انتخاب موزه برتر در هفته میراث فرهنگی

به گزارش بازی های اندروید، موزه برتر در روز سی و یکم اردیبهشت ماه به مناسبت هفته میراث فرهنگی انتخاب می شود و به گفته رئیس ایکوم ایران هدف از انتخاب موزه برتر ایجاد انگیزه و معرفی توانمندی های آنهاست.

انتخاب موزه برتر در هفته میراث فرهنگی

سیداحمد محیط طباطبایی مدیر ایکوم ایران گفت:

در روز سی و یکم اردیبهشت ماه با همکاری موزه ایران و به مناسبت هشتادمین سال تاسیس نمایشگاهی از 80 اثر خاص موزه و نمایشگاه از آثار تاریخی و باستانی برگزار می شود.

وی گفت که در روز یکم خرداد کارگروه ایکوم در کاخ نیاوران با دعوت از همه دست اندرکاران موزه ها و نهادهای فعال در این حوزه برپا می شود. همچنین فعالیت های موزه های مربوط با بچه ها نسبت به دوره های قبل مورد بررسی قرار می گیرد.

محیط طباطبایی ادامه داد که بیست و ششم اردیبهشت ماه گالری ابزار نجوم کهن در موزه علوم و فناوری افتتاح میشود. در کاخ گلستان برنامه پاراتور معلولان از طریق انجمن پاراتور ایران در روز دوم خرداد برگزار می شود. در کاخ گلستان نمایشگاهی از عکسهایی که ناصرالدین شاه گرفته شده است نمایش داده می شود. برگزاری مراسم روز جهانی موزه در خانه هنرمندان و انتخاب موزه های برتر در روز سوم خرداد برگزار خواهد شد.

مدیر ایکوم ایران اضافه کرد:

روز چهارم خرداد در فضای کتابخانه ملی موزه فرهنگ فارس تشکیل می شود. در روز پنجم خرداد اختتامیه نمایشگاه هنرمندان خود آموخته به همراه سخنرانی های مرتبط آن در موزه ملی برگزار می شود این برنامه از بیست و هشتم اردیبهشت آغاز شده و تا پنجم خرداد ماه ادامه خواهد داشت.

محیط طباطبایی ادامه داد که امسال کمیته ملی موزه های ایران در حوزه هایی که به آن اختصاص ندارد اما می تواند جزو وظایفش باشد ورود کرده است. 27 گالری در تهران و شهرستان ها نمایشگاهی با موضوع میراث فرهنگی و موزه در هفته موزه برپا می کند. ما می خواستیم ارتباط مستقیمی بین هنر معاصر و میراث فرهنگی برقرار کنیم. در این زمینه گالری های آرت سنتر، شیرین سیحون، فرهنگسرای نیاوران و موزه امام علی(ع) با ما همکاری کرده اند. کارگاه تاثیر میراث فرهنگی در هنر معاصر نیز از طریق متخصصان ایتالیایی در کاخ گلستان یکم یا دوم خرداد ماه برگزار می شود.

احمد محیط طباطبایی گفت:

برای اینکه عدالت نسبی برقرار باشد، موزه ها را به دو قسمت عمومی و خصوصی و در سه سطح کوچک، بزرگ و میانه تقسیم کردیم اما این شاخص بر مبنای وسعت نیست. امیدواریم یک روزی برسد که همه موزه ها در یک سطح باشند. ما نمی توانیم همه موزه داران را اجبار کنیم که در مسابقات ایکوم شرکت کنند. چون ما یک NGO خصوصی هستیم.

محیط طباطبایی درباره اینکه تاکید بر خصوصی بودن ایکوم است اما اعضای شورای اصلی آن در سازمان میراث فرهنگی سمت دولتی دارند گفت که عضو اصلی من هستم آقای سیدمحمد بهشتی نیز اگرچه مسئولیت پژوهشگاه میراث فرهنگی را بر عهده دارد اما بازنشسته شده است. نهاد غیردولتی یعنی اینکه از جایی پول دریافت نکند. ایکوم ایران نیز از هیچ نهادی تامین مالی نمی شود، من حتی پول نداشته ام که به ماموریت های خارجی بروم به همین دلیل برای برخی این شائبه پیش آمد که چرا رئیس ایکوم هیچ وقت در مجامع جهانی حضور پیدا نمی کند. من اگر می خواستم به این ماموریت ها بروم باید از خودم هزینه می کردم. چرا زمانی که معاون سامان میراث فرهنگی بودم و شرایط برای سفر پیش می آمد و افراد دیگری را بجای خودم می فرستادم کسی از من ایراد نمی گرفت.

قلی نژاد از اعضای ایکوم ایران نیز گفت:

ما برنامه ای برای انتخاب موزه های برتر داریم، اسفند هر سال همه موزه های خصوصی و دولتی دعوت می شوند و چارچوب های انتخاب موزه برتر برای آنها تشریح می شود و نقطه نظرات آنان را که از سال های پیش گرفته بودیم در برنامه سال تازه اعمال خواهیم کرد. آنها در هر نشستی پیشنهادات خود را می دهند و از طریق سایت در گروه های 11 گانه ثبت نام می کنند. این گروه ها با موضوعاتی از جمله شعار روز جهانی یا بقا و ادامه حیات، استاندارد سازی موزه، کودک و بازدید و خلاقیت و نوآوری تشکیل شده است. هر موزه دار فعالیت های خود را که مرتبط با هر یک از این گروه ها باشد انطباق داده و خود را کاندید می کند تا از طریق داوران مورد بررسی قرار گیرد. این داوری ها از امروز آغاز شده و تا پس فردا ادامه خواهد داشت.

قلی نژاد گفت که داوران از اهالی موزه ها و پیشکسوت ها و همه نهادهای موزه داری دعوت شده اند. تاریخ داوری ها در روز آخر اعلام خواهد شد. امسال بیش از 50 داور داریم، 60 موزه در مرحله پایانی شرکت می کنند تعداد موزه های شرکت کننده نیز 20 درصد افزایش پیدا کرده است.

قلی نژاد نیز در پاسخ به این سوال که چرا مدت ها است رئیس و اعضای شورای اصلی ایکوم تغییر نمی کنند بیان نمود:

کسی خود را به جمع تحمیل نمی کند باید از اعضا پرسید که چرا همیشه تنها به چند نفر رای می دهند و به جوان ها رای نداده اند. ما در چارچوب مصوبات ملی عمل می کنیم در شورای بین المللی موزه ها اعلام کرده اند که قوانین این شورا تحت قوانین ملی است در کشوری مانند قرقیزستان یکنفر مسئول ایکوم آن کشور است که حقوق بگیر دولت است. ایکوم جهانی می گوید که تحت قوانین ملی عمل کنید نه بین المللی. اگر آقای محیط طباطبایی چندین سال است که در این سمت فعالیت می کند به خواست خودش نبوده است بلکه اعضا به او رای داده اند.

منبع: کجارو / خبرگزاری مهر
انتشار: 19 بهمن 1400 بروزرسانی: 19 بهمن 1400 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1470

به "انتخاب موزه برتر در هفته میراث فرهنگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخاب موزه برتر در هفته میراث فرهنگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید