چرا از شکست خوردن می ترسیم؟

به گزارش بازی های اندروید، برترین ها: گاهی ترس از شکست آن قدر قوی است که حتی می تواند از امید برای پیروزی پیشی بگیرد. این حس ترس و ناامنی همیشه همراه ما است. کمی شک و تردید در راستا موفقیت طبیعی به شمار می رود. مشکل اصلی زمانی شروع می شود که افکار منفی بر ما غلبه می کنند و فرصت های خوب زندگی را از ما می ربایند.

چرا از شکست خوردن می ترسیم؟

این موضوع مخصوصاً در مورد افراد کمال گرا صادق است. آن ها می خواهند همه چیز عالی پیش برود. ولی گاهی ترس از کم و کاستی ها به طور ناخودآگاه باعث می گردد اصلاً از همان اول کاری را شروع نکنند.

اگر در مورد هوش هیجانی خوانده باشید، می دانید یکی از تعاریفش این است که فرد بتواند احساسات خود را مدیریت کند و از آن ها در جهت دستیابی به خواسته های خود استفاده کند. با این مقدمه، قصد داریم در این مقاله به شما یاد دهیم چگونه از ترس به عنوان سلاحی برای پیروزیت استفاده کنید؛ به جای آن که اجازه دهید زندگی شما را نابود کند. ابتدا ترس از شکست را تعریف می کنیم و بررسی می کنیم از کجا منشا می گیرد. سپس چند روش برای غلبه بر ترس معرفی می کنیم تا به کمک آن ها بتوانید به پیروزیت دست یابید و از کار و زندگی خود لذت ببرید.

ترس از شکست به چه معنا است؟

ترس باعث می گردد از موقعیت هایی که در آن احساس خطر می کنید فرار کنید. باعث می گردد از تلاش کردن دست بکشید و به خودتان شک کنید. در مراحل بالاتر ترس باعث می گردد حتی خلافِ باور و ارزش های خود عمل کنید.

چه عواملی باعث می شوند از شکست خوردن بترسیم؟

مهم ترین عوامل ترس از شکست عبارتند از:

آسیب های دوران کودکی

گاهی والدین بسیار سخت گیر باعث می شوند کودک دچار آسیب های روانی شدیدی گردد که در بزرگسالی مسائل عدیده ای برای وی به بار می آورند. قوانین سخت و انعطاف ناپذیر و انتظارات بالای والدین سبب می گردد کودک همیشه نیاز به اجازه یا تایید دیگران داشته باشد و این ویژگی را در بزرگسالی هم یدک بکشد.

کمال گرایی

همان طور که در مقدمه نیز اشاره کردیم، افراد کمال گرا بیشتر از شکست خوردن می ترسند. برای این دسته افراد شکست بسیار وحشتناک و تحقیرکننده است. آن ها گمان می کنند تمام کار ها باید عالی و بی نقص انجام گردد. پس اگر در کاری دچار شک و تردید شوند، ممکن است به خاطر ترس از شکست حتی سراغ آن هم نروند.

بزرگ نمایی شکست

گاهی حساسیت زیاد موجب می گردد شکست را به منزله امری بسیار مهم تعریف کنیم که مانند جغدی شوم بر تمام اعمال ما سایه افکنده است و این گونه نکات مثبت فراتر از آن را نادیده بگیریم. نکاتی مانند جایگاه تلاش و پشتکار و فرصت های رشد و پیشرفت در زندگی.

کمبود اعتماد به نفس

افراد با اعتماد به نفس واقعی می دانند همیشه نمی توانند در تمام کار ها پیروز شوند. پس شکست را به عنوان بخشی از جهت پیروزیت قبول می کنند. لز طرف دیگر، افراد با اعتماد به نفس پایین از خطر ها دوری می کنند. آن ها ترجیح می دهند جهت های مطمئن را انتخاب کنند؛ نه جهت های تازه و ناشناخته.

پله به پله تا غلبه بر ترس

حال که با معنی و منشا ترس از شکست آشنا شدید، می توانید مراحل غلبه بر آن را پله به پله دنبال کنید:

قدم اول: سرمنشا ترس را در خود پیدا کنید

در قدم اول باید دلایل ترس را در خود ریشه یابی کنید. از مواردی که ذکر کردیم، کدام مورد باعث شده است از شکست خوردن بترسید؟ آن ها را یادداشت کنید و سعی کنید در مقام شخص دیگری تمام دلایل را درک کنید. فرض کنید مشغول کمک به بهترین دوست تان هستید. شاید ریشه ترس به دوران کودکی شما برمی گردد. شاید هم حاصل حس ناامنی شما است. هر چه هست مطمئن باشید پیدا کردن منشا ترس از قدرت آن می کاهد.

قدم دوم: باور هایی که نسبت به اهداف خود دارید بازبینی کنید

گاهی داشتن ذهنیت همه یا هیچ چیز، هیچ سودی به همراه ندارد. چشم انداز روشنی از آن چه می خواهید انجام دهید داشته باشید، اما توانایی خطر کردن و یادگیری از شکست ها را هم به عنوان چاشنی به هدف خود اضافه کنید.

اگر همیشه دنبال تلاش و یادگیری و پیشرفت باشید، کمتر شکست می خورید.

در استودیوی پیکسار افراد تشویق می شوند زود و سریع شکست بخورند. این یعنی هنگام ایده پردازی از هر نوآوری و خلاقیتی استقبال می کنند. حتی اگر احتمال شکست وجود داشته باشد. در نهایت هر شکست سکویی برای رشد و یادگیری به شمار می رود و هم چنان معروفیت خود را برای خلق داستان های فوق العاده حفظ می کنند.

قدم سوم: یاد بگیرید مثبت فکر کنید

از نظر روان شناسی شما حرف های خودتان را باور می کنید. دیالوگ ها و مکالماتی که با خود رد و بدل می کنید، بر اعمال و رفتار شما تاثیرگذارند و شخصیت شما را شکل می دهند.

اطراف همه ما افراد پیروز بسکمک وجود دارند که همه آن ها حداقل یک بار در جهت خود شکست خورده اند. این بستگی به خودتان دارد که به افکار منفی پر و بال دهید یا آن ها را با افکار مثبت جایگزین کنید. یک نسخه انرژی مثبت برای خود بپیچید تا هر وقت خسته و ناامید شدید به آن رجوع کنید. به یاد داشته باشید تفکر ذهنی شما تاثیر به سزایی بر عملکردتان دارد.

قدم چهارم: تمام احتمالات را در نظر بگیرید

ترس از مسائلی که تا به حال تجربه نکردید و ناشناخته اند؛ ممکن است باعث گردد هرگز سراغ آن ها نروید. ولی به جای پاک کردن صورت مسئله، برای هر تصمیمی که می گیرید، بهترین و بدترین احتمالات را در نظر داشته باشید. این باعث می گردد اگر اوضاع درست پیش نرفت، زیاد از نتیجه کار غافلگیر نشوید و بهتر با آن کنار بیایید.

قدم پنجم: بدترین احتمال را در نظر بگیرید

اغلب اوقات اتفاقی که از رخ دادنش می ترسیم، سرانجام کار دنیا نیست. گاهی از مسائل و مسائل کوه می سازیم. در صورتی که بیشتر اوقات شکست همیشگی نیست و عواقب قابل جبرانی دارد.

مثلاً فرض کنید کسب و کار تازهی راه اندازی کرده اید. ممکن است اوایل کار اوضاع آن طور که انتظارش را داشتید، پیش نروند. اما معمولاً این حس گذرا است. مثلاً می توانید استراتژی خود را عوض کنید و در کارتان پیشرفت کنید. حتی اگر بدترین احتمال ممکن رخ بدهد و کار خود را از دست بدهید؛ با این دید به قضیه نگاه کنید که شاید نقطه سرانجام این کار، شروع کسب و کار تازه ای برای شما رقم بزند.

قدم ششم: نقشه جایگزین داشته باشید

به قول یک ضرب المثل انگلیسی، امید به بهترین ها داشته باشید، ولی همزمان خود را برای بدترین ها آماده کنید. همان طور که پیش گیری بهتر از درمان است؛ بهتر است قبل از شکست دنبال راه چاره باشید. از طرفی با داشتن نقشه دوم، اعتماد به نفس تان افزایش می یابد و کمتر از شکست خوردن می ترسید و مضطرب می شوید.

قدم هفتم: هر چه شد فقط درس بگیرید!

همیشه اوضاع بر وقف مراد پیش نمی رود، ولی لزوماً به این معنی نیست که شکست خورده ایم و همیشه هم گفته اند شکست مقدمه پیروزی است.

بعد از هر شکست از خود بپرسید:

  • چه چیزی یاد گرفتم؟
  • چگونه می توانم دفعه بعد بهتر عمل کنم؟
  • نکات مثبت این اتفاق کدامند؟

هر موقع به این واقعیت رسیدید که شکست خوردن فرصتی برای رشد است و نه سرانجام زندگی؛ بر ترس از شکست نیز غلبه خواهید کرد.

حرف آخر

ترس از شکست باعث می گردد فرصت های خوب زندگی را از دست بدهید و، چون نمی توانید خطر کنید، عنصر خلاقیت و نوآوری را در کار و زندگی خود حذف کنید. در مقاله ای که خواندید سعی کردیم شما را با این مفهوم آشنا کنیم و با ریشه یابی ترس در جهت ریشه کنی آن قدم برداریم.

شجاعانه برای رسیدن به اهداف و آرزو های خود تلاش کنید و نگذارید ترس سر راهتان قرار بگیرد.

منبع: lifehack

منبع: زندگی روز
انتشار: 21 دی 1400 بروزرسانی: 21 دی 1400 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1440

به "چرا از شکست خوردن می ترسیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا از شکست خوردن می ترسیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید