معرفی جودوسر و خواص درمانی آن

به گزارش بازی های اندروید، کاهنده قند و کلسترول و تقویت کننده بیماران در دوران نقاهت، کاهنده فعالیت بعضی ویروس ها و مواد شیمیایی سرطان زا در روده ها و تسهیل کننده عمل دفع و تخلیه مدفوع، تقویت کننده اعصاب و ضد اضطراب، آرام بخش و

معرفی جودوسر و خواص درمانی آن

نویسنده: صمصام صانعی

نام علمی:

Avena sativa L.، نام فرانسه Avoine و نام انگلیسی آن Cultivated oat می باشد. نام های دیگر آن به فارسی، عربی و در کتب طب سنتی، جودوسر، جو پیغمبری، یولاف، قرطمان، شوفان، زمیر، زیوان و هرتمان نامیده شده است.

تیره گیاه:

گندمیان Gramineae

نوع گیاه:

بوته

مشخصات ظاهری:

گیاهی است علفی و یک ساله به ارتفاع حدود 80 سانتی متر گاهی موارد بیشتر، میوه اش (دانه جو) به شکل خوشه و سنبله غیر فشرده و در هر سنبله 3 گل دارد که گل فوقانی آن عقیم است و گل های طرفین بارور می گردد و دانه آن در غلافی دارای دوسر می باشد.

طبیعت دانه (جودوسر):

طبق نظر حکمای طب سنتی طبیعت آن معتدل مایل به خشکی است.

رویش جغرافیایی:

در اغلب نواحی معتدل کشورها و در ایران کشت می گردد.

ترکیبات شیمیایی و مواد موجود در جو دوسر:

کالری، کربوهیدرات، فیبر غذایی، سدیم، پتاسیم، کلسیم، مس، مهمیم، منگنز، تریپتوفان، نیاسین، آرسنیک، اکسالیک اسید، ید، ویتامین B1، مواد چرب و پروتئین در آن تشخیص داده شده است.

بیشتر بخوانید: مواد غذایی که هضم آن ها راحت است

بخش مورد استفاده:

دانه

نحوه مصرف جودوسر:

به صورت پخته یا جوشانده و آرد آن را به صورت ضماد استفاده می نمایند. ضمناً روش های مصرف مختلف دیگری هم دارد.

خواص درمانی:

کاهنده قند و کلسترول و تقویت نماینده بیماران در دوران نقاهت، کاهنده فعالیت بعضی ویروس ها و مواد شیمیایی سرطان زا در روده ها و تسهیل نماینده عمل دفع و تخلیه مدفوع، تقویت نماینده اعصاب و ضد اضطراب، آرام بخش و ضد افسردگی، تسکین دهنده درد کلیه و ضد استسقاء، برطرف نماینده ورم های گرم و ضد فشارهای عصبی، برطرف کمی ترشح ادرار و مسکن درد مثانه، تحلیل برنده ورم حلق و حنجره و خواب آور می باشد. ضمناً برای سرفه، گلودرد و اسپاسم های عضلانی هم مفید است. در استعمال خارجی ضماد پخته شده آن با سرکه تسکین دهنده درد پهلو و درد گودی کمر می باشد. پودر جودوسر همراه با ماست و کمی گلاب به صورت ماسک شفاف نماینده صورت و چنانچه پودر آن را در لیف حمام ریخته و بر بدن بمالید پوست بدن را نرم، لطیف و تمیز نموده و برطرف نماینده اگزماهای پوستی هم می باشد.

توصیه:

جودوسر یکی از گیاهان دارویی ضد سرطان می باشد و دارای منبع غنی از ترکیبات شیمیایی مهار نماینده های پروتئاز است.

تذکر:

استفاده طولانی مدت جودوسر لاغر نماینده و زیاده روی در مصرف آن خون را اسیدی می نماید.

منبع مقاله : صانعی، صمصام؛ (1395)، طبّ الصمصام -آشنایی با بیش از 400 نوع از گیاهان دارویی- (جلد دوم)، تهران: انتشارات حافظ نوین، چاپ اول.

منبع: راسخون
انتشار: 3 آبان 1400 بروزرسانی: 3 آبان 1400 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1355

به "معرفی جودوسر و خواص درمانی آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی جودوسر و خواص درمانی آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید