نخستین سیاهچاله کشف شده، بسیار بزرگتر از تصور ما

به گزارش بازی های اندروید، سیاه چاله Cygnus X-1 یکی از معروف ترین و نخستین سیاه چاله جهان است که در نوع خود به یکی از موارد مهم مطالعات فضایی دانشمندان تبدیل شده است و در گذشته این موضوع باعث شرط بندی بین دو فیزیکدان مشهور استیون هاوکینگ و کیپ تورن شده بود که تورن در سال 1974 مدعی شد که این شی یک سیاه چاله است و هاوکینگ نیز در سال 1990 این موضوع را پذیرفت.

نخستین سیاهچاله کشف شده، بسیار بزرگتر از تصور ما

به گزارش فرادید، مقاله ای که در مجله science به چاپ رسیده است نشان می دهد؛ سیستمی که به نام 1-Cygnus X شناخته می گردد، شامل پرجرم ترین سیاهچاله ستاره ای است که تا به امروز بدون استفاده از امواج گرانشی کشف شده است.

سیاهچاله 1-Cygnus X یکی از نزدیکترین سیاهچاله ها به زمین است که به طور اتفاقی در سال 1340 کشف شد و مورد توجه فیزیکیدانان مشهوری، چون هاوکینگ و کیپ تورن قرار گرفت.

در سال 1350 هاوکینگ شرط بست که این شیء سیاهچاله نیست، اما در نهایت در سال 1369 این شرط را باخت. در آخرین تحقیقات، یک تیم بین المللی از منجمان با استفاده از یک آرایه تلسکوپ رادیویی و یک تکنیک هوشمندانه فاصله این شی در فضا را اندازه گرفتند.

پروفسور James Miller سرپرست محققان از مرکز تحقیقات نجوم رادیویی ICRAR می گوید: اگر بتوانیم یک شیء مشابه را از مکان های مختلفی مشاهده کنیم، می توانیم فاصله آن را با اندازه گیری میزان حرکت جسم نسبت به زمینه آسمان، محاسبه کنیم.

پروفسور Ilya Mandel دستیار نویسندگان می گوید: در واقع این سیاهچاله به قدری بزرگ و بزرگ است که تصور منجمان از چگونگی شکل گیری آن را به چالش می کشد.

او می گوید: ستاره ها به کمک باد های ستاره ای که از سطح خود خارج شده و در محیط اطراف پخش می شوند، جرم خود را از دست می دهند. اما برای شکل گیری یک سیاهچاله به این بزرگی، نیاز داریم میزان جرمی که ستاره های روشن در طول زندگیشان از دست میدهند را تعدیل کنیم.

او همچنان افزود: این سیاهچاله که در سیستم 1-Cygnus X واقع شده است، زندگی خود را به عنوان یک ستاره که تقریبا 60 برابر بزرگتر از خورشید است آغاز کرده و ده ها هزار سال پیش رمبش کرده است. به طور باورنکردنی، هر 5 و نیم روز به دور ستاره همدم خود (ابرغول) که تنها در یک پنجم فاصله زمین و خورشید است، می گردد.

نویسنده دیگر این مقاله، Xueshan Zhao می گوید: مشاهدات جدید به ما می گوید که این سیاهچاله بیش از 20 برابر جرم خورشید است. این مقدار چیزی حدود 50 درصد بیشتر از تخمین های قبلی است. با استفاده از اندازه گیری های به روز شده برای جرم این سیاهچاله و همچنین فاصله آن از زمین، من توانستم تایید کنم که 1-Cygnus X با سرعتی باورنکردنی می چرخد. بیشتر از هر سیاهچاله ای که تا به امروز دیده شده است، چیزی نزدیک به سرعت نور.

سال آینده، ساخت بزرگترین رادیو تلسکوپ جهان (SKA) در استرالیا و آفریقای جنوبی آغاز می گردد. پروفسور James Miller می گوید: مطالعه سیاهچاله ها شبیه به تاباندن یک نور به مخفی ترین چیز موجود در جهان است. این زمینه تحقیق بسیار چالش برانگیز و در عین حال هیجانی است.

او می گوید: با ورود نسل جدید تلسکوپ های آنلاین، حساسیت تقویت شده آن ها، جزئیات بیشتری از جهان را آشکار می کند و کمک بسکمک به تلاش دانشمندان و تیم های تحقیقاتی در سرتاسر جهان، برای درک بهتر کیهان می کند. زمان بسیار خوبی برای منجم شدن است.

استیون هاوکینگ

اِستیوِن ویلیام هاوکینگ یا استفن هاوکینگ (زاده 8 ژانویه 1942 - درگذشته 14 مارس 2018) فیزیکدان نظری، کیهان شناس و نویسنده انگلستانی و مدیر تحقیقات مرکز کیهان شناسی نظری در دانشگاه کمبریج بود، که بیش از چهل سال، سابقه فعالیت علمی داشت. کتاب ها و همایش هایش او را به یک چهره محبوب، تبدیل کرده بود. او عضو جامعه سلطنتی هنر و نیز، عضو ثابت جامعه اسقفان دانشمند بود و در سال 2009 مدال آزادی ریاست جمهوری آمریکا را گرفت.

هاوکینگ، سی سال، از 1979 تا یکم اکتبر 2009، دارنده کرسی ریاضیات لوکاس بود. وی به خاطر فعالیت در کیهان شناسی و گرانش کوانتومی به ویژه درباره سیاه چاله، شناخته شده است. کتاب تاریخچه زمان او که با رکوردی 237 هفته ای پرفروش ترین کتاب در بریتانیا باقی ماند باعث شهرتش شد. همچنین، کتاب طرح بزرگ او که در اواخر سال 2010 به چاپ رسید پس از چند روز به یکی از پرفروش ترین کتاب های آمازون تبدیل شد.

هاوکینگ دچار بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک بود و از هر گونه حرکت ناتوان بود؛ نه می توانست بنشیند، نه برخیزد، و نه راه رود. حتی قادر نبود دست و پایش را تکان بدهد یا بدنش را خم و راست کند و حتی توانایی سخن گفتن نیز نداشت. وی، با وجود توانایی های فراوان در کیهان شناسی، جایزه نوبل نگرفت.

وی قبل از مرگش گفت: زندگی هر چه قدر هم که مشکل به نظر بیاید، باز هم می توانید در کاری پیروز باشید. تنها نکته این است که هرگز تسلیم نشوید.

کیپ تورن

کیپ استیون تورن فیزیکدان سرشناس آمریکایی است. تخصص تورن در زمینه اخترفیزیک و فیزیک گرانش است. وی دانش آموخته دانشگاه پرینستون و مؤسسه فناوری کالیفرنیا بوده، و امروزه استاد همان مؤسسه فناوری کالیفرنیا است. استاد راهنمای وی در زمان تحصیل جان ویلر بود. وی به همراه بری بریش نیمی از جایزه نوبل فیزیک سال 2017 را برای آشکارسازی خیزابه های گرانشی و آشکارساز لایگو برد. برنده نیمی دیگر از جایزه نوبل فیزیک 2017 در همین زمینه راینر وایس می باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 18 تیر 1400 بروزرسانی: 18 تیر 1400 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1213

به "نخستین سیاهچاله کشف شده، بسیار بزرگتر از تصور ما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین سیاهچاله کشف شده، بسیار بزرگتر از تصور ما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید