خطر افزایش چرخش کرونا؛ احتمال آغاز پیک جدید در 2 استان

به گزارش بازی های اندروید، تهران (پانا) - عضو کمیته اپیدمیولوژی کووید-19 وزارت بهداشت و رییس مرکز تحقیقات بیماری های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران آخرین شرایط کووید19 در کشور را تشریح کرد.

خطر افزایش چرخش کرونا؛ احتمال آغاز پیک جدید در 2 استان

به گزارش ایسنا، دکتر احسان مصطفوی درباره چرایی خطرناک بودن چرخش ویروس کرونا، گفت: در حال حاضر کشور پیک سوم کرونا را تجربه نموده که فرایند نزولی موارد بستری تقریبا از 15 آبان ماه و فرایند نزولی موارد مرگ و میر از اوایل آذر ماه شروع شده است و حدود سه ماه است که این فرایند نزولی و ثبات نسبی ادامه داشته است.

حدس درباره شروع پیک جدید در 2 استان

وی اضافه کرد: البته فرایند اپیدمی در بعضی استان ها به ویژه استان های گیلان، مازندران و گلستان نشان می دهد که این استان ها مانند سایر استان های کشور، خیلی در نزولی کردن فرایند اپیدمی در پیک سوم شان پیروز نبوده اند. از طرفی به نظر می رسد که در بعضی استان ها مانند خراسان جنوبی و سمنان شروع پیک جدیدی رخ داده باشد که احتیاج به آنالیز در هفته های آینده دارد.

جهش و گردش خطرناک!

مصطفوی با بیان اینکه متاسفانه در پیک سوم کووید-19 در کشور موارد ابتلا و مرگ زیادی را تجربه کردیم و شرایط ناراحت نماینده و تاسف باری بود، ادامه داد: بر این اساس باید ثبات نسبی را که طی این مدت در کشور ایجاد شده، قدر بدانیم. نکته مسلم این است که هرگونه عادی انگاری که اتفاق بیفتد و منجر به گردش بیشتر ویروس در هر نقطه از کشور گردد، نتیجه آن می تواند این باشد که مجددا شاهد افزایش موارد بیماری در هر نقطه از کشور باشیم.

این اپیدمیولوژیست تاکید نمود: نکته مهمی که باید در رابطه با کووید-19 در نظر داشته باشیم، بحث جهش های ویروس است. هر جایی که شرایط گسترش و گردش ویروس کرونا فراهم گردد، شانس و احتمال جهش در ویروس هم افزایش می یابد. این تهدید چه در ایران و چه در هر نقطه ای از دنیا وجود دارد که ممکن است جهش رخ داده منجر به افزایش سرایت و حتی افزایش موارد بیماری زایی ویروس کرونا گردد. بنابراین با کاهش چرخش ویروس شانس جهش هم کاهش می یابد.

مصطفوی همچنین اظهار کرد: جدا از جهش هایی که داخل کشور ممکن است اتفاق بیفتد، اگر هر یک از جهش های شناخته شده اخیر ویروس هم مانند جهش انگلیسی، جهش برزیلی و جهش آفریقای جنوبی به وسیله مبادی مرزهای بین المللی وارد کشور گردد، مجددا مسافرت ها و جابجایی های داخل کشور می تواند زمینه ساز گسترش این ویروس جهش یافته به سایر مناطق کشور باشد.

وی گفت: بنابراین ملاحظه پرهیز از تجمعات خطر آفرین و سفرهای داخل کشور از دو بعد اهمیت دارد؛ اول اینکه ممکن است با هر گردش ویروس، جهش هایی در ویروس در داخل کشور رخ دهد و دوم اینکه ویروس های جهش یافته خارج از کشور وارد کشور شوند که این ویروس ها می توانند به وسیله مسافرت از نقطه ای به نقطه دیگر کشور رفته و مجددا بستر انتقال بیشتر بیماری کووید-19 را فراهم نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1023

به "خطر افزایش چرخش کرونا؛ احتمال آغاز پیک جدید در 2 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر افزایش چرخش کرونا؛ احتمال آغاز پیک جدید در 2 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید