عدم کنترل سگ ها تهدیدی برای حیات وحش است

به گزارش بازی های اندروید، مجید خرازیان مقدم با بیان این مطلب ادامه داد: تمامی نژاد های سگ ها به غیر از یک گونه، گونه هایی اهلی هستند که همتایی در طبیعت ندارند و باید در کنار انسان زندگی کنند. تنها یک گونه از سگ های وحشی در زیستگاه های قاره آفریقا وجود دارند.

عدم کنترل سگ ها تهدیدی برای حیات وحش است

وی افزود: به طور کلی، سگ های اهلی از نظر مدیریت حیات وحش به سه دسته تقسیم می شوند. سگ های شهری که در خانه ها و باغات حضور دارند، سگ های گله که دامداران از آن ها استفاده می کنند. سگ های فِرال یا سگ هایی که رها شده در طبیعت هستند و توانایی شکار گونه های دیگر را در طبیعت آموخته اند هم سومین گروه هستند.

مدیرکل دفتر حفاظت حیات وحش شرح داد: سگ های گله و سگ های فرال به دلیل آنکه در طبیعت حضور دارند، می توانند بر جمعیت حیات وحش تاثیر گذار باشند. آن ها قادرند تا پستانداران کوچک، جوندگان، خزندگان، نوزادان و تخم پرندگان و حتی در موارد متعددی پستاندارانی مانند آهو و قوچ و میش و نوزادان آن ها را شکار کنند.

وی افزود: البته سگ های گله به دلیل آنکه دارای صاحب هستند تا حدودی قابل کنترل هستند، اما رها شدن آن ها در طبیعت می تواند به جمعیت سگ های فرال بیافزاید. از طرفی برخی سگ های بزرگ جثه شهری هم در صورت عدم کنترل در زادآوری و افزایش جمعیت می توانند به حاشیه شهر ها رفته و سر از زیستگاه های طبیعی درآورند و تبدیل به سگ های فرال شوند.

این مقام مسئول گفت: سگ های فرال در طبیعت تبدیل به رقبای گوشتخواران وحشی نظیر پلنگ، یوز و گرگ می شوند و، چون تعداد آن ها بیشتر از گوشتخواران وحشی است، به جمعیت گوشتخواران و سایر گونه ها آسیب وارد می کنند و باعث بر هم خوردن تعادل اکولوژیک زیستگاه ها می شود.

وی افزود: از طرف دیگر حضور این سگ ها و احتمال بالای آمیزش آن ها با گرگ ها می تواند به خلوص ژنتیکی جمعیت گرگ ها آسیب وارد کند. همچنین این سگ ها می توانند ناقل برخی بیماری ها به حیات وحش باشند.

خرازیان مقدم گفت: مهم ترین راه برای جلوگیری از ورود سگ ها به زیستگاه ها، کنترل آن ها در مبدأ است. به این معنا که زادآوری آن ها از طریق عقیم سازی افراد موجود در شهر ها و روستا ها کنترل شود.

وی افزود: علاوه بر کنترل زادآوری، تامین غذا از طریق غذادهی مستقیم از طریق مردم و پراکندگی زباله و ضایعات دامپروری و... هم سهم مهمی در افزایش جمعیت سگ هایی دارد که می توانند در آینده تبدیل به سگ های فرال شوند.

مدیرکل دفتر حفاظت حیات وحش تاکید کرد: سازمان حفاظت محیط زیست هیچ برنامه ای برای حذف فیزیکی سگ ها در دستورکار خود ندارد، اما از شهرداری ها و دهیاری ها درخواست می کنیم که برنامه هایی برای کنترل زادآوری سگ ها به اجرا درآورند. همچنین از افراد علاقه مند به حیوانات هم درخواست می کنیم تا از غذادهی به سگ های رها در حاشیه شهر ها جدا خودداری کنند.

وی افزود: سگ ها دوستان قدیمی انسان ها هستند و در موارد متعددی مانند نگهبانی، زنده یابی در حوادث، استفاده های درمانی و موارد مختلف دیگر به انسان یاری رسانده اند. با این حال همین موجودات، نباید در زیستگاه های طبیعی حضور داشته باشند، چون می توانند به گونه های دیگر آسیب برسانند.

منبع: گردشبان
انتشار: 22 مرداد 1400 بروزرسانی: 22 مرداد 1400 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1277

به "عدم کنترل سگ ها تهدیدی برای حیات وحش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عدم کنترل سگ ها تهدیدی برای حیات وحش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید