طی کردن 50 هزار سال نوری چقدر طول می کشد؟، سفری شگفت انگیز به سمت سیاهچاله، عکس

به گزارش بازی های اندروید، ایسنا نوشت: یک گروه بین المللی از دانشمندان در پژوهش جدیدی نشان داده اند که یک ستاره 10 میلیارد ساله، بیش از 50 هزار سال نوری را از بیرون کهکشان راه شیری طی نموده است تا به نزدیکی سیاه چاله مرکز کهکشان برسد.

طی کردن 50 هزار سال نوری چقدر طول می کشد؟، سفری شگفت انگیز به سمت سیاهچاله، عکس

پژوهش تازه یک گروه بین المللی از دانشمندان نشان می دهد که یک ستاره در نزدیکی سیاه چاله کلان جرم واقع در مرکز کهکشان راه شیری، از بیرون کهکشان سرچشمه گرفته است. این اولین بار است که ستاره ای با منشا فراکهکشانی در مجاورت این سیاه چاله بزرگ پیدا می گردد.

ستاره های زیادی در نزدیکی سیاه چاله کلان جرم موسوم به کمان ای ( Sagittarius A) در مرکز کهکشان ما مشاهده شده اند اما گرانش شدید سیاه چاله، محیط اطراف را برای تشکیل شدن ستاره ها در نزدیکی خود بسیار خشن می نماید. همه ستاره های مشاهده شده احتمالا در محل دیگری تشکیل شده اند و به سمت سیاه چاله حرکت نموده اند. این موضوع، پرسشی را ایجاد می نماید مبنی بر اینکه ستاره ها کجا تشکیل شده اند.

پژوهش یک گروه بین المللی از دانشمندان به سرپرستی شوگو نیشیاما(Shogo Nishiyama) از دانشگاه آموزش میاگی(MUE) نشان می دهد که بعضی از ستاره ها ممکن است از یک فاصله دورتر نسبت به آنچه پیشتر تصور می شد و کاملا بیرون از کهکشان راه شیری آمده باشند. این گروه پژوهشی در طول هشت سال تحقیقات خود، از تلسکوپ سوبارو(Subaru Telescope) برای رصد ستاره S0-6 استفاده کردند که تنها 0.04 سال نوری از کمان ای فاصله دارد.

آنها دریافتند که S0-6 حدود 10 میلیارد سال دارد و ترکیب شیمیایی آن شبیه به ستاره هایی است که در کهکشان های کوچک بیرون از کهکشان راه شیری، مانند ابر ماژلانی کوچک(SMC) و کهکشان کوتوله کمان(Sgr dSph) یافت می شوند.

محتمل ترین نظریه برای شرح دادن ترکیب S0-6 این است که در یک کهکشان کوچک متولد شده و کهکشان مولد آن منقرض شده و در حال گردش به دور کهکشان راه شیری، جذب آن شده است. این اولین شواهد رصدی است که نشان می دهد بعضی از ستاره ها در نزدیکی کمان ای در بیرون از کهکشان تشکیل شده اند.

ستاره S0-6 در طول عمر 10 میلیارد ساله خود، احتمالا بیش از 50 هزار سال نوری را از بیرون کهکشان راه شیری طی نموده است تا به نزدیکی کمان ای برسد. دانشمندان تقریبا یقین دارند که S0-6 بسیار بیشتر از 50 هزار سال نوری سفر نموده و به جای پرتاب مستقیم، به آرامی به سوی مرکز راه شیری حرکت نموده است.

نیشیاما گفت: هنوز پرسش های بسیاری وجود دارند؛ از جمله اینکه آیا S0-6 واقعا از بیرون کهکشان راه شیری سرچشمه گرفته است و آیا یک همراه دارد یا به تنهایی سفر نموده است. ما امیدواریم که با پژوهش های بیشتر بتوانیم اسرار ستاره های واقع در نزدیکی سیاه چاله کلان جرم را کشف کنیم.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 14 آذر 1402 بروزرسانی: 14 آذر 1402 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1819

به "طی کردن 50 هزار سال نوری چقدر طول می کشد؟، سفری شگفت انگیز به سمت سیاهچاله، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طی کردن 50 هزار سال نوری چقدر طول می کشد؟، سفری شگفت انگیز به سمت سیاهچاله، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید