چطور از کامپیوتر ها در مقابل قطع و نوسان برق محافظت کنیم؟

به گزارش بازی های اندروید، با توجه به فرایند افزایش دما و در نتیجه بالا رفتن مصرف انرژی، پیش بینی می گردد قطعی های برق دوام پیدا نمایند.

چطور از کامپیوتر ها در مقابل قطع و نوسان برق محافظت کنیم؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، طی هفته گذشته، بسیاری از شهر های ایران دچار خاموشی های طولانی مدت و چند ساعته شده اند. خاموشی هایی که باتوجه به موضوع آنلاین کلاس های آموزشی، مدارس و البته بسیاری از مشاغل، نارضایتی عده زیادی را برانگیخته است؛ و این در حالی است که حتی هنوز وارد فصل تابستان نشده ایم.

درباره علت این خاموشی ها حدیث های بسیاری نقل محافل است. از بیت کوین و ماینینگ بگیر تا زیرساخت فرسوده و یا عدم بارش کافی به جهت استفاده جهت فراوری نیروی الکتریکی. هرچند هنوز علت این قطعی ها معین نشده است. اما با توجه به فرایند افزایش دما و در نتیجه بالا رفتن مصرف انرژی، پیش بینی می شود این خاموشی ها دوام پیدا نمایند.

در این اوضاع و احوال شرکت توانیر تاکید نموده خاموشی ها برنامه ریزی شده نیست. این شرکت اعلام نموده است که: به دلیل افزایش مصرف برق و گاز در بخش خانگی و تجاری و محدودیت سوخت تحویلی به تعدادی از نیروگاه ها، خاموشی های پراکنده در بعضی مناطق اعمال شده است.

معضل جدید

با توجه به این که هنوز تابستان نیز شروع نشده، بنظر می رسد این معضل تازه قرار است مسائل بسیاری را در تابستان 1400 برای شهفرایندان رقم بزند. یکی ازین معضلات احتمال آسیب دیدن تجهیزات و اقلام الکتریکی به علت تغییر ولتاژ و قطعی های بدون برنامه برق است.

این اقلام مانند کامپیوتر های شخصی، کنسول های بازی و یا سایر تجهیزات الکترونیک قیمت بسیار بالایی دارند. در نتیجه آسیب دیدن آن ها می تواند هزینه بسیار بالایی روی دست ما بگذارد. از این رو باید طی این دوران به بهترین شکل از این تجهیزات مراقبت کنیم.

چگونه قطع شدن برق به کامپیوترشما آسیب می رساند؟

خاموش شدن ناگهانی ناشی از قطع برق، سلامت رایانه و تجهیزات الکترونیکی را در ابعاد گوناگونی تهدید می کند. از ابعاد کم هزینه این اختلال می توان به بعد نرم افزاری قضیه اشاره نمود که گریبان گیر نرم افزار ها و یا سیستم عامل ها می شود.

سیستم عامل ها پیچیده هستند و برای اطمینان از انتها صحیح تمام فرایند های در حال انجام قبل از خاموش شدن باید توالی خاموش کردن را به صورت کامل طی نمایند. از دست دادن ناگهانی برق باعث قطع این توالی می شود؛ و ممکن است فرایند های در حال انجام را نیمه تمام بگذارد. این نیمه تمام ماندن فرایند های در حال انجام می تواند منجر به خراب شدن پفراینده ها و رشته ها می شود که به سیستم عامل آسیب می رسانند.

هزینه نرم افزاری قطعی و نوسان برق

برای مثال اگر قطعی برق همزمان با یک فرایند نرم افزاری مهم مانند به روزرسانی سیستم عامل، رخ دهد، امکان عدم بارگذاری سیستم عامل نرم افزاری وجود دارد. چنین مسئله ای با نصب مجدد نرم افزار یا سیستم عامل مربوطه قابل حل است. اما هزینه این قطعی همواره انقدر کم نیست.

هزینه سخت افزاری قطعی و نوسان برق

گاهی اوقات این قطعی و نوسانات برق می تواند هزینه های بیشتری، چون خرابی قطعات سخت افزاری به سیستم شما وارد نمایند. در صورتی که شما از حداقل ابزار های محافظ نیز بهره نبرید، این هزینه می تواند تا سوختن قطعات حیاتی کامپیوتر شما نیز پیش برود.

برای مثال قطع شدن ناگهانی برق می تواند به هارد دیسک ها آسیب جدی برسانند. هارد دیسک ها (HDD) یک ابزار ذخیره سازی دائمی برای کامپیوتر ها هستند. به این معنی است که با قطع جریان برق، اطلاعات ذخیره شده از بین نمی فرایند. در هارد دیسک ها با چرخش پلاتر، هد خواندن و نوشتن توسط یک بازوی مکانیکی به داده مورد نظر شما دسترسی پیدا می کند. اطلاعات به یاری این بازو ها و بهره گیری از مغناطیس خوانده و نوشته می شوند.

هزینه سخت افزاری قطعی و نوسان برق

با قطع ناگهانی برق، این بازوی مکانیکی در هنگام اجرا، از کار می افتد و نمی تواند به حالت اولیه خود باز شود. این حرکت های ناگهانی می تواند باعث ایجاد نقص های ریزی روی صفحه هارد دیسک شود که منجر به مسائلی در خواندن و نوشتن اطلاعات شود؛ و این تنها یکی از هزاران مشکل سخت افزاریی است که نوسان و قطعی برق می تواند برای کامپیوتر ها به بار آورد.

قطعی برق و به دنبال آن نوسانات حاصل از قطعی می تواند به سایر قطعات کامپیوتر شما آسیب جدی بزند. معمولا دقایق بعدی از اتصال مجدد برق، ولتاژ دارای نوسان است. نوسان برق می تواند منجر به داغ شدن بیش از حد قطعات سخت افزاری شود. در صورتی که این نوسان از حالت استاندارد بالاتر رود می تواند به مادربرد یا پاور کامپیوتر آسیب جدی وارد نموده و یا منجر به سوختن آن ها شود.

چطور از کامپیوتر در مقابل قطع برق محافظت کنیم؟

با توجه به غیرقابل پیش بینی بودن شرایط در ایران و همچنین عدم اطلاع رسانی درباره زمان های قطعی برق، بایستی به جهت محافظت از کامپیوتر و سایر تجهیزات الکترونیکی خود چاره ای بی اندیشیم. برای پیشگیری و محافظت امکانات و ابزار های زیادی وجود دارد که در ادامه به صورت خلاصه آن ها را معرفی می کنیم.

منبع تغذیه اضطراری یا Uninterruptible power supply یک منبع تغذیه الکترونیکی است؛ که وظیفه اصلی آن، تامین بدون وقفه توان مورد احتیاج بار مصرفی است. این سیستم بین برق شهری و دستگاه مصرف نماینده قرار می گیرد؛ و علاوه بر تثبیت و تنظیم برق مانع از نفوذ نویز و اختلالات شبکه به تجهیزات حساس مصرف نماینده می شود.

تهیه منبع تغذیه اضطراری (UPS)

تهیه منبع تغذیه اضطراری (UPS) یک انتخاب گران قیمت، اما با بازدهی بالاست. UPS های خانگی و اداری در رنج قیمت های مختلفی در دسترس ند. تهیه این منبع های تغذیه می تواند از دستگاه های شما در برابر نوسانات برق محافظت نموده؛ و در هنگام قطعی برق تا مدت زمان محدودی نیز برق شما را فراهم آورد. اگر کامپیوتر های خانگی یا اداری با حساسیت بالا دارید، تهیه منبع تغذیه اضطراری انتخاب مناسبی است.

محافظ برق (Surge Protector)

روش دیگر برای محافظت از تجهیزات الکترونیکی، استفاده از محافظ برق است. محافظ برق دستگاه ارزان قیمتی است که در راستا ورودی برق قرار می گیرد؛ و در صورتی که مقدار ولتاژ یا آمپر یا توان مصرفی خارج از محدوده استاندارد شود، راستا ورود برق را قطع می کند. این دستگاه راستا ورود جریان را به تجهیزات الکتریکی را پس از بازگشت به شرایط استاندارد، مجددا وصل می کند.

محافظ برق (Surge Protector)

حتی اگر از عدم قطعی برق اطمینان دارید، به هیچ عنوان کامپیوتر را مستقیما به پریز برق وصل نکنید. به همین منظور پیشنهاد می شود اقدام به خرید محافظ های برق کنید. در خصوص محافظ های برق هزینه بیشتر به معنی محصول باکیفیت تر و در نهایت ایمنی بالاتر است. از همین رو پیشنهاد می شود اقدام به تهیه محصول باکیفیت و گران تر کنید.

استابلایزر (Stabilizer)

استابلایزر (Stabilizer) یا تثبیت نماینده ولتاژ یک دستگاه الکتریکی است که صرف نظر از هر تغییر یا نوسانی در ورودی، یک ولتاژ ثابت را در پایانه های خروجی خود به دستگاه های متصل می رساند. استفاده از ترانس استابلایزر باعث می شود تا وسیله الکتریکی به واسطه نوسانات جریان برق آسیبی نبیند.

استابلایزر (Stabilizer)

در واقع استابلایزر سیستم تنظیم و ثبات دهنده ولتاژ می باشد؛ و هر زمان داخل شبکه کاهش، نوسان و یا اختلالی ایجاد شود سریعا به وسیله استابلایزر معین شده و به صورت اتوماتیک رفع می شود. استابلایزر های خانگی گزینه بسیار مناسب و مقرون به صرفه ای برای محافظت از لوازم گران قیمت برقی از جمله کامپیوتر ها است.

نکات ایمنی مجانی، اما کارساز

علاوه بر تهیه محافظ ها برق یا منبع تغذیه اضطراری روش های ساده ای نیز وجود دارند که با رعایت آن ها نیز می توانید تا حد زیادی از آسیب تجهیزات الکترونیکی خود جلوگیری نمایید. اول از همه به یاد داشته باشید که بلافاصله بعد از قطع برق، تجهیزات خود را از پریز برق جدا کنید.

پس از اتصال برق بین پنج تا ده دقیقه صبر نموده و سپس اقدام به اتصال مجدد تجهیزات خود به برق کنید. با این کار از خطر احتمالی نوسان ولتاژ جلوگیری می کنید. گفتنی است که نوسانات جریان برق می تواند آسیب جدی به سخت افزار شما وارد کند؛ و به یاد داشته باشید که بیمه توانیر برای سوختگی ناشی از نوسانات برق لوازم خانگی شامل حال قطعات سخت افزاری نمی شود!

همچنین پیشنهاد می شود با توجه به جدول های زمانبندی قطع برق اقدام کنید؛ و دستگاه های الکترونیکی خود را پیش از قطعی سراسری برق، از پریز بکشید. اما در نهایت بهترین و ارزان ترین روش این است که در کنار تهیه یک محافظ برق خوب، دستگاه خود را زمانی که در حال استفاده نیست، به صورت کامل از پریز برق جدا کنید.

کلام انتهایی

با توجه به پیش رو بودن فصل تابستان و افزایش مصرف انرژی، قطعی برق امری اجتناب ناپذیر به نظر می رسد. از این رو و با توجه به زیر ساخت فرسوده برق کشور، این ما هستیم که بایستی در برابر حفظ و نگهداری تجهیزات خود کوشا عمل کنیم. تهیه ابزار های ارزان قیمتی، چون محافظ برق و رعایت نکاتی، چون جدا کردن از پریز برق در زمان عدم استفاده، می تواند تا حد زیادی از آسیب های احتمالی این معضل جلوگیری کند. پس از آن ها غافل نباشید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 خرداد 1400 بروزرسانی: 28 خرداد 1400 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1176

به "چطور از کامپیوتر ها در مقابل قطع و نوسان برق محافظت کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور از کامپیوتر ها در مقابل قطع و نوسان برق محافظت کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید