33 درس مهم زندگی که باید در جوانی آموخت (بخش اول)

به گزارش بازی های اندروید، فرقی نمی کند چند سال دارید یا کجای زندگی هستید، بزرگ ترین درسِ زندگی آموختن است.

33 درس مهم زندگی که باید در جوانی آموخت (بخش اول)

خبرنگاران | درس های بسیار زیادی هست که همگی ما آن ها را در سنین پایین آموخته ایم. اما خرد و بطور کلی درس های مهم زندگی را حالا که به گذشته نگاه می کنیم یاد گرفته ایم، نه زمانی که به آن ها نیاز داشتیم. خبر خوب اینست که نسل جوان می تواند از تجربیات و درس هایی که بزرگ تر ها آموخته اند بهره ببرد.

به گزارش خبرنگاران ؛ زندگی یک فرایند یادگیری است و ما می توانیم با مطالعه، تماشای ویدیو های آموزنده یا به وسیله تجربیات خودمان درس های مهم زندگی را بیاموزیم. اما نکته مهم اینجاست که با آموختن از تجربیات دیگران به مقدار زیادی در وقت و انرژی ما صرفه جویی خواهد شد. در این مقاله 33 درس مهم زندگی را می آموزید که از جوانی به آن ها نیاز دارید.

1. پول هرگز مسائل واقعی شما را حل نمی نماید: پول یک ابزار است، کالایی که ملزومات زندگی تان را با آن خریداری می کنید و به بعضی از خواسته های متعارف خود می رسید، اما پول همه مسائل شما را حل نمی نماید. خانه زیبا، ماشین مدل بالا، کفش عالی، حتی اندکی امنیت و مقداری وسایل آسایش را می توان با پول خرید، اما پول رابطه زخمی، تنهایی یا افسردگی را درمان نمی نماید و شادیِ داشتنِ آن زودگذر است. شادی خریدنی نیست.

2. آهسته و پیوسته حرکت کنید: زمانی که جوان هستیم و تازه وارد بزرگسالی شده ایم احساس می کنیم باید هر کاری را بی درنگ و آنی انجام دهیم در حالی که برای هر برنامه و تصمیمی باید اندیشید و برنامه داشت، همه چیز را تجربه کرد، به برترین ها دست یافت، عشق واقعی را پیدا کرد، معنا و هدف زندگی را فهمید و به تمام این ها باید آهسته و پیوسته رسید. باید اجازه دهید زندگی ناشناخته هایش را برای شما آشکار کند. باید منتظر بمانید تا ببنید شما را به کدام سو راهنمایی می نماید و تامل کنید تا برترین تصمیمات را برای زندگی تان بگیرید. از هر لقمه غذایی که می خورید لذت ببرید، نظاره گرِ زیبایی های پیرامون خود باشید، به دیگران فرصتِ صحبت کردن بدهید و به خودتان فرصت اندیشیدن! اقدام کردن یک امرِ حیاتیست. کار کردن در راهِ رسیدن به اهداف و برنامه داشتن برای آینده ستودنی و بسیار به جاست، اما عاقبتِ عجله و شتاب به سوی هر چیزی فرسودگی شغلی و لذت نبردن از زندگیست.

3. شما نمی توانید همه را راضی نگه دارید: به نقل از بیل کازبی: من رازِ موفقیت را نمی دانم، اما رازِ شکست قطعاً راضی نگه داشتنِ همه است. نیاز نیست نظر موافقِ همه را به خودتان جلب کنید و لزومی ندارد همه شما را دوست داشته باشند. طبیعتِ انسان ایجاب می نماید حسِ تعلق داشتن، دوست داشته شدن و محترم شمرده شدن را طلب کند، اما نه به بهایِ تمامیت و شادی خودش. نباید انتظار داشته باشید دیگران اعتباری که در جستجوی آن هستید به شما بدهند. این اعتبار باید از درون خودتان نشات بگیرد. عقایدتان را آزادانه بیان کنید، از هدف تان دست نکشید، خودتان را اثبات کنید، از حق تان دفاع کنید، به ارزش هایتان پایبند باشید تا گرفتار راضی نگه داشتن همه نشوید.

4. سلامت شما ارزشمندترین دارایی شماست: سلامتی یک ثروتِ گران بهاست، همواره قدردان و مراقب آن باشید. به طور معمول افراد این نعمت را در جوانی به خطر می اندازند و قدر آن را نمی دانند تا زمانی که زندگی آن ها را وادار به این کار می نماید. بیماری های قلبی، تراکم استخوان، سکته مغزی، سرطان ها و بیماری های دیگر قابل پیشگیری هستند به شرطی که از جوانی مراقب سلامت خودتان باشید.

5. قرار نیست همواره به خواسته هایتان برسید: به رغم برنامه ریزی های سنجیده و سخت کوشی هایتان، ممکن است نتیجه بدست آمده آن چیزی نباشد که شما پیش بینی نموده بودید و این هیچ اشکالی ندارد. همه ما این انتظارات و تصوراتِ از پیش مشخص شده از زندگیِ ایده آل را داریم، اما بیشتر مواقع واقعیتِ زندگی آن چیزی نیست که ما انتظارش را داریم.

6. شما کانون توجه نیستید: شما مرکز دنیا هستی نیستید. گاهی اوقات ما آن قدر غرقِ اتفاقات زندگی خودمان هستیم که دنیا بینی از یک دیدگاه متفاوت بسیار سخت می گردد. آگاهیِ کامل از جریانِ زندگیِ خودتان طبیعی است، اما داشتنِ همین حد از آگاهی از دنیای پیرامون و نحوه اثرگذاری آن بر انسان های دیگر هم لازمست.

7. ندانستن عیب نیست: هیچ یک از ما همه چیزدان نیست. گفتنِ نمی دانم عیب نیست. تظاهر به بی عیب بودن شما را بی عیب نمی نماید. این نوع تظاهر شما را روان رنجور خواهد نمود. دانستنِ همه چیز از توان ما انسان ها خارج است. همه ما اشتباه می کنیم و هر از گاهی گند می زنیم، اما این راهِ آموختن در کارگاهِ زندگیست.

8. عشق نه تنها یک احساس بلکه یک انتخاب است: انتخابی که هر روز می کنیم. ما باید انتخاب کنیم ناراحتی ها از بین بروند، ببخشیم، مهربان باشیم، احترام بگذاریم، حمایت کنیم و وفادار باشیم. باید از رابطه ها مراقبت کنیم. گاهی اوقات مراقبت آسان است و گاهی اوقات به شدت سخت. این به خودِ ما بستگی دارد که نحوه رفتار، کلام و تفکرمان را در رابطه انتخاب کنیم.

9. آینده نگری زیباست: معمولاً نگرانی و آشفتگی نتیجه فقدان آینده نگری است. اتفاقات زندگیِ ما برای خودمان آن قدر مهم است که تصویر کلی زندگی را نادیده می گیریم. تمام مسائل و دغدغه های امروزِ ما 20، 30 یا 40 سالِ آینده بی اهمیت خواهد بود. وقتی دیدگاه شما بسته باشد نمی توانید به بلندمدت فکر کنید. به همین علت است که می گویند ادراکِ شما واقعیت شماست.

10. صبر یک فضیلت است: از درس های مهم زندگی که باید آن را آموخت اهمیت صبر است. صبر یعنی منتظر یک اتفاق مهم و معنادار بمانید بدون اینکه از به تاخیر افتادن آن ناامید شوید. در زندگی چیز های زیادی هست که باید برای وقوع آن ها بدونِ منفی بافی صبر کرد. مثلاً مدیریت پول مستلزمِ صبر است. باید نهایت کوشش تان را کنید تا از ناامیدی های ناشی از چالش ها و ضرب الاجلِ لازم برای پرداخت بدهی، افزایش عایدی یا لذت بردن از بازده سرمایه گذاری تان اجتناب کنید. با صبر به بزرگ ترین اهداف تان می رسید و شادیِ واقعی را تجربه می کنید.

11. منطقه امن شما دشمن شماست: اگر می خواهید به بزرگ ترین اهدافِ زندگیتان برسید باید از منطقه امن تان خارج شوید. یک نمونه خوبِ خارج شدن از منطقه امن برای دستیابی به اهداف اقتصادی، سرمایه گذاریِ پولتان است. حتی اگر درباره سرمایه گذاری اطلاعات کامل ندارید، باید برای بهره بردن از سرمایه گذاری، زود اقدام کنید. مثال دیگر دیدار با کارفرما برای درخواست افزایش حقوق است، کار سختیست، اما به دستیابی شما به اهداف اقتصادی تان در درازمدت یاری می نماید.

12. سحرخیز باشید: مزایای این عادت بیشمارست. مثلاً در حیطه پس انداز و سرمایه گذاری سحرخیز بودن به نفع شماست. برگ برنده دست کسانیست که زودتر از بقیه سرمایه گذاری را شروع می نمایند. سرمایه شما برای تکثیر در بازار به زمان نیاز دارد.

13. شروع کردن تنها راهِ پیشرفت است: تنها راهِ پیشرفت کردن در هر جنبه زندگی اقدام کردن است. وقتی شکایت می کنید انتظار پیشرفت نداشته باشید. پیشرفت بطور اتوماتیک با اقدام کردن شما شروع می گردد. هدف گذاری بخش بزرگی از اقدام کردن است. روزانه یک درصد بهتر شدن بهتر از اقدام نکردن است.

14. در لحظه حال زندگی کنید: بیشتر متخصصانِ حوزه روان شناسی به مردم می گویند بخش بزرگی از افسردگی ناشی از زندگی کردن در گذشته است. از سوی دیگر، اضطراب ناشی از نگرانی زیاد درباره آینده است. تمرکز بیش از حد روی جنبه های منفی زندگی یا کوشش برای طرح ریزی یک برنامه بی نقص برای آینده شما را از لذت بردن از لحظه حال محروم می نماید و نتیجه این محرومیت پشیمانی است. تمرکز روی حال قدرتِ متحول کردن زندگی را دارد.

15. مهربانی با مردم پاداش دارد: همه ما انسان ها منحصربه فرد و متفاوت هستیم. هیچ کس بهتر یا باهوش تر از شما نیست؛ بنابراین اجباری نیست با دیگران ارباب وار رفتار کنید یا سلطه جویی کنید. مهربان بودن با دیگران به ویژه زمانی که در حالِ پیمودنِ راهِ رسیدن به اهدافتان هستید شما را سریع تر به مقصد می رساند. یکی از درس های مهم زندگی اینست که از هر دست بدهی از همان دست هم می گیری.

16. حد و مرز مشخص کنید: این درس به ویژه زمانی اهمیت دارد که با انسان های سمی احاطه شده اید. فرقی نمی نماید این انسان های سمی همکاران، دوستان یا اعضا خانواده تان باشند، بودن در کنار آن ها منجر به ایجاد جر و بحث، فشار خون بالا و نگرش منفی می گردد. اگر حذف این افراد از زندگی تان غیرممکن است، باید ظرفیت را محدود کنید. مشخص حد و مرز های سالم و پایبند بودن به آن ها در دراز مدت اثربخش خواهد بود.

منبع: lifehack

منبع: فرادید
انتشار: 31 مرداد 1401 بروزرسانی: 31 مرداد 1401 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1642

به "33 درس مهم زندگی که باید در جوانی آموخت (بخش اول)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "33 درس مهم زندگی که باید در جوانی آموخت (بخش اول)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید