بحران اقتصادی لبنان و کارگران خارجی که هیچ حقی ندارند

به گزارش بازی های اندروید، بحران عمیق مالی لبنان و افزایش شدید برابری دلار در برابر لیره لبنان به همراه بحران کرونا و تعطیل شدن فرودگاهها، شرایط زندگی کارگران مهاجر در لبنان را به شدت سخت کرده است.

بحران اقتصادی لبنان و کارگران خارجی که هیچ حقی ندارند

به گزارش یورونیوز، تیمیتوپه، کارگر نیجریه ای که ماه گذشته از خانه کارفرمای خود فرار کرده است، نمی تواند در لبنان کار پیدا کند. همچنین با بسته شدن فرودگاه بیروت در اثر شیوع ویروس کرونا، او راهی هم برای بازگشت به خانه ندارد.

او می گوید: خیلی م یترسم. روزی نیست که گریه نکنم. حتی پول برای خرید غذا ندارم.

وی از کارفرمایش آنچنان کتک خورده که دچار خونریزی شده بود و از یک ساختمان پرت شده است. او اکنون با دوستانش و به کمک آنها زندگی را می گذراند.

تیمیتوپه که مادر دو فرزند است، مانند بسکمک از مادران آفریقایی و آسیایی به لبنان آمد تا بتواند کار کند و برای خانواده اش پول بفرستد. اما سقوط شدید ارزش لیره لبنان، فشار مضاعفی بر صدها هزار کارگر مهاجر در لبنان آورده است که اکنون در خیابان رها شده اند و بسکمک التماس می کنند که آنها را به کشورهایشان برگردانند.

گروه های حقوق بشری هشدار داده اند که این کارگران در معرض سوء استفاده و آسیب هستند.

ساختمان های مربوط به سفارتخانه ها و سازمان های غیر دولتی در اثر اسکان کارگران، اشباع شده اند.

اواخر سال گذشته، لبنان با بحران اقتصادی شدید روبرو شد و پول ملی لبنان نیمی از ارزشش را از دست داد. در پی این بحران اقتصادی قیمت کالاها افزایش یافته است و لبنان با فقر بیشتری روبرو شده است.

شیوع ویروس کرونا همچنین مانع تلاش دولت برای بازگرداندن کارگران از طریق سفارتخانه های آنها شده است و این پروازها نیز به پرداخت دلاری وابسته هستند.

کارگران مهاجر ستون فقرات بخش هایی چون جمع آوری زبانه و خانه داری در لبنان هستند. آنها تقریبا هیچ حقی ندارند، با نژادپرستی گسترده روبرو هستند و گاه به خودکشی دست می زنند.

بیشتر زنان کارگر به عنوان خدمتکار تحت یک نظام کفالتی به نام الکفاله کار می کنند که حتی وزیر سابق کار لبنان آنرا به بردگی تشبیه کرده بود. در این سیستم شرایط اقامت قانونی کارگر خارجی در دست کفیل است که پاسپورت آنها را در اختیار دارد. نظام الکفاله به کارگران اجازه نمی دهد که بدون رضایت کارفرمایان، شغل شان را رها کنند یا در پی شغل دیگری بگردند و حقوق شان کمتر از 150 دلار در ماه است.

ماه گذشته پلیس مردی را دستگیر کرد که سعی داشت یک زن نیجریه ای را برای خانه داری به قیمت 1000 دلار در فیسبوک بفروشد.

از سوی دیگر سخنان همسر نخست وزیر لبنان که هفته گذشته از لبنانی ها خواسته بود تا به دلیل افزایش بیکاری به مشاغلی اقدام کنند که توسط کارگران خارجی انجام می شود در لبنان جنجال آفرید.

کارگرانی که زباله ها جمع می کنند بیشتر بنگلادشی هستند، آنها هفته ها دست به اعتصاب زدند زیرا شرکتی که به آنها حقوق می داد پرداخت حقوق آنها را از دلار به لیره لبنان تغییر داد.

با این حال این اعتصاب تنها به افزایش مبلغ پرداختی به پول محلی تغییر کرد و کارگران از دریافت حقوق شان به دلار محروم شده اند. کارگرانی که باید دلار برای خانواده هایشان بفرستند با فشار اقتصادی چند گانه ای روبرو هستند.

با شرایط کنونی آینده کار در لبنان برای کارگران خارجی نامشخص است و شیوع کرونا نیز هنوز اجازه نمی دهد این کارگران به کشورهایشان برگردند، بازگشت به کشورهایی شرایط اقتصادی بهتری از لبنان ندارند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 5 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 553

به "بحران اقتصادی لبنان و کارگران خارجی که هیچ حقی ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحران اقتصادی لبنان و کارگران خارجی که هیچ حقی ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید