5 شرکت دانش بنیان در حوزه گردشگری مجازی مورد حمایت قرار گرفتند

به گزارش بازی های اندروید، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی، این رؤیا که در خانه بتوانید به صورت آنلاین هر نقطه از برج میلاد یا تخت جمشید را تماشا کنید از طریق واقعیت مجازی به واقعیت تبدیل شده است.

5 شرکت دانش بنیان در حوزه گردشگری مجازی مورد حمایت قرار گرفتند

واقعیت مجازی یک امکان نوظهور در دنیای فناوری است که این روزها کاربرد فراوانی در سراسر دنیا یافته است. واقعیتی که واقعی و حقیقی نیست اما وجود دارد. این مفهوم نوین خیلی زود جای خود را در دنیا باز کرد و جنبه های مختلفی از زندگی روزمره مردم را به خود اختصاص داده است. شاید طراحی عینک های ویژه برای دیدن فیلم های چندبعدی یکی از نمادهای توسعه این فناوری در دنیا باشد.

به تعریف ساده تر، واقعیت مجازی، نوعی فناوری است که در آن، محیط مجازی جلوی چشم کاربر قرار می گیرد و بر اساس حرکت سر و بدن، کاربر با آن محیط تعامل و ارتباط برقرار می کند. در واقع یک هدست روی سر کاربر قرار می گیرد و با حرکات بدن او سازگار و کنترل می شود.

در خدمت بهبود زندگی انسان

مطالعه ای در دانشگاه آکسفورد روی بیمارانی از یکی از کلینیک های این دانشگاه نشان می دهد که واقعیت مجازی می تواند با کمک به افراد برای روبرو شدن با موقعیت هایی که از آن می ترسند به درمان پارانویای شدید کمک کند. شبیه سازی های واقعیت مجازی به این بیماران کمک کرد بیاموزند موقعیت هایی که از آنها می ترسند مثل آسانسور شلوغ، واقعاً امن است.

به دلیل همین کارکرد، از بین بردن محدودیت میان فضای واقعی و فضای مجازی را واقعیت مجازی می نامند. این فناوری، محیطی مجازی روبروی کاربران قرار می دهد که بر اساس حرکت بدن، آن محیط مجازی قابل رؤیت خواهد بود.

این فناوری در ایران با اقبال بالایی از جانب فناوران روبرو شده است به گونه ای که تنها در حوزه گردشگری دیجیتال، 5 شرکت دانش بنیان پیشرفته است. ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم از این محصولات حمایت کرده است.

بازدید از نقاط مختلف

گردش مجازی در مکان هایی چون برج میلاد، برج طغرل یا تخت جمشید، بازدید مجازی از موزه ها، آموزش مجازی ساخت هنرهای دستی چون صنایع دستی، از جمله خدماتی است که این شرکت ها برای عموم مخاطبان خود از سراسر دنیا ارائه داده اند.

تولیدات واقعیت مجازی ایران ساخت در حالی روزانه در حال افزایش هستند که از محصولاتی در خدمت درمان اختلالات روان شناختی تا دستگاه شبیه ساز جراحی چشم و توسعه فناوری معدن و حتی ویزیت بیماران در خانه را شامل می شوند.

این شرایط در حالی رقم خورده که ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به دلیل اقتضای روز و سرآمد بودن این تکنولوژی در دنیا، اهتمام بالایی در حمایت و بهره برداری از طرح های این حوزه نشان داده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 آذر 1400 بروزرسانی: 21 آذر 1400 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1408

به "5 شرکت دانش بنیان در حوزه گردشگری مجازی مورد حمایت قرار گرفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 شرکت دانش بنیان در حوزه گردشگری مجازی مورد حمایت قرار گرفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید