توضیح واردکنندگان تجهیزات پزشکی درباره گم شدن 1.3میلیارد ارز ترجیحی

به گزارش بازی های اندروید، رئیس اتحادیه بازرگانان تجهیزات پزشکی با ارائه توضیحاتی درباره علت گم شدن 1.3 میلیارد دلار ارز ترجیحی در واردات تجهیزات پزشکی گفت: با پیگیری های انجام شده، این ارز ها مشخص تکلیف شده است.

توضیح واردکنندگان تجهیزات پزشکی درباره گم شدن 1.3میلیارد ارز ترجیحی

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، ابوالفتح صانعی امروز در یک نشست خبری در خصوص گم شدن یک میلیارد و 300 میلیون دلار ارز ترجیحی در حوزه واردات تجهیزات پزشکی، گفت: تاجر بر اساس تشریفات قانونی ارزی را دریافت می کند و در یک بازده زمانی تعیینی باید کالای مربوط به آن ارز را وارد، ترخیص و رفع تعهد کند. در این راستا هم باید مستندات قانونی به وزارت بهداشت، بانک مرکزی، بانک عامل و گمرک ارائه دهد؛ چنانچه این مستندات دچار بی نظمی، نقصان، تأخیر و ناهماهنگی باشد، فرایند رفع تعهد به تأخیر می افتد. در ضمنً گاه، عدم یکپارچگی سامانه تی تک نیز مشکل ساز می شود.

رئیس اتحادیه بازرگانان تجهیزات و ملزومات پزشکی ایران اضافه نمود: به همین دلیل محل مصرف این یک میلیارد و 300 میلیون دلار ارز ترجیحی صرفاً به دلیل فقدان مستندات کافی و یا بی نظمی در مستندات سیستم اداری، تعیین نبود. مثلاً برخی بازرگانان رفع تعهد کرده بودند، اما رفع تعهد آن ها گزارش نشده بود یا فرآیند رفع تعهد طولانی شده بود و در ظاهر، محل مصرف ناتعیین بود. حتی برخی کالا ها به دلیل تحریم با تأخیر وارد شد و در لیست ناتعیین ها رفته بود. اما امروز خوشبختانه با پیگیری وزیر بهداشت کارگروه ویژه منتخب وی، منابع مصرفی یک میلیارد و 300 میلیون دلار را شناسایی کردند. اما مسأله ای که وجود دارد این است که خبر گم شدن این میزان ارز بسیار رسانه ای شد، اما خبری که در خصوص روشن شدن ابعاد ماجراست و تعیین می کند که این ارز گم نشده بلکه به دلیل برخی نقص ها وارد سامانه نشده است، چندان رسانه ای نشد.

برخی از سازمان ها شرایط تحریم را درک نمی کنند

صانعی با انتقاد از بی نظمی در سیستم تجاری کشور گفت: ما یک سیستم یکپارچه نداریم. یکی ارز می دهد، یکی نظارت می کند، یکی به بانک نامه می دهد و هیچ کدام هم با یکدیگر در ارتباط نیستند. ظاهراً ما سامانه جامع تجارت را داریم، ولی واقعیت این است که این سامانه جامع و یکپارچه، آنگونه که انتظار می رفت، به خوبی عمل نمی کند. برای همین وزارت صمت هر از چندی یک دفعه و بدون هماهنگی با وزارت بهداشت، گروه کالایی یک کالا را عوض می کند.

نایب رئیس فدراسیون واردات ایران تاکید کرد: وقتی گروه کالایی تغییر می کند، ثبت سفارش های قبلی باطل می شود. بر اساس ثبت سفارش اولیه، ظاهراً به شما ارزی تخصیص داده شده، ولی در عمل اینطور نیست. یا بانک مرکزی یک دفعه بدون هماهنگی، زمان رفع تعهد ارزی را تغییر می دهد. مثلاً حدود دو ماه پیش در آخرین بخشنامه خود زمان رفع تعهد را از 8 ماه به 6 ماه تغییر داد. این تغییرات ناگهانی و بدون برنامه، شاید ظاهراً برای سیستم مسئله ای ایجاد نکند، ولی در عمل دردسر به همراه دارد. چون با این تغییرات، فعالان اقتصادی شناسنامه دار به تدریج ریزش می کنند که این اصلاً به مصلحت سیستم تجارت خارجی کشور نیست.

رئیس اتحادیه بازرگانان تجهیزات و ملزومات پزشکی ایران گفت: از سویی دیگر تصمیمات این چنینی مربوط به دوره تحریم نمی شود و برای شرایط عادی است؛ متأسفانه برخی از سازمان های ما در شرایط تحریم، مدل های شرایط تحریم را تعریف نکرده اند. در شرایط عادی پول را ظرف دو روز می توان به دست کمپانی خارجی رساند، اما در شرایط تحریم این فرایند 3 یا 4 ماه و یا حتی بیشتر طول می کشد. متأسفانه بانک مرکزی تدبیری در این مورد نداشته است. ما بار ها و بار ها با بانک مرکزی مکاتبه و اعلام کردیم این دوره باید برای تجهیزات پزشکی 11 ماهه شود. ولی بانک قبول نکرده است.

امروز فرآیند نقل و انتقال پول 4 ماه طول می کشد

نایب رئیس فدراسیون واردات ایران اضافه نمود: امروز فرایند نقل و انتقال پول حدود 4 ماه طول می کشد. به دلیل تحریم، پول مستقیم به حساب ذی نفع خارجی نمی رود؛ پول در بانک و صرافی چند کشور می چرخد تا به دست ذی نفع نهایی برسد. همین پول گاهی هم از طریق بانک عامل به حساب طرف خارجی می رود، ولی بعد از مدتی برگشت می خورد و دوباره این فرآیند تکرار می شود تا در نهایت پول به حساب ذی نفع خارجی بنشیند.

صانعی ادامه داد: از طرفی تجهیزات پزشکی جزو محصولاتی است که تولیدکنندگان بر اساس سفارش کشور های متقاضی تولید می کنند؛ برای همین فرآیند سفارش تا ساخت نیز حدود 3 الی 4 ماه است. زمان حمل کالا نیز به دلیل تحریم طولانی تر شده است. به همین دلیل معتقدیم 11 ماه زمانی مناسبی برای رفع تعهد ارزی بازرگانان تجهیزات پزشکی است. حال وقتی این دوره به صورت غیرمنطقی کوتاه می شود، این تصور غلط پیش می آید که واردکننده تعمدا تعهد ارزی را در زمان تعیین اجرا نکرده و یا اصلاً نمی خواهد اجرا کند.

علت دپو شدن تجهیزات پزشکی در گمرک

وی در پاسخ به سوالیر در خصوص کالا های دپو شده در گمرک، گفت: وزارت بهداشت وسط کار ترخیص، کالا ها را از گروه یک (ارز 4200 تومانی) به گروه دو (ارز نیمایی) منتقل می کند، در این پروفرما ممکن است برخی از کالا ها گروه یک بمانند و برخی دیگر گروه دو، که همین مساله موجب تشکیل یک کلاف سردرگم می شود و جنس نمی تواند از گمرک ترخیص شود.

صانعی گفت: قبلاً با نامه نگاری این مشکل حل می شد، اما مدتی است این فرایند نیز کنار رفته است؛ ما به وزارت بهداشت می گوئیم تجهیزات پزشکی کلاً گروه یک کالایی باشد یا گروه دو یا اینکه تاییدیه بدهد که جنس از گمرک خارج شود. بعد از 6 ماه، هفته گذشته به توافق رسیدند که کالا های دپو شده تعیین تکلیف شوند.

بار ها خواستیم وسط کار، گروه کالایی را تغییر ندهند / ‬ ارز نیمایی را ترجیح می دهیم

وی اضافه نمود: از وزارت بهداشت خواهش کردیم که وقتی کالایی ارز 4200 تومانی دارد وسط کار، گروه کالایی را عوض نکنند، زیرا برای تاجر مشکل ایجاد می شود. تاجر برای سرمایه گذاری برنامه ریزی می کند و نیاز به شرایط باثبات دارد.

وی همچنین تاکید کرد: اگر وزارت بهداشت و بیمه کمبود اعتبار را پوشش دهند و پول را به موقع بدهند ما ارز نیمایی را ترجیح می دهیم.

نایب رئیس فدراسیون واردات ایران همچنین در خصوص میزان واردات گفت: تا به امروز یک میلیارد و 80 میلیون دلار ارز ترجیحی برای واردات تجهیزات پزشکی تأمین شده که نزدیک به 500 میلیون دلار پفراینده در صف تخصیص داریم.

بانک مرکزی هنوز طلب سال 96 ما را پرداخت نکرده است

رئیس اتحادیه بازرگانان تجهیزات و ملزومات پزشکی ایران گفت: متأسفانه طلب واردکنندگان تجهیزات پزشکی از سال 96 با وجود اینکه تمام مقامات دولتی مربوطه تاکید و تأیید کردند هنوز از سوی بانک مرکزی پرداخت نشده است. همین بانک مرکزی اگر واردکننده ای در رفع تعهد چند هفته تأخیر کند، او را متهم به عدم رفع تعهد می کند.

وی اضافه نمود: بانک مرکزی 29 اردیبهشت سال 98 بخشنامه ای داد که براساس آن اعلام کرد طلب واردکنندگان تجهیزات پزشکی را که از سال 96 باقی مانده بود، پرداخت می کند. اما متأسفانه به رغم فراهم شدن تمام زمینه های قانونی برای پرداخت مطالبات واردکنندگان تجهیزات و ملزومات پزشکی، عدم پرداخت مطالبات واردکنندگان بسیار سوال برانگیز و تعجب آور است بانک مرکزی به رغم انجام تمامی فرآیند های قانونی نه تنها توجهی به رعایت سازوکار های قانونی نکرده بلکه نسبت به اجرای بخشنامه های خود نیز هیچگونه احساس تعهدی نمی کند.

وی اضافه نمود: عدم اجرای این بخشنامه ها، خسارت جبران ناپذیری را به این بنگاه های اقتصادی که ترکیبی از تجارت، کارآفرینی و ایجاد ارزش اضافه نموده درمانی در حوزه اقتصاد درمان دارد وار کرده و مدتی است شاهد ورشکستگی تدریجی و تعطیلی این بنگاه ها هستیم. حتی نگرانیم طرف خارجی به دنبال عدم تسویه بیش از دو سال طلب خود، به برداشت کردن وجوه انتقالی برای ارسال کالای جدید بابت طلب قبلی خود اقدام کند. در واقع هم امکان واردات کالای جدید را از دست می دادیم؛ هم باید اینجا جوابگوی تعهدات ارزی جدید باشیم.

صانعی تاکید کرد: کالای ما براساس مستنداتی که راستی آزمایی شده، در کمیسیون قیمت گذاری وزارت بهداشت و سازمان حمایت بر مبنای دلار 36،000 ریال و یورو 40،000 ریال قیمت گذاری شده است. از طرفی مصرف کننده و خریدار اقلام ما عمدتاً دولتی بوده است؛ چگونه است که حتی با موافقت دولت نامه معاون اول، نامه وزرای وقت، نامه سه رئیس سازمان غذا و دارو، نامه دو مدیر کل تجهیزات پزشکی، بانک مرکزی همچنان اهمیتی نمی دهد؟!

رئیس اتحادیه بازرگانان تجهیزات و ملزومات پزشکی ایران گفت: امروز 50 درصد از 153 شرکت تجهیزات پزشکی از چرخه فعالیت باز مانده و یا خارج شدند و مابقی هم منتظر هستند که بانک مرکزی زودتر این مطالبه را پرداخت کند. با تداوم این شرایط معلوم نیست چه بر سر بقیه همکاران ما بیاید. با توجه به مطالبات معوق، بسیاری از بنگاه ها سرمایه انسانی متخصص خود را به دلیل بالا بودن سطح دستمزد آنها، از دست دادند؛ یعنی کسانی که سال ها روی آن ها سرمایه گذاری شده و دوره های تخصصی را در داخل و خارج کشور گذراندند و به یک بهره وری مناسب رسیدند. این شرایط موجب قطع ارتباط اعتباری تجار شده که همواره مزیتی برای تأمین اقلام مورد نیاز بیماران و مراکز درمانی داشتند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 اسفند 1399 بروزرسانی: 12 اسفند 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 987

به "توضیح واردکنندگان تجهیزات پزشکی درباره گم شدن 1.3میلیارد ارز ترجیحی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیح واردکنندگان تجهیزات پزشکی درباره گم شدن 1.3میلیارد ارز ترجیحی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید