معرفی چند داروی ضد سرفه قوی

به گزارش بازی های اندروید، برای درمان سرفه می توان از داروهای پزشکی و درمان خانگی استفاده کرد. شربت پکتورامین، شربت اکسپکتورانت و دیفن هیدرامین چند داروی ضد سرفه قوی هستند. علاوه بر این مصرف خوراکی ها و گیاهان دارویی مثل عسل و آویشن هم می تواند در بهبود سرفه موثر باشد.

معرفی چند داروی ضد سرفه قوی

خبرنگاران | سرویس سلامت - سرفه از مسائلی است که معمولا به هنگام سرماخوردگی به سراغ انسان می آید و گاه تا جایی کلافه کننده می گردد که خواب شبانه را مختل می سازد. اگرچه طب سنتی برای درمان سرفه داروهای گیاهی مختلف و موثری را معرفی کرده است اما گاه بدن فرد مبتلا به سرماخوردگی و سرفه به این داروها پاسخی نداده و بنابراین به اجبار باید از دارو استفاده کند. در ادامه قصد داریم به معرفی چند داروی ضد سرفه قوی بپردازیم. با ما همراه باشید.

در این مطلب می خوانید:

  • انواع سرفه
  • معرفی چند شربت ضد سرفه قوی
  • بهترین قرص برای سرفه
  • آمپول ضد سرفه
  • درمان گیاهی و خانگی سرفه

انواع سرفه

سرفه نوعی واکنش دفاعی بدن (رفلکس) به مواد محرک تنفسی یا آلودگی هوا یا برای دفع ترشحات در هنگام بیماری است. انواع سرفه عبارتند از:

  • سرفه های مرطوب که با ترشحات و خلط همراهند.
  • سرفه های خشک که با هیچ ترشحی همراه نیستند.

برای رهایی از سرفه های مداوم و ناراحت کننده می توان از داروهای مختلفی استفاده کرد. مصرف این دارو طبق دستور پزشک تا حد زیادی به کاهش سرفه و سایر علائم ناشی از سرماخوردگی کمک خواهد کرد.

معرفی چند شربت و داروی ضد سرفه قوی

1. شربت پکتورامین برای تسکین سرفه سرماخوردگی

شربت پکتورامین (Pectoramin) نوعی داروی ضد سرفه است که برای برطرف علائم سرماخوردگی مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو تاثیری در سرعت بهبودی بیماری ندارد و تنها علایم آن را برطرف می کند. خواب آلودگی و سرگیجه از عوارض شربت پکتورامین است. این دارو به منظور تسکین سرفه و کاهش احتقان بینی ناشی از سرماخوردگی، آلرژی و یا سایر عفونت های تنفسی و نیز برطرف سایر علائم عمومی ناشی از سرماخوردگی به کار می رود. به طور معمول به منظور برطرف علایم سرماخوردگی در بزرگسالان میزان 5 تا 10 میلی گرم از دارو هر 6 ساعت یک بار مصرف می گردد.

عوارض: عوارض شربت پکتورامین شامل خواب آلودگی و سرگیجه می باشد.

2. شربت اکسپکتورانت بهترین شربت ضد سرفه

شربت اکسپکتورانت (Expectorant) نوعی داروی ضد سرفه است که برای درمان سرفه های ناشی از سرماخوردگی و حساسیت یا عفونت های تنفسی توسط پزشک تجویز می گردد. این دارو برای کاهش غلظت و چسبندگی خلط و سهل شدن خروج آن از ریه ها، کاهش موکوس ریوی و تبدیل سرفه های خشک به سرفه ترشحی و خلط آور استفاده می گردد. به طور معمول میزان مصرف برای بزرگسالان 5 تا 10 میلی گرم (5 تا 10 سی سی) است که هر 6 ساعت قابل تجویز می باشد.

توجه: تشخیص صحیح نوع سرفه اهمیت بسزایی دارد چراکه عفونت های تنفسی، تومورهای قفسه سینه و ریه و… ممکن است تنها با سرفه خود را نشان دهند و لذا درمان علامت آنها باعث پیشرفت بیماری و از دست دادن زمان می گردد.

عوارض: شربت اکسپکتورانت در صورت مصرف صحیح و به اندازه عارضه خاصی ندارد.

3. شربت پرومتازین

شربت پرومتازین (Promethazine) برای درمان سرگیجه، سرفه و آلرژی تجویز می گردد. خواب آلودگی، عصبانیت و بی قراری از عوارض مصرف شربت پرومتازین می باشد. این دارو همچنین در درمان اضطراب، به عنوان آرام بخش قبل از بیهوشی عمومی، بیماری مسافرت و کنترل تهوع حتی در زنان حامله نیز استفاده می گردد. به طور معمول برای بزرگسالان 25 میلی گرم از دارو در موقع خواب و در صورت نیاز تا 25 میلی گرم، 2 بار در روز و یا 20-10 میلی گرم 3-2 بار در روز مصرف می گردد.

عوارض: عوارض شربت پرومتازین شامل خواب آلودگی، هیجان، عصبانیت، بی قراری، از دست دادن مهارت در انجام کار یا بی ثباتی، حرکات پرشی عضلات سر و صورت، رعشه و تکان دادن دست ها، تاری دید، کاهش هوشکمک به ویژه در بچه ها، خشکی دهان، کاهش فشار خون و حساسیت به نور می باشد.

4. شربت دیفن هیدرامین؛ داروی ضد سرفه

شربت دیفن هیدرامین (Diphenhydramine) یک آنتی هیستامین است که برای درمان یا پیشگیری مواردی نظیر علایم ناشی از حساسیت ها (آبریزش بینی ، سرفه ، خارش و قرمزی چشم ، خارش بدن )، سرماخوردگی ها (عطسه ، آبریزش بینی ، سرفه )، پارکینسونیسم (لرزش ، حرکات غیرارادی )، بیماری حرکت ، سرگیجه ، تهوع یا استفراغ و بی خوابی تجویز می گردد. دیفن هیدرامین همچنین یکی از ترکیبات داروهای گوناگونی است که برای تسکین سرفه و سرماخوردگی در هنگام مصرف می شوند. به طور معمول میزان مصرف در بزرگسالان 25 میلی گرم هر 6-4 ساعت یک بار می باشد.

عوارض: عوارض شربت دیفن هیدرامین شامل خواب آلودگی، گیجی، سردرد، عوارض پسیکوموتور، عوارض ضد موسکارینی مانند خشکی دهان، تاری دید، دوربینی و عوارض دستگاه گوارشی می باشد.

5. شربت گایول

شربت گایول با نام گایافنزین (Guaifenesin) یکی از انواع داروهای خلط آور است که برای برطرف علائم سرماخوردگی و به عنوان داروی ضد سرفه تجویز می گردد. در برخی موارد عوارضی مثل تهوع، اسهال و سردرد در خصوص استفاده از این دارو مشاهده شده است. این دارو با شل کردن مخاط راه تنفسی موجب تسکین علائم سرماخوردگی می گردد. به طوری که فرد مبتلا به بیماری راحت تر تنفس می کند. به طور معمول به منظور برطرف علایم سرماخوردگی در بزرگسالان مقدار 200 تا 400 میلی گرم هر 4 ساعت یک بار مصرف می گردد.

عوارض: عوارض شربت گایول شامل خواب آلودگی و سرگیجه، اسهال، سردرد، تهوع یا استفراغ، بثورات پوستی، معده درد و کهیر می باشد.

درصورتیکه قصد مصرف این دارو را دارید بهتر است درباره عوارض آن اطلاعات بیشتری داشته باشید. لینک های زیر به معرفی این شربت و نکاتی که طی مصرف آن باید بدانید اختصاص دارد.

بهترین قرص برای سرفه

شربت و قرص دکسترومتورفان برای سرفه های خشک و بدون خلط ناشی از سرماخوردگی و گلودرد خفیف تجویز می گردد و باعث تضعیف سرفه می گردد.

در صورتی که سرفه های خلط دار به دلیل واکنش آلرژیک رخ داده باشد، قرص های آنتی هیستامین همچون قرص کلرفنیرآمین کمک کننده خواهد بود که با کاهش آزادشدن هیستامین در بدن، کاهش ترشحات ریه و خلط را در پی خواهند داشت.

در میان قرص های گیاهی، قرص مکیدنی آلتادین با خاصیت خلط آوری برای سرفه های تحریکی ناشی از سرماخوردگی تجویز می گردد. البته این دارو به تنهایی برای درمان التهاب ناشی از عفونت های مخاط حلق و گلو تأثیر چندانی ندارد و معمولا به همراه سایر آنتی بیوتیک ها مصرف می گردد.

آمپول ضد سرفه

کلوبوتینول در اشکال داویی آمپول، قرص و قطره، برای درمان سرفه های مقاوم یا به علت نامشخص به خصوص سرفه های خشک غیر عفونی تجویز می گردد. عملکرد این آمپول تضعیف مرکز سرفه در بصل النخاع و کاهش سرفه است.

از عوارض کلوبوتینول باید به خواب آلودگی و اشکال در خواب، سرگیجه، مسائل گوارشی و کاهش خلط اشاره کرد. همچنین بیماران مبتلا به صرع و بیماری های تشنجی باید از مصرف این دارو پرهیز کنند.

درمان گیاهی و خانگی سرفه

اگرچه درمان قطعی سرفه نیاز به تشخیص پزشکی و برطرف علت اصلی آن دارد؛ اما به طور عمومی می توان با راهکارهای طب سنتی و داروهای گیاهی نیز به درمان سرفه کمک کرد. بادام، آویشن و انجیر برخی از خوراکی های گیاهی مفید به منظور درمان سرفه می باشد. همچنین مطالعات نشان داده است عسل بعنوان یک ضد سرفه گیاهی قوی حتی از داروهای حاوی دکسترومتورفان (یک سرکوب کننده سرفه است) موثرتر می باشد.

در لینک زیر با چند ضد سرفه قوی خانگی و همچنین خوراکی ها و گیاهان دارویی مفید در این زمینه آشنا می شوید:

  • درمان گیاهی سرفه در طب سنتی
  • درمان سرفه شدید و مزمن با طب سنتی و ترکیبات گیاهی
  • 17 روش خانگی برای درمان سرفه

امیدواریم از این مطلب استفاده کافی را برده باشید. خواهشمندیم در صورتی که تجربه مصرف هرکدام این داروها را داشته و دیدگاهی در این باره دارید با دیگر خوانندگان مجله خبرنگاران در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 17 بهمن 1399 بروزرسانی: 17 بهمن 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 940

به "معرفی چند داروی ضد سرفه قوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی چند داروی ضد سرفه قوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید