بخش مرکزی مغز انسان ژن پاسخ دهنده به درمان اختلال دوقطبی است

به گزارش بازی های اندروید، به گزارش خبرنگاران، بیماری دو قطبی یکی از بیماری های شدید ذهنی است که منجر به بروز نوسانات شدید خلقی میان شیدایی و افسردگی می گردد. برای درمان طولانی مدت این بیماری از لیتیوم استفاده می گردد که از عود حالات افسردگی و شیدایی جلوگیری می نماید. با وجود آنکه لیتیوم خط مقدم درمان بیماری دوقطبی محسوب می گردد، اما پاسخ بیماران دریافت کننده نسبت به آن متفاوت است.

بخش مرکزی مغز انسان ژن پاسخ دهنده به درمان اختلال دوقطبی است

با این که پژوهش های مختلف، در ارتباط با کارنمودهای لیتیوم، ژن ها و مسیرهای پیغام رسان متفاوتی را شناسایی نموده اند، جمع بندی کافی در مورد نحوه تأثیر این دارو صورت نگرفته است.

با هدف درک چگونگی اثر لیتیوم بر بیماران مبتلا به عارضه دوقطبی، محققان در دانشگاه تربیت مدرس و پژوهشگاه رویان، به آنالیز مقالات و تهیه فهرستی از ژن های پاسخ دهنده به لیتیوم پرداختند و سپس به منظور یافتن ارتباطی منطقی میان ژن ها و مسیرهای پیغام رسان مختلف درگیر، آنالیز شبکه برهم کنش های میان ژنی انجام شد تا وقایع سلولی و مولکولی که در اثر مصرف لیتیوم القا می گردد، شناسایی گردد.

نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی CNS Drugs به چاپ رسیده است، نشان داد، ناحیه 3p کروموزم 26، ناحیه 4p کروموزوم 21، ناحیه 5q کروموزم 34 و ناحیه 7p کروموزم 13، لوکوس های درگیر در اثر داروی لیتیوم بر بیماری دوقطبی هستند.

همچنین آنالیز الگوی بیان ژن های پاسخ دهنده به لیتیوم نشان داد، شدت بیان آنان در سنین و رده های سلولی مختلف مانند سلول های مغزی، خونی یا سیستم ایمنی متفاوت است. بیشترین میزان بیان ژن های پاسخ دهنده به لیتیوم در بخش مرکزی مغز انسان شناسایی شد که نشان می دهد این ناحیه نقش اساسی در پاسخ به لیتیوم دارد.

با آنالیز چندین فرایند زیستی و مسیرهای پیغام رسانی مرتبط با پاسخ به لیتیوم و شبکه برهم کنش میان این رویه ها، پژوهشگران درگیر در این پژوهش دریافتند تنظیم این فرایند از طریق مجموعه ای از ریز RNAها (microRNAs) انجام می گردد. پروتئین های درگیر در این فرایند به طور کلی در گروه عوامل رونویسی و کینازها قرار می گیرند که نقش اساسی در سنتز گلوکاگون دارند.

نتایج این پژوهش که توسط دکتر نادی نجفی، دکتر مهدی توتونچی، دکتر مجید صادقی زاده و همکارانشان در دانشگاه تربیت مدرس و پژوهشگاه رویان انجام شد می تواند به درک چگونگی اثر لیتیوم در کنترل بیماری دو قطبی یاری شایانی کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 مهر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 667

به "بخش مرکزی مغز انسان ژن پاسخ دهنده به درمان اختلال دوقطبی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بخش مرکزی مغز انسان ژن پاسخ دهنده به درمان اختلال دوقطبی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید