آشنایی با عیب های چرخ خیاطی

به گزارش بازی های اندروید، در گزارش زیر نکاتی را در مورد عیب یابی و تعمیر چرخ خیاطی برای شما کاربران عزیز ارائه خواهیم کرد.

آشنایی با عیب های چرخ خیاطی

به گزارش ،کار با چرخ خیاطی کار نسبتا ساده ای است، اما نیاز به آموزش و دقت دارد. در زمان خرید چرخ خیاطی معمولا یک دفترچه راهنما ارائه می شود که نحوه کار با دستگاه در آن توضیح داده شده است. در هنگام کار با چرخ خیاطی ممکن است گا ها با مسائلی روبرو شوید که در این مقاله نکاتی را در مورد عیب یابی و تعمیر چرخ خیاطی برای شما کاربران عزیز ارائه خواهیم کرد.

دوستانی که خیاطی می کنند احتمال دارد مسائل زیادی در حین خیاطی کردن برایشان پیش بیاید. یکی از مسائل رایج است که سبب سردرگمی و وقفه در کار می شود. در این هفته می خواهیم تعدادی از فنون رفع عیوب معمول چرخ خیاطی را به شما بگوییم.

سعی کنید همیشه از نوع نخ مناسب با ماشین دوخت استفاده کنید تا بخیه ها خوب دوخته شود.

اگر نخ روی کار جمع شد و بخیه ها شل بود علت آن این است که نخ روی چرخ سفت شده و نخ ماسوره شل است.

اگر نخ زیر در نوک بخیه ها شل است، دستگاه تنظیم کشش نخ را حرکت دهید و امتحان کنید تا دوخت مرتب شود.

علت جا افتادن بخیه ها، کندی و کجی سوزن، کلفت بودن نخ نسبت به سوزن، کند یا فرسوده بودن فلاب ماکو، سوزن اشتباه نخ شده است، اشتباه قرار دریافت جهت سوزن، کوتاهی یا بلندی بیش از حد سوزن می باشد.

اگر نخ ماسوره در حین خیاطی پاره شد، درجه کشش نخ تنظیم نیست ممکن است نخ ماسوره از جای خود خارج و به اطراف افتاده و مانع گردش ماسوره در ماکو شود.

اگر چرخ در حین کار کردن گیر کرد و حرکت نکرد، علت آن گیر کردن و جمع شدن نخ در ماسوره و پیچیده شدن نخ دور ماکو. البته ممکن است به دلیل اتمام روغن چرخ نیز باشد.

چنانچه نخ پاره شود، ممکن است به این دلایل باشد: درجه کشش نخ تنظیم نیست. نوک سوزن کند یا خم شده است. سوزن بیش از حد پایین بسته شده است. سوزن برعکس بسته شده است. نخ قرقره گره دارد یا ضخامت نخ رو و ماسوره متفاوت است.

اما اگر حس کردید بخیه ها نامرتب و بزرگ و کوچک است، نخست گرد و غبار روی کار و ماسوره و ماکو را زدوده سپس ادامه دهید. ممکن است سوزن در جای صحیح خود قرار نگرفته باشد. فنر پایه شل نشده باشد. ممکن است سوزن از جهت اشتباه نخ شده باشد. استاندارد بودن سوزن را چک کنید.

اگر دوخت ها کوچک و بزرگ شدند علت های آن عدم تنظیم صحیح سوزن، نخ کردن نادرست سوزن، عدم استفاده از سوزن استاندارد، وجود گرد و غبار بر روی بخش ماکو و ماسوره در چرخ خیاطی و همچنین شل شدن فنر پایه می تواند منجر به بروز این مشکل شود.

علت دوخت نامناسب ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیافتد. برای مثال اگر دوخت ایجادشده بر روی پارچه باعث ایجاد یک سوراخ بزرگ شود به این معنی است که سوزن مورد استفاده، مناسب این نوع پارچه نیست و برای آن بزرگ است.

اگر چرخ در حین کار صدا می کند، ممکن است روغن چرخ تمام شده یا از روغن مانده استفاده شده است.

اگر چرخ خیاطی شما صدا های غیر معمولی داشت مانند ضربه زدن و یا کوبیدن به این معنی است که چرخ خیاطی نیاز به تعمیر و نگهداری دارد. در صورت استفاده مداوم از چرخ خیاطی پرز هایی داخل چرخ خیاطی جمع می شود که لازم است با استفاده از قلم مو آن ها را از بین برد. علاوه بر این چرخ خیاطی باید هر چند مدت یکبار روغن زنی شود. تعمیر و نگهداری مداوم از چرخ خیاطی عمر آن را افزایش می دهد.

اگر در موقع دوختن سوزن بشکند ممکن است سوزن در محل خود شل شده باشد یا به چرخ نخورد. از درست بودن محل قرار دریافت سوزن مطمئن شوید. ممکن است سوزن کج شده باشد. دوباره نخکشی رو و زیر را انجام دهید.

این امکان نیز وجود دارد که اندازه سوزن با ضخامت نخ و پارچه مناسب نباشد.

بعد از دوخت هر لباس، چرخ خیاطی را تمیز کرده اگر نیاز بود آن را روغن کاری کنید.

چرخ خیاطی را مکانی قرار دهید که دارای نور طببعی یا مصنوعی کافی باشد.

چرخ خیاطی را روی میز بگذارید و از صندلی مناسب برای کار استفاده کنید.

در کنار چرخ خیاطی خود یک سطل مخصوص ریختن ضایعات پارچه و نخ قرار دهید.

از خم شدن پشت چرخ خیاطی خودداری کنید. سوزن و سنجاق ته گرد را به لب نگذارید. پارچه خیاطی را برای برش زدن بهتر است روی میز پهن کنید و برش بزنید.

اگر با پارچه سفید کار می کنید بهتر است قبلا دست هایتان را کاملا بشویید و خشک کنید.

بعد از روغن کاری چرخ خیاطی حتما پارچه های بدون استفاده را بدوزید تا روغن ها به آن ها بریزد و پارچه های لباس هایتان کثیف نشوند.

بعد از هر ساعت کار طولانی کمی نرمش کنید و راه بروید.

بعد از دوخت هر لباس، چرخ خیاطی را تمیز کرده اگر نیاز بود آن را روغن کاری کنید. بلافاصله بعد از روغن کاری چرخ خیاطی از آن استفاده نکنید.

اگر دفعه اول است که از چرخ خیاطی تان استفاده می کنید، بهتر است ابتدا کمی تمرین کنید. برای این کار یک تکه پارچه تهیه کنید که نه زیاد نازک و نه زیاد کلفت باشد، سپس آن را با مل خیاطی خط کشی کنید و با رنگ مخالف پارچه سعی کنید از روی خطوط بدوزید.

در این حالت کیفیت دوخت و درجه دوخت بخیه ها را کاملا تنظیم کنید. حالا بدون استفاده از خط کشی خطوطی متقاطع با خطوط یاد شده بدوزید، سعی کنید خطوط کاملا موازی باشند. حالا می توانید دوخت اولین لباس خود را شروع کنید.

منبع: بیتوته

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 17 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 382

به "آشنایی با عیب های چرخ خیاطی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با عیب های چرخ خیاطی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید