کم شدن نرخ عوارض خروج از کشور در لایحه بودجه سال 1397

به گزارش بازی های اندروید، به گفته معاون رییس جمهور، نرخ عوارض خروج از کشور کم و افزایش تصاعدی که برای هر نوبت سفر در نظر گرفته شده بود، حذف خواهد شد.

کم شدن نرخ عوارض خروج از کشور در لایحه بودجه سال 1397

علی اصغر مونسان رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درباره آخرین پیگیری ها درباره نرخ عوارض خروج از کشور که در لایحه بودجه سال 97، با سه تا شش برابر افزایش روبرو شده بود، گفت:

مبلغ عوارض خروج از کشور در لایحه بودجه دولت تعیین شده و در حال بررسی در مجلس است، ما هم صحبت های مختلفی را درباره نرخ نو آن شنیده ایم که منتظریم ببینیم مجلس محترم در نهایت، چه عددی را تصویب می کند.

مونسان گفت:

آخرین صحبت را از رسانه ها شنیده ام که نرخ آن 150 هزار تومان بوده است. حالا منتظریم ببینیم مجلس چه تصمیمی می گیرد.

وی همچنین درباره رشد تصاعدی نرخ عوارض خروج از کشور که در لایحه بودجه از سه تا شش درصد، بسته به تعداد سفر سالانه در نظر گرفته شده است، گفت:

آنطور که ما شنیدیم، این رشد تصاعدی حذف خواهد شد و فقط یک عدد برای عوارض خروج فیکس شده است.

مونسان در پاسخ به این پرسش که کاهش نرخ عوارض بر اساس دستور معاون اول رییس جمهور که به سازمان برنامه بودجه در این باره نامه نوشته صورت می گیرد یا در نتیجه رای گیری نمایندگان مجلس تعیین خواهد شد، گفت که لایحه بودجه که بر اساس اعداد قبلی به مجلس فرستاده شده، دچار تغییر نشده، ما فعلا منتظر نظر و تصمیم نمایندگان مجلس هستیم.

دولت در لایحه بودجه سال 97 که 19 آذرماه به مجلس تقدیم کرد، افزایش سه تا شش برابری عوارض خروج از کشور را پیشنهاد داد که بر این اساس هر نفر در سفر نخست 220 هزار تومان باید عوارض خروج پرداخت کند، این مبلغ در سفر دوم حدود 50 درصد افزایش می یابد (330 هزار تومان) و برای سفرهای سوم و بیشتر با 100 درصد افزایش، به 440 هزار تومان می رسد. این پیشنهاد دولت با واکنش های انتقادی زیادی از سوی مردم، فعالان گردشگری و نمایندگان مجلس روبرو شد.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که همزمان با تقدیم لایحه پیشنهادی مجلس گفته بود؛ 40 هزار تومان از نرخ هر عوارض خروجی صرف تشویق تورهای ورودی خواهد شد، پیش از آن که به جرگه مخالفان بپیوندد، در یک نشست خبری درباره مشارکت این سازمان در تعیین نرخ عوارض خروج از کشور، گفته بود:

حتما در تدوین بودجه دستگاه ها نظر دارند و همه بخش ها موظف به همکاری هستند و برای ما مهم، افزایش منطقی است.

اما وی پس از راه افتادن موج اعتراض ها نسبت به این تصمیم دولت، در توئیتی نوشت:

با این رویکرد که سفر ارزان باید در سبد زندگی همه ایرانیان فراهم شود، معتقد هستم اجرای هر تصمیمی باید متناسب با شرایط اقتصادی مردم باشد. ای کاش تصمیم گیرانِ افزایش عوارض خروج از کشور، نظرات کارشناسی سازمان میراث فرهنگی، فعالان و متولیان گردشگری را جویا می شدند.

معاون رییس جمهور سپس در نامه ای به اسحاق جهانگیری، تعدیل نرخ پیشنهادی عوارض خروج از کشور را خواستار شد و درباره ناهماهنگی در اعلام آن گفت:

بحث افزایش عوارض خروج مطرح بود، ولی ما فکر می کردیم برای این کار با ما (میراث فرهنگی) هماهنگی می شود، اما عدد اعلام شده با ما نهایی نشده بود.

نرخ پیشنهادی سازمان میراث فرهنگی در هیئت دولت و همچنین نامه به معاون اول 85 هزار تومان بود که با پرداخت 40 هزار تومان آن به این سازمان موافقت شده بود، هرچند که مونسان گفت:

نرخ در لایحه بودجه 220 هزار تومان تعیین شد، اما آن 40 هزار تومان را تغییر ندادند.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 اسفند 1400 بروزرسانی: 7 اسفند 1400 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1489

به "کم شدن نرخ عوارض خروج از کشور در لایحه بودجه سال 1397" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کم شدن نرخ عوارض خروج از کشور در لایحه بودجه سال 1397"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید