مضرات کم خوابی برای قلب و مغز

به گزارش بازی های اندروید، کمبود خواب عمیق یکی از دلایلی است که باعث بالا رفتن فشار خون می شود. افرادی که حداقل مقدار خواب را دارند، 80 درصد بیش از افراد دیگر به افزایش فشارخون مبتلا می شوند.

مضرات کم خوابی برای قلب و مغز

مضرات کم خوابی برای قلب و مغز

کمبود خواب موجب افزایش فشارخون می شود

کمبود خواب عمیق یکی از دلایلی است که باعث بالا رفتن فشار خون می شود. افرادی که حداقل مقدار خواب را دارند، 80 درصد بیش از افراد دیگر به افزایش فشارخون مبتلا می شوند.

محققان مرکز درمانی در بوستون، الگوی خواب و تغییرات فشارخون 800 مرد 65 ساله را به مدت سه سال بررسی کردند.

این مطالعه تازه نشان می دهد افرادی که به طور مکرر از خواب بیدار می شوند و نمی توانند به راحتی به خواب فرایند، بیشتر در معرض فشار خون بالا هستند.

مطالعات پیشین نشان داده است افرادی که کمتر از 6 ساعت در شب می خوابند، در معرض افزایش فشارخون هستند.

به گفته دکتر دونالد لاوان، اگر به خوبی خواب نمی روید، در طول روز احساس خستگی می کنید و دچار مشکل خروپف هستید، باید به پزشک مراجعه کنید.

این مطالعه نشان می دهد در صورتی که فشارخون در طول خوابیدن به مقدار کافی پایین نیاید، به رگ ها آسیب می زند و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

به گفته کارشناسان، به خواب عمیق هم باید همانند رژیم غذایی و فعالیت های بدنی توجه کرد.

ساعات کاری طولانی، شیفت های متعدد کاری، افزایش اضطراب و استفاده بیشتر از اینترنت و تلویزیون به ویژه در ساعات پایانی شب، همگی از ویژگی های زندگی در جامعه مدرن امروزی هستند که تاثیر چشمگیری روی کاهش کیفیت خواب شبانه دارند

ارتباط مستقیم کمبود خواب با افزایش آلزایمر

محققان دانشکده علوم واشنگتن اعلام کردند بررسی یک نمونه موش مبتلا به آلزایمر نشان می دهد کمبود خواب باعث می شود پلاک های مغزی آلزایمر، سریع تر و بیشتر بروز کنند.

بیماری هایی نظیر آلزایمر و پارکینسون تا حد زیادی موجب مختل شدن خواب می شوند. بر اساس یافته های تازه، کمبود خواب می تواند نقش مهمی در پیدایش اختلالاتی نظیر این دو بیماری داشته باشد.

بررسی ها نشان داده است که برای درمان آلزایمر، ابتدا باید به درمان اختلالات خواب بپردازیم، زیرا بی خوابی اثرات طولانی مدت روی سلامت مغز دارد.

این محققان سطح پروتئین آمیلوئید بتا را هم در مغز مقدار گیری کردند. آمیلوئید بتا یک پروتئین رشته ای است که عامل اصلی پلاک های آلزایمری است.

محقق این پروژه دریافت که سطح آمیلوئید بتا با خواب و بیداری موش ها ارتباط مستقیم دارد. در طی شب که موش ها بیشتر بیدار می مانند، این پروتئین افزایش می یابد و برعکس در طول روز که خواب هستند کاهش پیدا می کند. کاهش خواب موش ها باعث بالا رفتن سطح آمیلوئید بتا تا 25 درصد می شود.

به طور کلی هنگامی که فرد بیدار است، سطح آمیلوئید بتا بالاتر از زمانی است که در خواب به سر می برد.

محققان در حال بررسی این مساله هستند که آیا کاهش خواب مداوم در افراد جوان و میانسال باعث افزایش خطر بیماری آلزایمر در زندگی آینده شان می شود یا خیر؟

خواب نیمروزی، هدیه ای به قلب

نتایج یک مطالعه تازه نشان داده است که یک ساعت خواب بین روز می تواند به بهبود سلامت قلب و عروق کمک کند.

متخصصان کالج آلگنی در پنسیلوانیا، تاثیر چرت نیمروزی را روی بهبود شرایط قلب و عروق پس از یک شرایط استرس زا و پر تنش مورد آزمایش قرار دادند و دریافتند کسانی که در بین روز حداقل 45 دقیقه خوابیده اند، میانگین فشار خونشان پس از یک فشار روحی، پایین تر است.

ساعات کاری طولانی، شیفت های متعدد کاری، افزایش اضطراب و استفاده بیشتر از اینترنت و تلویزیون به ویژه در ساعات پایانی شب، همگی از ویژگی های زندگی در جامعه مدرن امروزی هستند که تاثیر چشمگیری روی کاهش کیفیت خواب شبانه دارند.

خواب کوتاه نیمروزی، احتمال بروز سکته قلبی را کاهش می دهد

محققان می گویند خواب کوتاه نیمروزی عـلاوه بـر ایجاد احساس شادابی در فرد، احتمال مرگ و میر ناشی از سکته قلبی و سایر بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد.

تحقیقات پژوهشگران دانشگاه هاروارد نشان می دهد مرگ و مـیر ناشی از بیماری های قلبی در افرادی که حدود 20 تا 30 دقیقه و حداقل سه روز در هفته هنگام بعدازظهر می خوابند، 37 درصد کمتر از سایر افراد است.

خواب نیمروزی می تواند استرس را کـاهـش دهـد. همچنین انسان ها به طور طبیعی در اوقاتی از روز نـوعـی تمایل بیولوژیک به خواب دارند که معمولا بعد از نـاهـار تـا هـنگام نیمروز را شامل می شود.

اگرچه بسکمک از پزشکان بر این باورند که مدت زمان خواب نیمروزی حداقل باید نیم ساعت باشد تا شاهد تاثیر آن بود، اما محققان انگلیسی اعلام کردند تنها 10 دقیقه خواب نیمروزی می تواند نقش مهمی در کاهش خواب آلودگی شما داشته باشد.

بررسی ها نشان می دهد خواب علاوه بر این که به مغز انرژی تازه ای می دهد، می تواند نقش مهمی در تمرکز و یادآوری اطلاعات داشته باشد.

منبع:ایسنا

جام جم

ارسال از طریق کاربر محترم سایت :king007

منبع: راسخون
انتشار: 16 مهر 1400 بروزرسانی: 16 مهر 1400 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1336

به "مضرات کم خوابی برای قلب و مغز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مضرات کم خوابی برای قلب و مغز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید