خبرنگاران حسینی: پوشش آموزش استثنایی کشور 17.5 برابر شد

به گزارش بازی های اندروید، قم - خبرنگاران - رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور، گفت: پوشش تحصیلی دانش آموزان استثنایی کشور از ابتدای تاسیس تا به امروز 17.5 برابر افزایش یافته است و شرایط قم نیز به لحاظ سرانه فضای آموزشی دانش آموزان استثنایی درخوب است.

خبرنگاران حسینی: پوشش آموزش استثنایی کشور 17.5 برابر شد

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش قم، سید جواد حسینی عصر پنجشنبه در نشست شورای معاونان آموزش و پرورش قم، افزود: استاندارد فضای آموزشی برای دانش آموزان با احتیاجهای ویژه 27 .5 مترمربع است که این رقم در حال حاضر 10 متر مربع است و استان قم با 28.5 مترمربع از استاندارد بالاتر واقع شده است.

وی گفت: آموزش و پرورش استثنایی در 1600 مدرسه اختصاصی و 20 هزار مدرسه پذیرا 152 هزار دانش آموز را زیر پوشش خود قرار داده است.

حسینی همچنین، به بیان اشتراکات آموزش و پرورش استثنایی با آموزش و پرورش عادی پرداخت و افزود: در طرح تلفیقی فراگیر دانش آموزان استثنایی در 20 هزار مدرسه عادی پذیرا در حال تحصیل هستند و مدارس تلفیقی فراگیر گامی در جهت حرکت به سمت مدارس ترکیبی است.

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور گفت: در سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان به پوشش 97.6 درصدی رسیده ایم و در امسال پوشش 99 درصدی طرح هدف گذاری شده است.

حسینی با بیان این که 741 مرکز مسائل ویژه یادگیری در کشور داریم، گفت: 9 مرکز مسائل ویژه یادگیری در استان قم واقع شده است و بر اساس آمایش سرزمینی، این استان به 19 مرکز جدید دیگر احتیاج دارد که در صورت اختصاص فضای مناسب ، این مراکز از سوی آموزش و پرورش استثنایی تجهیز خواهند شد.

وی در بخش دیگر سخنان خود؛ با بیان این که وجود مبنای نظری در حوزه آموزش و پرورش موجب تقویت فعالیت ها می گردد، ادامه داد: فلسفه آموزش و پرورش و مکتب فکری حاکم بر نظام آموزشی دانش آموزان با احتیاج ویژه بر مبنای پذیرش اصولی است که محور تمام تصمیم گیری هاست.

وی نخستین اصل را اصل توسعه انسان مبنا دانست و گفت: امروزه نگاه ما به توسعه، پس از گذر از توسعه دوره های فناوری محور، سرمایه و ثروت محور به توسعه انسان محور رسیده است و در این نگاه همه انسان ها نقش آفرین هستند و نتایج توسعه شامل همه افراد جامعه می گردد.

حسینی با تاکید بر این که امروزه توسعه انسان محور است و در این توسعه انسان ها نقش اصلی را ایفا می نمایند، گفت: انسان ها به عنوان یک منبع انسانی هستند و زمانی می توانند در توسعه نقش موثری ایفا نمایند که تبدیل به سرمایه انسانی شوند و این رسالت اصلی نظام تعلیم و تربیت است که منابع انسانی را به سرمایه های انسانی تبدیل نماید و در آن صورت شاهد تحقق توسعه در ابعاد گوناگون خواهیم بود.

معاون وزیر آموزش و پرورش افزود: امروزه در کشورهای توسعه یافته بیش از 70 درصد توسعه مبتنی بر منابع و سرمایه های انسانی است و این شرایط در کشورهای در حال توسعه و ایران کمتر از 32 درصد می باشد.

وی با بیان این که نظریه توسعه انسان مبنا از 2 جهت برای ما اهمیت دارد، افزود: اولین جهت این است که همه انسان ها باید در توسعه نقش آفرینی نمایند و از منبع انسانی تبدیل به سرمایه انسانی شوند.

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور گفت: وقتی از همه انسان ها و نقش آنها در توسعه سخن می گوییم؛ دانش آموزان با احتیاجهای ویژه را نیز شامل می گردد که با تعلیم و تربیت به وسیله آموزش و پرورش نقش خود را در توسعه ایفا می نمایند.

وی توضیح داد: دومین جهت این است که همه انسان ها به ویژه دانش آموزان با احتیاجهای ویژه باید از مواهب توسعه بهره مند شوند و در چنین شرایطی است که جامعه دوستدار انسان شکل خواهد گرفت و این رسالت بزرگی است که بر دوش آموزش و پرورش استثنایی است.

حسینی با بیان این که جامعه دوستدار انسان جامعه دوستدار کتاب، کودک و معلول است؛ افزود: جامعه دوستدار انسان با ارتقای کیفیت و عدالت آمیخته است و رسیدن به جامعه دوستدار انسان به وسیله آموزش و پرورش دوستدار انسان امکان پذیر است.

وی توضیح داد: امام خمینی(ره) خدمت به خانواده شهدا را به مثابه خدمت به پیامبر اعظم(ص) و خدمت به معلولان را به مثابه خدمت به شهدا می دانند و در واقع خدمت به معلولان و دانش آموزان با احتیاجهای ویژه خدمت به پیامبر اعظم(ص) است .

معاون وزیر آموزش و پرورش دومین اصل را اصل تفاوت های فردی برشمرد و گفت: انسان ها با یکدیگر متفاوتند و تفاوت انسان ها را باید دارایی آنها در نظر گرفت.

وی افزود: اگر با نگاه دارایی محور به دانش آموزان با احتیاجهای ویژه نگاه کنیم، ارزش های واقعی این دانش آموزان روشن خواهد شد.

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی توضیح داد: ما باید خویش را با انسانیت و فضایل دست نخورده دانش آموزان با احتیاجهای ویژه مناسب سازی کنیم.

وی اصل بعدی را اصل تطابق و مناسب سازی دانست و افزود: نظام تعلیم و تربیت جامعه باید برای رشد و توسعه انسان ها همه ظرفیت و امکانات را فراهم نماید و یکی از الزامات نظام آموزش و پرورش دانش آموزان با احتیاج ویژه تطابق سازی و مناسب سازی فضا و تجهیزات، محتوا و منابع، معلمان، دانش آموزان عادی، اولیا و مربیان است.

حسینی گفت: بر اساس این اصل که همراستا با نظریه امتداد می باشد انسان ها ظرفیت ها و حواسی دارند که توسعه امتداد این حواس است.

وی افزود: دانش آموزان با احتیاجهای ویژه دارای نقایصی هستند که باید آموزش و پرورش با فناوری نقایص آنان را جبران کند و بر همین اساس نهضت توان افزایی برای تامین تجهیزات آموزشی و توانبخشی این دانش آموزان در آموزش و پرورش استثنایی راه اندازی شده است.

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور با بیان این که بر اساس این اصول بسته تحولی مدرسه انطباقی در آموزش و پرورش استثنایی تدوین شده است، افزود: معلمان، فضای مدرسه، کتاب های درسی، والدین، دانش آموزان عادی و تجهیزات آموزشی، پرورشی و توانبخشی باید مناسب سازی گردد و بدین طریق شرایط تعلیم و تربیت تطابق سازی شده، برای رشد همه جانبه دانش آموزان و مبتنی بر تفاوت های فردی را فراهم سازند.

حسینی رسیدن به عدالت آموزشی را از اصول دیگر حاکم بر آموزش و پرورش استثنایی دانست و افزود: شناسایی به موقع دانش آموزان استثنایی، زیر پوشش قرار دادن بهنگام و استاندارد همه آنها راه رسیدن به عدالت آموزشی است و به همین دلیل بسته مداخلات طلایی و بهنگام در آموزش و پرورش استثنایی تدوین شده است.

وی افزود: یکی از اصول دیگر حاکم بر آموزش و پرورش استثنایی استفاده از مدیریت مشارکتی است که به همین دلیل بسته تحولی مشارکت ها تدوین شده است.

حسینی با بیان این که نظریه علم بنیاد و پذیرش اصل تصمیم بدون تحقیق هرگز از دیگر اصول حاکم بر آموزش و پرورش استثنایی است، افزود: بر همین اساس در آموزش و پرورش استثنایی کارگروه رصد و کاربست مطالعات ملی و بین المللی با حضور صاحبنظران تشکیل شده است.

وی گفت: دانش آموزان دیرآموز مظلوم ترین قشر آموزش و پرورش هستند که در قالب تفاهم نامه همکاری مشترک با معاونت آموزش ابتدایی امور آموزشی این دانش آموزان با جدیت پیگیری خواهد شد.

بازدید از چند طرح در حال احداث آموزش و پرورش استثنایی قم و بازدید از حوزه امتحان نهایی دبیرستان ماندگار امام صادق(ع) و افتتاح آزمایشگاه این دبیرستان از برنامه های سفر یک روزه رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی به استان قم بود./

منبع: ایرنا
انتشار: 1 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 600

به "خبرنگاران حسینی: پوشش آموزش استثنایی کشور 17.5 برابر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران حسینی: پوشش آموزش استثنایی کشور 17.5 برابر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید