دلیل انتخاب نام کرونا برای Covid -19

به گزارش بازی های اندروید، براساس مشاهدات نام نامناسب یک بیماری می تواند باعث برانگیختگی جوامع مذهبی، قومی و کشتار غیرضروری حیوانات یا منابع غذایی آنها شود.

دلیل انتخاب نام کرونا برای Covid -19

به گزارش ، پس از شیوع ویروس کرونا در دسامبر سال 2019 در شهر ووهان چین، این ویروس با نام علمی جدید یعنی Covid -19 شناخته می شود. البته Covid -19 نام چندان شکیلی نیست و از مخفف کلمات لاتین کرونا ویروس، بیماری و 2019 گرفته شده است.

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) در آمریکا ویروس های کرونا مجموعه ای از ویروس ها هستند که باعث ایجاد علائمی مانند: آب ریزش بینی، سرفه، گلو درد، تب و التهاب ریه می شوند که بسیار شبیه به علائم آنفلوانزا است.

ویروس کرونا نام خود را از کلمه کرون به معنای تاج در لاتین گرفته است و دلیل آن هم داشتن زائده های برجسته و تاج شکل در سطح ویروس است.

تدروس آدانوم گابریاسوس مدیرکل سازمان بهداشت جهانی در باره انتخاب نام Covid -19 اظهار کرد: مجبور به انتخاب نامی بودیم که به مناطق جغرافیایی، حیوانات، مسائل منحصر به فرد و گروه هایی از مردم مرتبط نباشد.

این ویروس اندکی بعد جهش یافت و با نام کرونای جدید یا اسامی علمی 2019-nCoV یا SARS-CoV-2 شناخته شد.

سخنگوی سازمان بهداشت جهانی در این باره گفت: ویروس کرونا خواهر و هم خانواده ویروس سارس محسوب می شود، اما استفاده از نام سارس برای بیماری جدید باعث ایجاد ترس و نگرانی بیشتر می شود. این نام می تواند روی جمعیت آسیایی که در سال 2003 با این بیماری روبرو شدند تاثیر منفی بگذارد. به همین دلیل در روابط معمول WHO از نام رسمی Covid -19 برای این بیماری استفاده خواهیم کرد. با این وجود همین نام گذاری علمی نیز برای گروهی مشکل آفرین شده است.

ویروس کرونا برای کدام گروه سنی خطرناک تر است؟

به گزارش وبسایت خبری- تحلیلی ویرد، شرکت ساخت تجهیزات کووید AV در هفته های گذشته به دلیل شباهت نام تجاری شرکتش با ویروس مرگبار جدید به مشکل خورد. این شرکت از زمان تغییر نام کرونا به Covid -19 با بمباران تماس های عجیب روبرو شد.

به همین دلیل نورم کارسون مدیر این شرکت گفت: بخش کووید در نام این بیماری با بخشی از نام شرکت ما تشابه دارد و احتمالا شیوع هر بیماری ویروسی در آینده برای ما نگران کننده خواهد بود.

این شرکت به ساخت صفحات دیواری و کابل های ویژه برای شرکت های تجاری می پردازد و هیچ ارتباطی به مسائل آزمایشگاهی و ویروسی ندارد.

نام بد برای یک بیماری می تواند خطرناک باشد و داشتن اسامی واضح برای بیماری های مختلف حیاتی است. با یک نام گذاری درست، اشکال مختلف عوامل بیماری زا مشخص می شوند و نوع قارچ، باکتری، ویروس یا انواع جهش یافته آن برای کارشناسان و مبتلایان ملموس خواهد شد.

همچنین اسامی می توانند در نحوه تحقیقات، آسیب های ناشی از بیماری و فرایند مقابله با آن تاثیرگذار باشند. نام های تاثیرگذار به دانشمندان، مقامات بهداشتی و مردم برای پیگیری بهتر بیماری و شناخت عوامل آن کمک می کند.

در سال 2015 سازمان بهداشت جهانی مجموعه ای از دستورالعمل ها را برای نام گذاری بیماری ها منتشر کرد.

کیجی فودا دستیار مدیر کل امنیت و سلامت وقت این سازمان در بیانیه ای اعلام نمود: شاید این مسئله برای عده ای بی اهمیت باشد، اما نام یک بیماری برای مبتلایان یا جامعه تحت تاثیر بسیار مهم و حیاتی است.

او در ادامه بیانیه افزود: براساس مشاهدات نام نامناسب یک بیماری می تواند باعث برانگیختگی جوامع مذهبی، قومی، ایجاد موانع غیرقابل توجیه در بسکمک از سفرها، مسائل در تجارت و اقتصاد یا کشتار غیرضروری حیوانات و نابودی منابع غذایی آن ها شود. تمامی این اقدامات می تواند عواقب جدی در زندگی و معیشت مردم ایجاد کند.

HIV در سال 1981 برای اولین بار در آمریکا شیوع یافت. این ویروس نام خود را از مخفف کلمات (Human immunodeficiency virus) به معنای نقص ایمنی انسانی گرفت.

در سال 1982 نیز نشریه نیویورک تایمز برای اولین بار بیماری ناشی از این ویروس را ایدز نامید. پیش از آن بیماری با نام اید (AID) یا (acquired immunodeficiency disease) به معنای بیماری نقص ایمنی معروف بود. ایدز از مخفف کلمات انگلیسی (Acquired immune deficiency syndrome) به معنای سندروم اکتسابی کمبود ایمنی تشکیل شده و نیویورک تایمز برای اولین بار کلمه سندرم را به این مجموعه افزود.

در ابتدا ابتلا به HIV شرم آور محسوب می شد. ننگ از ابتلا به این بیماری مسائل زیادی را در درمان بیماری به وجود آورد. بسکمک از مبتلایان در آن دوران از درمان خود سرباز زدند و مسائل بیشتری را در سطح جامعه خلق کردند.

دانشمندان چینی پیروز به ساخت واکسن خوراکی کرونا شدند

ربه کا سیلگمان استاد جامعه شناسی دانشگاه نورت وسترن در شیکاگوی آمریکا در این باره گفت: اسامی بیماری هایی که به اماکن و شهر ها ارتباط دارد تاثیر ناخوشایندی بر مردم آن نواحی می گذارد. برای مثال ابولا نام یک رودخانه در کنگو است و محل اولیه ظهور این ویروس به شمار می آید. بیماری های لایم و کانکتی کات نیز نام خود را از دو شهر در آمریکا گرفته اند. تبزیکا هم برای اولین بار در سال 1947 در جنگلی به همین نام در اوگاندا ظهور کرد.

برخی از اسامی نیز گمراه کننده هستند. برای مثال شیوع ویروس آنفلوانزای خوکی در سال 2009 باعث جمع آوری خوک ها برای ممانعت از انتشار آلودگی بیشتر در سراسر جهان شد. در همان زمان دولت مصر دستور کشتار تمام خوک ها در این کشور را صادر کرد.

با این وجود مدارک موثقی در باره نحوه انتقال بیماری از این این حیوانات به دست نیامد. به همین دلیل کارشناسان جهانی پس مدتی نام H1N1 با توجه به شکل پروتئین های موجود در سطح ویروس برای آن انتخاب کردند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 23 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 327

به "دلیل انتخاب نام کرونا برای Covid -19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل انتخاب نام کرونا برای Covid -19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید