برق چه کسانی رایگان می شود؟

به گزارش بازی های اندروید، خبرنگاران : مشترکانی که در ماه های عادی سال زیر 80 کیلو وارت ساعت مصرف کنند مشمول صفر شدن قبض برق می شوند.

برق چه کسانی رایگان می شود؟

دولت قصد دارد در آخرین سال فعالیت خود برق مجانی را نیز به لیست کارهای انجام شده اضافه کند، اما مشترکان بدانند که مزایای برق رایگان یا همان برق مجانی تنها به کم مصرف ها میرسد.

به گزارش ایسنا، تعداد مشترکان برق خانگی در ایران 29 میلیون و 500 هزار نفر است که هشت میلیون و پانصد هزار کم مصرف، 16.6 میلیون خوش مصرف و 4.5 میلیون پرمصرف هستند. الگوی مصرف در ماه های گرم 100، در ماه های عادی 80 و برای مناطق گرمسیری ایران از 150 تا 400 کیلووات ساعت در ماه متغیر است.

قاسم تقی زاده خامسی - معاون وزیر نیرو - اعلام کرده 8.5 میلیون مشترک کم مصرف حدود 30 میلیون نفر از جمعیت کشور را پوشش می دهند و قبض خود را از دو ماه دیگر صفردریافت می کنند، این پاداش به همه اقشار جامعه تعلق می گیرد و ارتباطی به محل زندگی و طبقات اجتماعی ندارد و ملاک تنها مصرف کمتر است. قبض مشترکان خوش مصرف تغییری نخواهد کرد؛ مگر اینکه به گروه کم مصرف ها بپیوندند و مانند آنها پاداش بگیرند.

به گفته وی گروه پرمصرف ها نیز هشت ماه فرصت دارند تا با کاهش مصرف در گروه خوش مصرف ها قرار گیرند و به طور قطع قبض آنها کاهش قابل توجه خواهد یافت و گرنه 10 درصد جریمه خواهند شد.

مشترکان پر مصرف ها برق چه کنند؟

این طرح برای پرمصرف ها برنامه هایی را در نظر گرفته تا این دسته از مشترکان نیز به جرگه خوش مصرف ها بپیوندند. طبق اعلام رضا اردکانیان - وزیر نیرو - اکنون این طرح در بخش برق است و مصوبه هیات وزیران به ما دو ماه فرصت داده مقدمات اجرای آن را فراهم کنیم که برای کوتاه شدن زمان تلاش خواهد شد. اصل موضوع اطلاع رسانی و آموزش است. استارت آپ های زیادی در این زمینه فعال خواهند شد.

وی با تاکید بر اینکه هدف این است که با اجرای این طرح، مشترکین کم مصرف از تخفیف 100 درصدی در قبض برق برخوردار شوند، گفت: در این طرح مقرر شده از مشترکین خوش مصرف قدردانی شود و از مشترکین پرمصرف خواسته ایم تا با انجام کارهایی از عنوان پرمصرف دور شده و به خوش مصرف ها بپیوندند.

نصب پنل خورشیدی یک شانس برای پر مصرف ها

وی با بیان اینکه یکی از این اقدامات در راستای کاهش مصرف، آموزش است که مجموعه هایی در حال شکل گیری هستند تا به مردم آموزش داده شود تا با چه کارهای ساده ای می توانند مصرف برق خود را کاهش دهند، اضافه کرد: راهکار دیگر اینکه می توانند پنل های خورشیدی کوچک در پشت بام منازل نصب کنند. برای این هدف به کسانی که نیاز اقتصادی دارند وام کم بهره تعلق می گیرد.

به گفته وی به این ترتیب مشترکین با نصب پنل خورشیدی روی پشت بام و یا کولرها به راحتی به شبکه برق ساختمان متصل شده و از مصرف برق شبکه سراسری کاسته خواهد شد، ضمن اینکه از حالت پرمصرفی نیز خارج می شوند.

وزیر نیرو با بیان اینکه تدارک دیدیم در ماه های باقی مانده دولت یازدهم 10 درصد از کل مصرف برق خانگی کاهش یابد، اظهار کرد: تابستان گرم و طولانی را سپری می کنیم اما تا به امروز خاموشی ناشی از کمبود تولید نداشتیم. علاوه بر این، در سال جهش تولید به سر می بریم، بنابراین باید نیاز آب و برق مطمئن تامین شود.

تعداد جمعیت برآورد شده جزو 8.4 میلیون مشترک برق خانگی کم مصرف 30میلیون نفر را شامل می شود و بیشتر این شهروندان جزو مشترکان برق روستایی به حساب می آیند. یعنی 60درصد از 8.4 مشترکان روستایی هستند و و 40 درصد باقی مانده در مناطق شهری سکونت دارند.

بر اساس برآوردهای وزارت نیرو می توان با تشویق این 8.4 میلیون مشترک برق خانگی به رعایت میزان مصرف بر اساس الگوهای تعیین شده در عمل برق رایگان در اختیار 30 میلیون نفر از شهروندان کشور قرار داد.

با توجه به هزینه های سنگین نیروگاه سازی و استفاده از برق تولیدی آن تنها در زمان محدود در سال به نظر می رسد که این طرح نه تنها منفعت اقتصادی به دنبال دارد بلکه با ایجاد یک فرهنگ سازی موجب ارتقای کشور نیز خواهد شد.

صرفه جویی و مدیریت مصرف موضوعی است که در سال های اخیر از سوی وزارت نیرو مورد تاکید قرار گرفته پس اگر میخواهید قبض برق خود را مجانی کنید بهتر است شما نیز به موضوع صرفه جویی توجه بیشتری نشان دهید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 24 مهر 1399 بروزرسانی: 24 مهر 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 712

به "برق چه کسانی رایگان می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برق چه کسانی رایگان می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید