خرید خانه تختی و جدال شهرداری با ذی نفع

به گزارش بازی های اندروید، شهردار منطقه 12 تهران حرف های جالبی درباره خانه موسوم به خانه پدری تختی دارد. او می گوید که تا به امروز هیچ مدرک مستندی دال بر مالکیت تختی یا مرحوم پدرش بر این خانه ارائه و تایید نشده و حرف ها بیشتر بر پایه شنیده ها و برآورد هاست. البته او انکار نمی کند که ممکن است مرحوم تختی چند وقتی را در این خانه سکونت کرده باشد که آن هم هیچ سند تاریخی ندارد. این خبر در بخش خرید خانه پدری تختی و باشگاه پولاد هست.

خرید خانه تختی و جدال شهرداری با ذی نفع

به گزارش ایسنا، روزنامه ایران نوشت: 51 سال می گذرد از آن دی ماهی که غلامرضا تختی، دنیا پهلوان ایران درگذشت. از آن شب سرد زمستانی که مدال آورترین کشتی گیر ایران، فضای رقابت را خالی کرد و به رقبایش عادل آتان ترک، بوریس کولایف روس و پیتر بیلر از آمریکا اجازه داد تا از این به بعد، با خیال آسوده پایشان به تشک کشتی باز گردد. حالا نیم قرن از آن سال های خاص و از آن دوران مدال ها، گذشته اما آن چه از تختی مانده، یک عنوان دنیا پهلوان است و یک خانه ای که این روزها معلوم نیست سر و کارش با کیست! خانه فردی که زمانی در فهرست بهترین های فیلا قرار داشت و به عنوان یکی از مشاهیر کشتی دنیا تقدیر می شد، حالا در شرایطی قرار گرفته است که خیلی ها می پرسند، بعد از چند 10 سال آینده چگونه قرار است نام پهلوانانمان را برای نسل های آینده حفظ کنیم؟

آن چه تختی سال های دور را تختی کرد نه مدال هایش بود و نه تعداد تشک هایی که دستش را به نشانه بوسه روی آن ها زده بود. تختی نامش مرام داشت، اسمش که می آمد، تشک های کشتی نه از ترس بازندگی که از شوق پهلوانی زیر پایش فرش می شد تا به دنیا نشان دهد کشتی فقط یک فن نیست یک روش زندگی است. ما، اما در قبال او کم گذاشته ایم، باشگاه پولاد را که زمانی فرزند رجب خان، (پدر تختی) اولین های فن و تکنیک را از استادش حبیب الله بلور یاد گرفت به باشگاه بیلیارد تبدیل کرده ایم و خانه اش را به جای موزه کشتی به یک کارگاه تریکوبافی!

حجت نظری، عضو شورای اسلامی شهر تهران در جلسه شورا در تذکر پیش از دستور خود درباره خرید خانه پدری تختی، از شرایط خانه و باشگاه پولاد انتقاد کرد. او گفت: متأسفانه خانه پدری تختی و باشگاه پولاد از شرایط مناسبی برخوردار نیستند. این در حالی است که خانه پدر تختی می تواند به خانه موزه کشتی تبدیل گردد.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه خانه پدری تختی به کارگاه تریکوبافی تبدیل شده و باشگاه پولاد نیز به باشگاه بیلیارد تغییر کاربری داده، در این باره اضافه کرد: در بودجه امسال 35 میلیارد ریال برای تملک خانه و زورخانه تختی اختصاص داده شده اما شهرداری های منطقه ها 11 و 12 به این مهم توجه نکردند.

علی محمد سعادتی شهردار منطقه 12 البته حرف های جالبی درباره خانه موسوم به خانه پدری تختی دارد. او می گوید که تا به امروز هیچ مدرک مستندی دال بر مالکیت تختی یا مرحوم پدرش بر این خانه ارائه و تایید نشده و حرف ها بیشتر بر پایه شنیده ها و برآورد هاست. البته او انکار نمی کند که ممکن است مرحوم تختی چند وقتی را در این خانه سکونت کرده باشد که آن هم هیچ سند تاریخی ندارد.

وی با بیان اینکه سند مالکیت این خانه به نام شخص دیگری است، می گوید: این خانه حدوداً 700 متر است که بخشی از این خانه کارگاه تریکوبافی است و البته سند تجاری و کارگاهی دارد و بخش دیگر آن مسکونی هست.

سعادتی با انتقاد از بودجه ای که شورا برای خرید خانه پدری تختی در سال گذشته مصوب کرده، می گوید: شورا برای خرید این خانه و همچنین باشگاه پولاد در منطقه 12، 3 و نیم میلیارد تومان مصوب کرده، در حالی که یک و نیم میلیارد تومان برای خرید چنین خانه ای به هیچ وجه کافی نیست و تقریباً باید به سه برابر افزایش یابد. اگر پیش از این کار کارشناسی دقیقی اجرا شده بود، قطعاً این اعتبار اختصاص نمی یافت. البته مالک هم از این شرایط خبری استفاده کرده و به خاطر فشار هایی که برای خرید خانه وجود دارد، نرخ خانه را بسیار بالا پیشنهاد می دهد که تملک آن در توان شهرداری نیست.

وی با بیان اینکه تا به امروز جلسات متعددی را با مالک خانه برگزار کرده ایم اما درباره قیمت به توافق نرسیدیم، تأکید می کند: بر این اساس در پی خرید زورخانه کوچکی که محل تمرین مرحوم تختی بوده و در خیابان تختی قرار گرفته است و به تأیید اهالی محل هم رسیده، هستیم. شهرداری می خواهد این زورخانه و زمین مجاور آن را تملک کرده و کلنگ آن را به نام زورخانه و موزه محله تختی بزند.

اگر چه عمده گلایه های حجت نظری به شهرداری تهران برمی گردد اما آرش لالویی، رئیس اداره املاک شهرداری منطقه 11 حرف های دیگری دارد. او معتقد است که شهرداری تلاش هایی را انجام داده اما ذی نفع به علت تصور غلطی که از توافق با دولتی ها دارد، فعلاً زیر بار این معامله نرفته است. او با بیان اینکه حدود دو هفته پیش، جمعی از اعضای شورای شهر با همراهی نصرالله آبادیان، شهردار منطقه 11 از این باشگاه بازدید کردند، گفت: عزم شهرداری بر این است که خانه های تاریخی و قدیمی را خریداری کند چرا که معتقدیم سازمان میراث فرهنگی توانایی بازسازی و خرید این خانه ها را ندارد.

وی ادامه داد: در سال های گذشته هم، شهرداری برای خرید باشگاه تختی اقدام کرده بود اما این باشگاه دو قسمت دارد که یک بخش آن دست مالک و بخش دیگر آن دست ذی نفع است. مالک هم اکنون ایران نیست و متأسفانه ذی نفع هم با شهرداری راه نمی آید. ما چندین بار به ذی نفع فرصت دادیم تا ملک کارشناسی شده را قیمت گذاری کنیم اما ایشان هر بار ممانعت می کند. این هفته دوباره قرار است با شهردار جلسه بگذاریم و در این باره با ذی نفع صحبت کنیم. ایشان حتی حرفی درباره قیمت پیشنهادی خود هم نمی زند و ما نیز چون کارشناسی نکرده ایم، نمی توانیم قیمت گذاری کنیم و اعتباری برای این ملک در نظر بگیریم.

به گفته لالویی، این باشگاه حدود 351 متر است و قیمت منطقه نیز در حدود 15-10 میلیون تومان است.

وی با بیان اینکه شهرداری همچنان در پی خرید است، گفت: این ملک هم اکنون به باشگاه بیلیارد تبدیل شده و در ابتدای خیابان وحدت اسلامی قرار گرفته است اما چون توافق دو وجهه است، امکان رایزنی وجود ندارد چراکه ذی نفع، هرگونه صحبت با مالک را منوط به توافق با خودش کرده است.

لالویی با بیان اینکه بالغ بر 12-11 خانه تاریخی در منطقه 11 وجود دارد، گفت: شهرداری هفته پیش خانه مینایی را در منطقه منیریه خریداری کرد.

منبع: همگردی
انتشار: 2 بهمن 1401 بروزرسانی: 2 بهمن 1401 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1716

به "خرید خانه تختی و جدال شهرداری با ذی نفع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خرید خانه تختی و جدال شهرداری با ذی نفع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید