سال 1388 توسط گروه آنالیز شهرستان فسا به سرپرستی احمدعلی اسدی صورت گرفته است، توضیح داد: آنالیز حاضر در راستای شناسایی بهتر محوطه از اردیبهشت ماه شروع شده و به مدت یک ماه ادامه خواهد داشت.

سرپرست هیأت آنالیز باستان شناسی شهرستان داراکان گفت: این محوطه در نزدیکی روستای داراکویه از بخش ششده و قره بلاغ شهرستان فسا در جاده قدیم فسا به داراب قرار گرفته است و با توجه به اشاره در متون تاریخی و از جمله ابن حوقل این محوطه یکی از شهرهای ارتباطی بین فسا و داراب در دوره های شروع اسلامی بوده است.

این باستان شناس خاطر نشان کرد: با این حال نتایج آنالیز تا به امروز بیانگر این بوده که بنیاد اولیه شهر در دوره ساسانی و با نقشه ای نسبتا مستطیل شکل و شبکه بندی داخلی شطرنجی شکل گرفته یا تاسیس شده است.

علمدارلو توضیح داد: اطلاعات اولیه آنالیز نشان می دهد که شهر داراکان در دو قسمت شمالی و جنوبی در دو طرف رودخانه شکل گرفته و آثار معماری از دوره های ساسانی و اسلامی و همچنین سه رشته قنات بر روی محوطه قابل مشاهده است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 4 تیر 1400 بروزرسانی: 4 تیر 1400 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1188

به "شناسایی شهر ساسانی - شروع اسلامی داراکان فسا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی شهر ساسانی - شروع اسلامی داراکان فسا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید