موفقیت محققان شیرازی در توسعه فناوری نیروگاه های خورشیدی حرارتی

به گزارش بازی های اندروید، با موفقیت محققان دانشگاه شیراز در توسعه فناوری نیروگاه های خورشیدی حرارتی تولید برق از بخار در کشور محقق شد

موفقیت محققان شیرازی در توسعه فناوری نیروگاه های خورشیدی حرارتی

به گزارش از ، محققان دانشگاه شیراز با توسعه فناوری های خورشیدی حرارتی در کشور توانستند با طراحی و ساخت کلکتور های در مقیاس صنعتی نیروگاه های خورشیدی حرارتی را ایجاد کنند و به گفته آن ها این نیروگاه در شیراز نصب و راه اندازی شده است.

محمود یعقوبی، عضو هیات علمی دانشگاه شیراز و مجری طرح با اشاره به سابقه دانشگاه شیراز در طراحی و ساخت نیروگاه های تجدیدپذیر، گفت: در دانشگاه شیراز از سال 1347 که من دانشجوی این دانشگاه بودم، پروژه ای در زمینه انرژی های خورشیدی اجرایی می شد و از آن زمان مطالعات در حوزه انرژی های خورشیدی به ویژه در بخش حرارتی در دستور کار بوده است.

او با اشاره به انعقاد قراردادی میان این دانشگاه با وزارت نیروی وقت در زمینه ساخت نیروگاه تجدیدپذیر یک مگاواتی، افزود: این پروژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی متوقف شد، ولی در سال 1378 پیشنهادی از سوی معاونت برق وزارت نیرو به دانشگاه شیراز در زمینه اجرای پروژه نیروگاه خورشیدی 250 کیلوواتی با استفاده از فناوری کلکتور های سهموی خطی ارائه شد.

مجری طرح با بیان اینکه این پیشنهاد از سوی دانشگاه شیراز پذیرفته شد، ادامه داد: طراحی و ساخت اجرای این پروژه 10 سال به طول انجامید و در این طرح از فناوری های داخل کشور بهره بردیم.

یعقوبی به بیان جزئیات این طرح اشاره کرد وگفت: در مرحله اول این طرح قرار بود بخار با دمای 250 درجه سانتی گراد و فشار 21 بار تولید شود که این فاز به نتیجه رسید.

مجری طرح افزود: مرحله دوم این پروژه شامل تولید برق می شود که در سال های 1388 تا 1389 به دلیل مسائل مالی و اعمال تحریم ها علیه کشور، سیکل تولید برق این نیروگاه انجام نشد.

عضو هیات علمی دانشگاه شیراز گفت: ما نسبت به طراحی و ساخت کلکتور به طول 25 متر اقدام کردیم و با قراردادی که با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به امضا رسید، مقرر شد کلکتور این نیروگاه خورشیدی در مقیاس صنعتی ساخته شود.

او گفت: از این رو طول کلکتور این نیروگاه 100 متر انتخاب شد که برای اولین بار در ایران پیروز به طراحی و ساخت کلکتور های صنعتی به طول 100متر شدیم و توانستیم آن را نصب کنیم.

یعقوبی افزود: ما امیدوار بودیم که تکنولوژی سهموی خطی برای ظرفیت 17 مگاواتی نیروگاه یزد که قرار بود 10 سال قبل ساخته و نصب شود، به کار برده شود، ولی پروژه یزد ادامه نیافت.

به گفته این محقق، این امر در شرایطی محقق شد که فناوری کلکتور های سهموی با طول زیاد در حد استاندارد های دنیای را در دانشگاه شیراز و با حمایت سازمان انرژی های نوی ایران و معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری کسب کردیم و نشان دادیم که این فناوری در کشور توسعه یافته است.

یعقوبی به کاربرد نیروگاه خورشیدی حرارتی تولیدشده اشاره کرد و افزود: قرارداد امضا شده با وزارت نیرو برای ساخت نیروگاه 250 کیلوواتی بود که مرحله اول آن که شامل تولید بخار بود، اجرایی شد؛ ولی مرحله دوم آن که شامل تولید برق از بخار بود، متوقف شد؛ چرا که تولید برق از بخار یک فناوری 150 ساله است و اجرای آن هیچ نوآوری نداشت و نوآوری ما در این طرح این است که توانستیم از انرژی خورشیدی که در منطقه (شیراز) با شدت خاصی می تابد، بخار با دمای بسیار بالا تولید کنیم.

او در این باره توضیح داد: دو نوع سیستم تولید برق از انرژی های خورشیدی وجود دارد؛ یکی از آن ها استفاده از سل های خورشیدی است که به آن سیستم های فتوولتائیک گفته می شود و در حال حاضر در بسیاری از نقاط کشور نصب و راه اندازی شده است.

این محقق حوزه انرژی های خورشیدی، سیستم دیگر تولید برق از انرژی های تجدیدپذیر را سیستم حرارتی دانست و گفت: در این روش از کلکتور های سهموی استفاده می شود، به گونه ای که روغن از کانون این کلکتور عبور می کند و درجه حرارت را به 290 درجه سانتیگراد می رساند و از این طریق می توان بخار را تولید و از آن برق تولید کرد.

او با تاکید بر اینکه ما با اجرای پروژه توسعه فناوری انرژی خورشیدی حرارتی در کشور فناوری های انرژی خورشیدی حرارتی را توسعه دادیم، افزود: در حال حاضر این نیروگاه 250 کیلووات و کلکتور 100 متری در مجاورت سیکل ترکیبی نیروگاه فارس در حدود 30 کیلومتری شیراز نصب شده است.

مجری طرح ابراز امیدواری کرد که وزارت نیرو برنامه ایجاد 17 مگاوات برق با استفاده از فناوری حرارتی را به مرحله اجرا برساند، تاکید کرد: ایران ظرفیت بسیار فراوانی در انرژی های خورشیدی دارد، در حالی که بسیار نسبت به جامعه دنیای در استفاده از این انرژی های تجدیدپذیر عقب است.

یعقوبی، میزان مصرف کشور در انرژی های تجدیدپذیر را کمتر از یک درصد کل تولید برق کشور دانست و گفت: این در حالی است که تا 10 سال آینده بسیاری از کشور های دنیا بیش از 25 درصد از انرژی های خود را از محل انرژی های تجدیدپذیر مانند خورشید کسب خواهند کرد.

منبع: ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 349

به "موفقیت محققان شیرازی در توسعه فناوری نیروگاه های خورشیدی حرارتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موفقیت محققان شیرازی در توسعه فناوری نیروگاه های خورشیدی حرارتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید