چه کسی نام ایران را برگزید؟

به گزارش بازی های اندروید، شاید کمتر کسی بداند در دی ماه 1313 به پیشنهاد سعید نفیسی بود که نام کهن و باستانی ایران، به عنوان نام رسمی این فلات برگزیده شد و تا آن موقع کشور های خارجی، ایران را پرشیا و پرس می خواندند.

چه کسی نام ایران را برگزید؟

به گزارش روزنامه اعتماد، امروز 18 خرداد زادروز سعید نفیسی، پژوهشگر، نویسنده، مترجم و تاریخ نگار ایرانی است. نفیسی از جمله شخصیت های مهم فرهنگی تاریخ یکصدسال اخیر ایران است که ابعاد زیادی از کارنامه او تا به امروز ناگفته مانده است. از جمله اینکه شاید کمتر کسی بداند در دی ماه 1313 به پیشنهاد او بود که نام کهن و باستانی ایران، به عنوان نام رسمی این فلات برگزیده شد و تا آن موقع کشور های خارجی، ایران را پرشیا و پرس می خواندند.

نفیسی در آن ایام در یادداشتی با تیتر از این پس همه باید کشور ما را به نام ایران بشناسند در روزنامه اطلاعات نوشت: حق همین بود که ما از تمام دول اروپا خواهان شویم که این اصطلاح غلط را ترک نمایند و مملکت ما را همچنان که ما خود همیشه نامیده ایم ایران و منسوب آن را ایرانی بنامند. شکر خدای را که این اقدام مهم در این دوران فرخنده به عمل آمد و این دیاری که نخستین وطن ِ نژاد آریا بوده است به همان نام تاریخی و باستانی خود خوانده گردد.

در همین باره، سندی از بخشنامه وزیر امور خارجه در سایت مرکز اسناد و کتابخانه ملی وجود دارد که دیدنی است. سندی به امضای سید باقرخان مهذب الدوله یا باقر کاظمی، وزیر امور خارجه وقت، که دلایل انتخاب نام ایران و رجحان آن بر نام های قبلی را برمی شمرد. البته باید دانست که این دلایل، همگی مواردی است که در حلقه روشنفکرانی همانند سیدحسن تقی زاده، سعید نفیسی و محمدعلی فروغی مطرح و به کاظمی اعلام شد.

به عنوان نمونه یکی از دلایلی که در این نامه برای نادرست خواندن نامگذاری پرس ذکر شده، چنین است: پارس اطلاع می شد به قسمتی از مملکت معظمی که در ادوار مختلفه تاریخ در تصرف سلاطین ایران بوده، ولی چون در موقعی که یونانی ها با ایران ارتباط پیدا کردند مقر پادشاهان ایران در پارس بود یونانی ها ایران را پرس نامیدند و سایر دول اروپا نیز اقتباسا از آن ها و با تحریفات مختصری همان نام را روی ما گذاردند.

در بخش دیگری از بخشنامه و درباره دلیل انتخاب نام ایران آمده است: از نقطه نظر نژادی نیز، چون مولد و منشأ نژاد آرین در ایران بوده طبیعی است که خود ما نباید از این نام بی بهره بمانیم؛ خاصه که امروزه در پاره ای از ممالک معظم جهان سروصدا هایی در اطراف نژاد آرین بلند شده که حاکی از عظمت نژاد و تمدن قدیم ایران است و پاره ای از ملل فخر می نمایند که از نژاد آریایی هستند.

این بود شمه ای از دانش، درایت، ذکاوت و نکته سنجی نفیسی و نفیسی ها که روزگاری در ایران پرچم خردورزی و فرهنگ مداری را برافراشتند. یک نکته از این معنی گفتیم و همین باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 23 تیر 1401 بروزرسانی: 23 تیر 1401 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1609

به "چه کسی نام ایران را برگزید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسی نام ایران را برگزید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید