اعتراض مستند ظریف به تحریف برجام

به گزارش بازی های اندروید، وزیر امور خارجه ایران در پیغام توییتری با اشاره به فکت شیت زمان بندی اجرای توافق برجام از 16 ژانویه (27 دی) 2016 تا 25 مارس (پنجم فروردین) 2021 نوشت: تحریف های بسیاری در خصوص آنچه برای احیای برجام باید انجام گردد، اجرا شده است.

اعتراض مستند ظریف به تحریف برجام

ظریف در ادامه تحریف های اجرا شده را کوشش برای تغییر جای قربانی و مقصر خواند.

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به فکت شیت زمان بندی اجرای توافق هسته ای نوشت: این فکت شیت بدون شک فراموشی تاریخی را تصحیح می نماید و سوابق را تنظیم می نماید.

ظریف در خاتمه این توئیت، لینک گزارش برگ مربوط به توافق هسته ای را برای یادآوری به ویژه برای وزیر خارجه آمریکا قرار داده که مدعی شده بود، توپ در زمین ایران است.

گزاره برگ وزارت خارجه ایران شامل فهرستی از اقدامات مغایر با برجام است که از روز اجرایی شدن این توافق در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا شروع شده و تا ریاست جمهوری دونالد ترامپ و پس از آن جو بایدن تداوم یافته است.

در نخستین بند این گزاره برگ آمده است:

16 ژانویه 2016، روز اجرای برجام:

  • آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید می نماید که ایران کاملاً برجام را اجرا نموده است. گام های کلیدی ایران، اعمال محدودیت علیه برنامه هسته ای و افزایش نظارت ها را شامل می گردد.
  • این گزارش آژانس اتمی در روز اجرا باید برطرف موثر تحریم ها از جانب آمریکا و اتحادیه اروپا/سه کشور اروپایی را شروع می کرد، اما چنین نشد.

دولت باراک اوباما-آن طور که در گاه شمار وزارت خارجه ایران هم دیده می گردد- از یک روز بعد از اجرایی شدن برجام، یعنی در 17 ژانویه 2016 تحریم های جدیدی علیه 11 فرد و نهاد مرتبط با برنامه موشکی ایران وضع کرد.

در سند وزارت خارجه ایران درباره این تحریم آمده است: علیه این این برنامه دفاعی (برنامه موشکی ایران) نه در برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت و نه در ضمیمه B آن ممنوعیتی در نظر نگرفته شده. در این ضمیمه از ایران خواسته شده اقدام به ساخت موشک های طراحی شده با قابلیت حمل سلاح های هسته ای نکند. موشک های ایران برای حمل سلاح هسته ای که ایران هرگز به سمت ساخت آنها نخواهد رفت، طراحی نشده اند.

در آخرین بند این سند که مربوط به امروز است هم اینطور آمده است:

25 مارس 2021:

  • علی رغم وعده های مطرح شده از سوی جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا دولت او هیچ گامی برای پایبند شدن به برجام یا قطعنامه 2231 - که آمریکا خودش حامی آن بوده- برنداشته است.
  • همان طور که از گاه شمار بالا هم معین است ایران در برابر فشار حداکثری، جنگ مالی، روزگویی، ترور، اقدامات بی ٰحمانه و تنبیه جمعی مردمش، خویشتنداری حداکثری نشان داده است.
  • امروز، توپ قطعاً در زمین آمریکا است. چنانچه آمریکا ادعا می نماید در برجام نفعی دارد باید از غیرقانونی نقض این توافق دست کشیده و تحریم های اعمال شده، بازاعمال شده و دوباره برچسب گذاری شده از 20 ژانویه 2017 را به صورتی قابل راستی آزمایی برطرف کند.
  • ایران به محض تأیید شدن بازگشت آمریکا به پایبندی، همه اقدامات جبرانی اش را متوقف خواهد نمود.

آمریکا اردیبهشت ماه سال 1397 با نقض تعهداتش از این توافق مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد خارج شد.

ایران تا یک سال بعد از خروج آمریکا به طور کامل تعهداتش در توافق هسته ای را اجرا کرد و به کشورهای اروپایی که وعده جبران آثار این خروج را می دادند برای عمل به تعهداتشان فرصت داد.

یک سال بعد که دولت های اروپایی نتوانستند به وعده هایشان عمل نمایند تهران گفت طبق مفاد مندرج در توافق هسته ای طی چند گام تعهداتش در توافق هسته ای را کاهش خواهد داد.

ایران از آن موقع اعلام نموده الزامی برای رعایت محدودیت های مندرج در برجام در زمینه غنی سازی، میزان ذخائر اورانیوم و تحقیق بر روی سانتریفیوژهای پیشرفته ندارد. تهران علاوه بر این کار بر روی یک خط مونتاژ جهت ساخت اورانیوم فلزی را هم از سر گرفته است.

ایران اخیراً از روز پنج اسفندماه گفت اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف می نماید. این اقدام در راستای اجرای قانون مصوب مجلس شورای اسلامی ایران است که شریکان ایران در برجام را به لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران، در راستای حقوق مصرح جمهوری اسلامی ایران تحت بندهای 26 و 36 برجام ملزم می نماید.

جمهوری اسلامی ایران گفته همه این گام ها بازگشت پذیر هستند و چنانچه واشنگتن به برجام برگردد ایران نیز این اقدامات را به عقب برخواهد گرداند.

منبع: فرارو
انتشار: 21 فروردین 1400 بروزرسانی: 21 فروردین 1400 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1066

به "اعتراض مستند ظریف به تحریف برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض مستند ظریف به تحریف برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید