فتحعلی شاه برادرش را در این باغ کور کرد! (طراحی ویلا کلاسیک)

به گزارش بازی های اندروید، محله دزاشیب که اکنون با برج ها، آپارتمان ها، خیابان های پر رفت و آمد و اعیانی اش شناخته می گردد، روزگاری پر بود از باغ های سرسبز و مزارعی که انگار در افق دوردست به کوه های سر به فلک کشیده شمال تهران می رسید. در میان باغ های قدیمی دزاشیب نام باغ نظر ماجرایی متفاوت دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

فتحعلی شاه برادرش را در این باغ کور کرد! (طراحی ویلا کلاسیک)

جهت دریافت خدمات طراحی ویلا کلاسیک با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش همشهری، از دوران رونق باغ های دزاشیب و زمین های کشاورزی که ساکنان دزاشیب با آن روزگار می گذراندند، بیش از چند دهه گذشته و اکنون دزاشیب هم مثل دیگر محله های شمال شهر، سر و شکل روستایی خود را از دست داده است.

با وجود این، خاطرات باغ های دزاشیب هنوز در دل اهالی قدیمی این محله زنده است و در هر کوچه و خیابان محله که چناری سر به فلک کشیده وجود داشته باشد، موسفیدان دزاشیب را با خود به روزگار رونق باغ های آن آبادی زیبا می برد.

اگرچه با توسعه ساخت وساز ها در شمیران بسیاری از باغ ها و چنار های تنومند دزاشیب هم جای خود را به آپارتمان ها و برج های بدقواره دادند، ولی هنوز هم ردیف درختان کهنسال در دل کوچه های تودرتوی این محله یادآور خاطره روزگار گذشته این آبادی باصفاست.

هر کدام از باغ های دزاشیب، اما برای خود قصه و ماجرایی داشتند. اکنون اگر سراغ قدیمی های محله بروید، چنار ها و درختان میوه پشت حصار های به جای مانده از آن دوران را نشان می دهند و خاطره آن باغ، باغداران و ساکنانش را برای شما تعریف می نمایند.

در میان خاطرات و قصه های باغ های دزاشیب، قصه باغ نظر داستانی منحصربه فرد است که هنوز هم سینه به سینه میان اهالی دزاشیب نقل می شود. ماجرا به دوران قاجار و حکومت فتحعلی شاه برمی شود. شاه قاجار که به برادارش حسین قلی خان غضب نموده بود، تصمیم گرفت او را به نقطه ای دور از دارالاخلافه تبعید کند.

در نهایت، فتحعلی شاه در جست وجو برای تبعیدگاه برادرش، به فکر باغی در شمال تهران افتاد. او حسین قلی خان را به یکی از باغ های آبادی دزاشیب شمیران تبعید کرد. اما ظاهرا رابطه دو برادر آنقدر شکراب بود که شاه قاجار به تبعید حسین قلی خان راضی نشد و برای تنبیه او دست به کار دیگری زد.

معروف است که فتحعلی شاه، برادرش را پس از تبعید به باغی در دزاشیب، در حمام قدیمی این آباد کور کرد. این ماجرا آنقدر میان اهالی دزاشیب که روستایی کوچک در شمیران بود، پیچید که آن ها باغ تبعیدگاه حسین قلی خان را باغ نظر نامیدند. نامی که به ماجرای رابطه شاه قاجار و برادرش و نیز کور کردن چشم های حسین قلی خان در حمام آبادی دازشیب دارد.

اگر چه دیگر نشانی از این باغ در دزاشیب باقی نمانده، اما نام باغ نظر هنوز یکی از روایت هایی است که موسفیدان محله دزاشیب در دورهمی ها برای جوانان تعریف می نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 4 دی 1401 بروزرسانی: 4 دی 1401 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1699

به "فتحعلی شاه برادرش را در این باغ کور کرد! (طراحی ویلا کلاسیک)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فتحعلی شاه برادرش را در این باغ کور کرد! (طراحی ویلا کلاسیک)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید